Zemanovy liché výhružky. Podnikatelé na účet neplatí a stejně cestují | E15.cz

Zemanovy liché výhružky. Podnikatelé na účet neplatí a stejně cestují

Zemanovy liché výhružky. Podnikatelé na účet neplatí a stejně cestují
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

čap

V září loňského roku prezident Miloš Zeman prohlásil, jak ho mrzí, že se k přispěvatelům jeho nadačního fondu na splácení státního dluhu nepřidala podnikatelská sféra, příspěvkem pak podmínil svůj souhlas s tím, že podnikatele zařadí do svých zahraničních misí. O pět měsíců později Hrad prezidentova slova mírní. A podnikatelé či firmy prezidentův účet stále přehlížejí.

„Ze strany pana prezidenta šlo spíše o výzvu nebo pobídku podnikatelům, aby přispívali do fondu na splácení státního dluhu. Nelze tedy hovořit o tom, že by striktně podmiňoval účast na zahraničních cestách příspěvkem do tohoto fondu,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident tehdy napsal: „Ale až budou chodit různí lidé a budou říkat - já bych potřeboval, abyste mě zařadil do podnikatelské mise, nebo já bych potřeboval, abyste se za nás přimluvil - v tomto případě přistoupím k vydírání, protože státní dluh je nás všech.“

Mezitím vyrazil na dvě zahraniční mise za účasti podnikatelů, 6. až 9. října loňského roku navštívil Izrael a 20. až 22. října Ukrajinu. Nyní se prezident chystá do Arménie. Kdo s ním pojede, zatím ale není jasné. Že by účet vykazoval pohyby, které by znamenaly aktivní finanční účast podnikatelů, to nikoliv.

Snad jediná firma, která na účet vložila 10. prosince nezanedbatelnou částku 100 tisíc korun, byla slovácká společnost Takoo reality. „Myslím, že jde o smysluplnou činnost, a doufám, že se podobné aktivity chytnou i ostatní firmy,“ uvedl majitel společnosti Takoo Reality Miroslav Borák. Příspěvek ve výši 20 tisíc korun putoval v prosinci také od prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka.

Aktuálně Zeman na účtu nadačního fondu nashromáždil 877 689 korun, což je oproti září, kdy pověstné souvětí prezident zveřejnil na sociální síti facebook, o 567 689 tisíc korun více. Důležitou částku z toho ale tvoří pravidelný měsíční příspěvek samotného prezidenta ve výši 60 tisíc korun. Celkem tedy 300 tisíc.

Účet láká spíše Zemanovy příznivce, například jeho kancléře Vratislava Mynáře, který do fondu přispěl v polovině loňského prosince částkou 50 tisíc korun nebo hejtmana Jihočekého kraje Jiřího Zimolu, který poslal začátkem letošního roku totožnou částku. Bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil do splacení státního dluhu investoval 10 tisíc korun. Jinak se na účtu scházejí spíše drobné od občanů.

Autor: čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!