Charles IV, hero of the medieval construction industry | E15.cz

Charles IV, hero of the medieval construction industry

Charles IV, hero of the medieval construction industry
Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč. Ústředním předmětem souboru je Svatováclavská koruna, která je všeobecně vnímána jako jeho nejvzácnější část. Dal ji vytvořit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem (2. září 1347) a pro korunovace svých nástupců.
• 
ZDROJ: ctk

/con/

Charles IV’s Prague, A Grandiose Building Site of Europe is the title of a new exhibition that dwells on the great medieval construction and urban development feats achieved in the Bohemian capital under the Holy Roman Emperor, born 700 years ago.

A big attraction of the event, set up at Dům U Zlatého prstenu just off Old Town Square, is a city model with videomapping (pictured), a projection technology that turns objects into a display surface for video projection.

Visitors can also discover how it came to be that Prague in the 14th century was comprised of four towns and how seven centuries ago Karlovo Náměstí was the largest town square in all of Europe.

Autor: /con/
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!