Equa Bank končí. Jak klienti přejdou k Raiffeisenbank a co změny | E15.cz

PŘEHLEDNĚ: Equa Bank končí. Jak se přechází k Raiffeisenbank a co se pro klienty změní

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

K 1. lednu 2022 se stala Equa Bank součástí Raiffeisenbank. Co mají dělat klienti po této fúzi? Změní se jim bankovní údaje? Jsou jejich finance v bezpečí? Co internetové bankovnictví? Musí klienti jít na pobočku?

Prozatím klienti Equa dál používají dosavadní číslo účtu včetně kódu banky, platební karty, mobilní i internetové bankovnictví, fungují nadále pobočky i call centrum. „Klienti Equa bank dnes mohou beze změny využívat všechny služby stejně jako kdykoliv dříve. Společně s klienty obou bank připravujeme zlepšení k usnadnění života všem klientům. Chceme jim nabídnout to nejlepší z obou bank v zásadních produktech i kanálech, jako je online bankovnictví,“ komentuje Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank, s tím, že přesný termín a způsob přechodu se ještě dolaďuje.

„O jakýchkoliv změnách budeme klienty včas a s předstihem informovat. V oblasti podmínek a poplatků jsou si obě značky velmi blízké – např. vedení účtu zdarma, výběr z bankomatů po celém světě zdarma, v Raiffeisenbank pak klienti mohou využívat některé benefity, které zatím klienti Equa bank využívat nemohli, např. pro fyzické osoby slevový RB klub, okamžité platby, více disponentů na jednom účtu – nebo pro podnikatele propojení online bankovnictví a účetního systému,“ dodává Kaiseršotová.

Pro klienty Equa bank se v nejdůležitějších oblastech zatím nic nezměnilo:

  • Číslo účtu banky se nezměnilo a nebude měnit.
  • Všechny odchozí a příchozí platby fungují beze změn.
  • Od 1. 1. 2022 ale nejsou celkové vklady klienta pojištěny jako ve dvou bankách, ale došlo k pojištění vkladů jako v jedné bance – tedy na 100 000 EUR.
  • Platby kartou nebo elektronickou peněženkou se nijak nezměnily, vše zůstalo jako dosud.
  • Pobočky jsou pro klienty nadále otevřeny beze změny.
  • Linka Klientského centra 222 010 222 funguje pro klienty nadále beze změny.

Internetové bankovnictví a mobilní aplikace

Internetové bankovnictví ani mobilní aplikace se zatím nemění a stejné zůstávají i všechny přístupy včetně E-PINu. Raiffeisenbank ale během roku 2022 nabídne nové funkce. Samozřejmostí je zachování platební historie i všech příkazů k úhradě. 

Číslo účtu

Klientům Equa bank se jejich současné číslo účtu před lomítkem nezmění. U méně než 1 procenta klientů se bude řešit situace, kdy se číslo jejich účtu v jedné z bank shoduje s číslem účtu jiného klienta ve druhé bance. V takovém případě bude banka vždy situaci řešit individuálně a v součinnosti s klienty.

Bude se měnit kód banky 6100?

Kód banky 6100 budou moci klienti Equa bank využívat i nadále. V případě, kdy by nastala změna, je bude Raiffeisenbank s předstihem informovat.

*AKTUALIZACE: Po vyjádření tiskového oddělení RB jsme opravili původní informaci, v níž jsme uváděli, že se kód bude měnit na konci roku 2022. Equa bank má tento údaj uveden na svých stránkách.

Změní se nějak fungování poboček?

Pobočky Equa bank zůstanou zachovány. Na konci roku 2022 budete mít možnost využívat více než 100 dalších poboček Raiffeisenbank.

Je nutné si nechat vystavit novou platební kartu?

Ne, platební karty vydané Equa bank zůstávají i nadále platné. Jakmile se bude blížit termín konce platnosti karty, bude klientům automaticky zaslána nová karta.

Mám účet u Equa bank i u Raiffeisenbank, zůstanou mi aktivní oba účty?

Ano, po spojení bank klientům zůstanou oba účty. Poté se budou moci rozhodnout, zda si nechají u jedné banky dva účty, anebo se rozhodnou zachovat jen jeden z nich.

Půjčky, úvěry a hypotéky  

Půjčky, úvěry a hypotéky se klientům Equa bank nijak nemění a totéž platí pro jakékoliv jiné limitované nabídky. Veškeré závazky Equa bank ve smyslu oznámení o schválené půjčce, úvěru nebo hypotéce jsou platné i do budoucna. 

Zástavní právo ve prospěch Equa bank

Po právním spojení v lednu 2022 se zástavní práva registrovaná na Equa bank stávají zástavními právy registrovanými na Raiffeisenbank. O nic se tedy nemusíte starat. Spojení obou bank nemá na platnost uzavřených smluv vliv, stejně jako na smlouvy zástavní a zajišťovací. V případě zajišťovacích instrumentů se místo Equa bank stane věřitelem Raiffeisenbank. Totéž platí i pro jiné formy zajištění – například pojištění, vklady a směnky. 

Firemní úvěr

Spojením Equa bank a Raiffeisenbank se opět nic nemění. Sjednané podmínky firemních úvěrů zůstávají stejné a platí tak, jak je má klient banky domluvené ve smlouvách. 

Investice a podílové fondy

Klienti Equa mohou nadále spravovat, nakupovat a prodávat své investiční produkty v internetovém bankovnictví pod obchodní značkou Equa bank. Plnou evidenci vede Raiffeisenbank na základě stejných podmínek, jako tomu bylo u Equa bank.

Pojištění

Pro klienty Equa bank nic nemění, a to ani u poplatků. Smlouvy a jejich platnosti zůstávají za stávajících podmínek. Teprve po skončení platnosti se standardně bude jednat o nový produkt.

O Raiffeisenbank  

Raiffeisen Bank International (RBI) je rakouská mateřská společnost Raiffeisenbank a.s. v České republice (RBCZ). Na trhu působí již 150 let, patří mezi banky s nejsilnějším kapitálem ve střední Evropě.

„RBCZ je tuzemská banka vlastněná ze 100 procent rakouskými akcionáři a podléhající výhradně regulaci ČNB. Je jednou z pěti systémově nejvýznamnějších bank v Česku, proto na ni jsou ze strany ČNB kladeny ve všech ohledech přísnější požadavky, které bez potíží splňuje. Je tedy možné RBCZ označit za jednu z pěti nejstabilnějších a nejbezpečnějších bank na tuzemském trhu,“ uvádí Tereza Kaiseršotová.

Akvizice Equa bank je plně v souladu s růstovou strategií Raiffeisenbank. Transakce pomůže Raiffeisenbank dále posílit její tržní podíl a umožní jí zařadit se mezi čtyři největší banky v zemi.

Co je SWIFT (BIC) kód a jak ho zjistit?

Video se připravuje ...
Co je SWIFT (BIC) kód a jak ho zjistit?

Autor: onk

Mzdová kalkulačka

Newslettery