Ceny nemovitostí rostou závratným tempem | E15.cz

Ceny nemovitostí rostou závratným tempem, řítíme se do další krize?

Aleš Pospíšil

Na konci roku 2006 se začal otřásat hypoteční trh v USA, jehož kolaps postupně přerostl v globální krizi. Banky tehdy půjčovaly každému a účtovaly si vysoké úroky. U nás banky půjčovaly „každému“ ještě dva roky zpět, byť s nízkým úrokem. Společným trendem je nafukující se bublina – růst cen daleko vyšším tempem, než rostou mzdy. Hrozí nám pád a další krize? Jak jsme na tom v ČR?

Nebude to korektní, bude to generalizující, pro někoho urážlivé, ale tak se věci mají:

developeři nabízejí střední třídě předražené byty, kterých z objektivních příčin staví málo (schvalovací procesy na úřadech). Poptávka převyšuje nabídku a ceny logicky mohou růst. Banky si mastí kapsy na hypotékách, realitky na provizích a státu je to jedno, byť prakticky všichni politici hlavně před volbami řeční o podpoře mladých rodin, atd.

Ve skutečnosti stát kohokoli, kdo chce bydlet ve svém „stáhne“ ještě o 4 % daně z nabití nemovitosti, pokud nejde o osvobozený prodej (novostavba). Inu, malé ryby lze nejsnáze kasírovat… Další a další poplatky či nutnost mít ideálně pětinu ceny nemovitosti tak vede k zadlužování se dražšími spotřebitelskými úvěry.

Kupujete byt? Připravte se, že můžete zaplatit až 10 procent ceny navíc

Zatím je do dobré: v květnu 2017 činil podíl nesplácených úvěrů 2,8 procenta (5,3 procenta v květnu 2013). Jinak mají domácnosti „napůjčováno“ 1 462 mld. Kč, přičemž 75 procent z této částky tvořily úvěry na bydlení (statistika ČNB, květen 2017).

Celé je to završeno tím, že ti bohatší nemovitosti skupují a pronajímají je těm, kteří třeba kvůli přísnějším podmínkám na hypotéku nedosáhnou. Ty mají navíc dále zpřísňovat.

Malé byty došly. Praha, Brno i Ostrava hlásí jejich těžký nedostatek

Do budoucna reálně hrozí růst úroků, mnozí, kteří si během posledních třech let levně půjčili, mohou mít problémy se splácením v další „pětiletce“, respektive jakmile jim skončí fixace na nízký úrok. Nebude to samozřejmě mít globální dopad, ale jistá paralela s americkou hypoteční krizí se nabízí. I u nás totiž ceny nemovitostí rostou výrazně rychleji, než příjmy:

U nás se zpožděním, výraznější růst cen přišel poprvé v roce 2003 před vstupem do EU a podruhé v roce 2008 v souvislosti s realitním boomem v mnoha evropských zemích. Nynější fáze růstu začala v roce 2014. Od té doby ceny nemovitostí nepřetržitě rostou a dokonce již překročily svá historická maxima. A pokud se vám při pohledu na graf zdá, že něco je zase špatně, tak se vám to nezdá... 

Růst cen nemovitostí se dotýká každého, žene nahoru inflaci. Meziroční nárůst cen nemovitostí dosáhl v prvním čtvrtletí hodnoty téměř 13 procent. Posunul tak ČR na první místo v EU, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 2,3 procenta. Průměrný meziroční růst cen bytových nemovitostí v EU byl v prvním kvartálu 4,5 procenta.

Poslední šance na „levnou“ hypotéku. Úroky stoupají, dostupnost bydlení klesá

Nejmarkantněji rostou ceny v Praze – mezi lety 2000 až 2015 vzrostly ceny bytů o 135 procent a ceny rodinných domů o 65 procent. Nejlevnější byty jsou k mání v Ústeckém kraji, domy zase na Vysočině. I u nich ale ve sledovaném období podražily o více, než polovinu.

Závěrem jedno výročí. Před deseti lety, konkrétně 9. srpna 2007, ohlásily tiskové agentury, že francouzská banka BNP Paribas „zmrazila“ 1,6 miliardy eur ve svých fondech, které investovaly do rizikových hypoték v USA. Jinak řečeno, peníze se vypařily a opět došlo k zachraňování bank z peněz daňových poplatníků.

Ceny bytů rostou každý měsíc, metr čtvereční v Praze stojí poprvé přes 90 tisíc korun

Hypoteční krize se tak definitivně přelila do Evropy, změnila se v krizi bankovní a posléze hospodářskou. Trh amerických hypoték je totiž díky převádění hypotečních úvěrů na obchodovatelné cenné papíry těsně propojen s finančními trhy v USA i v dalších zemích, a jakmile dosáhl objem nesplácených hypoték kritické úrovně, vše začalo padat jako kostky domina.

 

Mzdová kalkulačka