Tipy: Jak vyšperkovat byt před prodejem? | E15.cz

Tipy: Jak vyšperkovat byt před prodejem?

Romana Rybová

Pokud prodáváte byt je jasné, že za něj chcete utržit co největší možnou cenu. Není tedy na škodu jej trochu vyzdobit, zkrášlit, aby vypadal luxusněji. Má ale cenu to přehánět? Rekonstruovat? Do šílených úprav a rekonstrukcí se nevrhejte. Cenu nemovitosti by to mohlo zvýšit jen nepatrně a vás to bude stát dost peněz a energie, které se vám ani nevrátí.

Nafoťte pěkné fotky. Fotografie jsou tím prvním, co zájemce o byt uvidí v realitní kanceláři. Proto by měly být dokonalé. Ukažte světu nádherné hnízdečko, ve kterém se bude žít jako v ráji. Důležité jsou doplňky a úklid. Využijte i nejlepšího denního světla. Nefoťte večer. Fotky si můžete udělat sami nebo si zaplatit firmu.

Rozhodně mějte uklizeno

Udělejte vetší úklid než ten vánoční. Určitě nebude pro kupujícího dobrým signálem, jestliže se po bytě budou povalovat hromady oblečení, budou špinavá okna a zrcadla, upatlaná podlaha a o špinavé koupelně a záchodu ani nemluvě. Pokud byt pořádně vysmýčíte, nebude vás to nic stát, ale zvýšíte celkový dojem. Snažte se z bytu odstranit drobné vady, které pokazí dojem z bytu.

Rekonstrukci nechte rekonstrukcí

Jak již bylo výše uvedeno, do rekonstrukcí se nepouštějte. Pokud tedy nejste domácí kutil a neudělal byste si spoustu věcí sám. Najde se sice hrstka kupujících, kteří se chtějí do bytu nastěhovat hned, a bude jim vhod, že byt je po celkové rekonstrukci a oni nemusí na nic sáhnout. Takových lidí je ale opravdu málo.

Většina z nás si chce bydlení upravit podle svého a je velmi malá pravděpodobnost, že se do vkusu kupujícího trefíte. Je také pravděpodobnější, že byt bez rekonstrukce prodáte mnohem rychleji.

Jak bezpečně koupit byt: přečtěte si, co vám makléř nikdy neřekne

Dejte do pořádku viditelné závady

Naopak je to u běžných oprav. Rozhodně by nevypadalo dobře, pokud byste v bytě měli například odšroubované kohoutky, vytrhané parkety, rozbité kachličky nebo vám ze zdi trčely kabely od elektřiny. To by určitě cenu bytu nezvýšilo a mohlo by to být téměř odpudivé. V tomto případě jde spíše o estetický dojem.

Byt by měl být vzdušný a ne přeplněný porcelánovými slony či jinými kýčovitými doplňky. Dbejte na správné rozestavení nábytku. Snažte se odstranit drobné vady, které pokazí dojem z bytu.

Odosobněte svůj byt

Byt nechte opravdu pouze s nutným nábytkem. Ukliďte své osobní fotografie a jiné věci. Jistě ani vám nebude příjemné zcela odkrývat své intimní záležitosti.

Před návštěvou kupujících pořádně vyvětrejte, můžete použít různé vůně do zásuvek a tak dále. V bytě by rozhodně neměla být cítit plíseň, odpady, zápach z cigaret, případně z domácích zvířat.

Přizvěte profesionály

Pokud chcete, můžete si zaplatit firmu, která vám poradí jak co nejatraktivněji umístit nábytek a různé dekorace. Některé firmy vám dokonce zapůjčí vybavení bytu, aby vypadal co nejlépe. 

Můžete využít i tzv. inspekci nemovitosti. Zaprvé to zvýší vaši důvěryhodnost i důvěryhodnost nemovitosti, za druhé budete mít možnost závady odstranit a opět tak zvýšit cenu.

Studie: Realitní makléři na provizích vydělají 7,5 miliardy ročně

A jak je to s domem?

Ukliďte okolí domu. Schovejte přetékající a nevábně vonící popelnice, zameťte chodníky, vytrhejte z nich trávu, vyčistěte, případně natřete okapy.

Pokud někdo kupuje rodinný dům, počítá i s tím, že u něj bude pěkná zahrada. Proto ji, pokud roční období dovolí, hezky upravte. Pokud máte na zahradě zašlý plastový nábytek, raději jej někam schovejte. Zahrada by měla působit čistě a upraveně.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka