Flash news | E15.cz
20:06

Demonstrace krajně pravicových skupin proti migračnímu paktu OSN v Bruselu se zúčastnilo 5500 lidí. Policie nasadila slzný plyn a vodní dělo proti výtržníkům. Nejméně devadesát lidí bylo vzato do vazby.

 

19:09

Deset tisíc lidí protestovalo v Budapešti proti novele zákoníku práce, přezdívané "otrocký zákon", která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance. Demonstrantům vadí i autoritářská vláda premiéra Viktora Orbána.

18:26

Ministerstvo zahraničí chce rozšířit síť ambasád. Kvůli kontingentu české armády a boji s migrací otevře úřad v Mali. Ekonomické vztahy s Itálií posílí generální konzulát v Miláně, v plánu je i nové zastoupení v Singapuru.

18:01

Ekologické organizace kritizovaly závěry klimatické konference COP24. Nabádaly k větší ochraně klimatu a solidaritě s chudými zeměmi. Téměř dvě států jednalo v polských Katovicích dva týdny.

17:32

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi, ledaže by došlo k rozsáhlému útoku ze strany Ruska. Válečný stav byl vyhlášen na měsíc po ozbrojeném incidentu v Kerčském průlivu.

17:10

Státní podnik Qatar Petroleum oznámil, že chce ve Spojených státech investovat v příštích letech přes 20 miliard dolarů. Je to dva týdny od doby, kdy země ohlásila opuštění Organizace zemí vyvážejících ropu. Informuje o tom Reuters

16:03

Tržby obchodníků o víkendu rostly dvouciferným tempem v meziročním srovnání i oproti předchozímu víkendu. Nákupy se začaly přesouvat z internetu do kamenných prodejen. Zájem je o stromky, potraviny a elektroniku.

15:17

Německá vláda chce zpřísnit podmínky pro zahraniční investice do bezpečnostně citlivých hospodářských sektorů německé ekonomiky. Jedná se o obranu nebo takzvané kritické infrastruktury jako producenti energií nebo doprava.

14:09

Plánování je zásadní v mnoha oborech a pro byznys to platí dvojnásobně. Co čeká firmy příští rok, může napovědět žebříček dvaceti byznysových trendů.

13:41

Trať mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary, která letos slaví 120 let, prošla opravami za 830 milionů korun. Modernizované byly také vlaky společnosti GW Train Regio, které ročně přepraví asi 300 000 cestujících.

12:51

Výroba a dodání řidičských průkazů bude v příštích deseti letech stát až 1,04 miliardy korun, konečná cena bude záviset na počtu vydaných průkazů. Zakázku chce ministerstvo dopravy přidělit Státní tiskárně cenin.

11:33

Nejbohatší ženy světa jsou často dědičky. Projděte si jejich žebříček.

10:51

Z kosmodromu Onenui Station na Novém Zélandu odstartovala dvoustupňová orbitální raketa Electron, která na oběžnou dráhu vynesla 13 výzkumných družic.

10:15

Bankovní rada ČNB na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze změny, shodují se analytici. Další růst čekají v únoru 2019.

10:04

Pracovníky motivuje při volbě zaměstnavatele nejen výše mzdy, ale i podoba pracovního prostředí. "Se státní správou se moderní trendy vůbec nepotkaly," říká spoluzakladatel výrobce kancelářského nábytku Techo Jiří Kejval.

9:38

Státní agentura CzechTrade otevře na začátku příštího roku nové zahraniční zastoupení v čínském Kantonu. Nyní má v zemi pobočky v Pekingu, Čcheng-tu a Šanghaji.

8:55

Brexit oslabí skupinu států v rámci EU, které využívají k výrobě elektřiny jaderné elektrárny. Británie se svými plány na výstavbu nových jaderných zdrojů byla v EU v tomto směru Česku výrazným partnerem a spojencem.

8:53

Vystoupení Velké Británie z EU a obchodní válka mezi USA a Čínou jsou základními hybateli dění na akciových trzích. Nejvíce negativně brexit ovlivnil akcie britských a irských firem, ze sektorů bankovnictví a maloobchod.

7:29

Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov vyjde na 58 milionů korun, stavební firma už dokončila většinu hlavních prací a hotovo by mělo být podle plánu na jaře příštího roku.

7:06

Příjmy veřejného zdravotního pojištění budou podle odhadů ministerstev zdravotnictví a financí příští rok téměř 325 miliard korun. Systém bude v přebytku asi 3,32 miliardy korun, o zhruba šest miliard korun méně než letos.

7:01

V Číně jsou stále populárnější jednorázové pleny. Buničina, z níž se vyrábějí, pak chybí pro výrobu publikačního papíru a další produktů. Více na E15 Premium.

22:24

Eurokomisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger doporučil premiérovi Andreji Babišovi tři způsoby, jak se zbavit střetu zájmů. Mluví například o přetrhání vazeb na Agrofert, cituje dopis Respekt.

22:04

Zástupci téměř dvou set států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015, uvedly agentury.

21:04

V celé Francii demonstrovalo 66 000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak podle údajů ministerstva vnitra byly slabší než minulé víkendy.

20:47

Tisíce lidí demonstrovaly ve Vídni a v Římě proti vládám, jejich součástí jsou pravicoví populisté. Demonstranti kritizovali především restriktivní migrační politiky rakouské a italské vlády.

20:15

Vodní elektrárna Dalešice byla kompletně uvedena do provozu před čtyřiceti lety. Podívejte se na vodní dílo, které má kapacitu 127 milionů metrů krychlových vody.

19:13

Australská vláda se rozhodla oficiálně uznat západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Oznámil to australský premiér Scott Morrison.

19:04

Žlutý diamant o hmotnosti 552 karátů byl nalezen v Severozápadních teritoriích Kanady. Je označovaný jako "mamutí", přestože je velký jako slepičí vejce. Po vybroušení bude prodán, cena zatím nebyla vyčíslena, píše Newsweek.

18:47

KSČM je vesměs spokojena s naplňováním dohody o toleranci vlády. Předseda Vojtěch Filip kritizuje ministra dopravy Dana Ťoka, na funkci ministra podle něj zřejmě nedospěl ani šéf diplomacie Tomáš Petříček.

18:07

Europoslanec a místopředseda podvýboru pro bezpečnost Jaromír Štětina odmítá ve volbách v příštím roce obhajovat svou funkci na kandidátce TOP 09. Vykonávat funkci šéfa strany a europoslance podle Štětiny není v lidských silách.

18:03

Digitální transformace je nevyhnutelná pro většinu světového průmyslu. Firmy, které jí neprojdou, mohou ztratit část svých zákazníků, tvrdí v rozhovoru David Vasco, šéf aplikovaného výzkumu a vývoje ve společnosti Rockwell Automation

17:20

Zástupci téměř dvou set států světa, kteří se na světové konferenci o klimatu COP24 v Polsku snaží dosáhnout shody na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu, se přiblížili dohodě. Její uzavření je ale i zatím nejisté.

16:37

Církevní sněm v Kyjevě zvolil nejvyššího představitele nové ukrajinské národní církve, metropolitu Epifanije. Vznik církve potvrdil i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

15:46

Ke konci roku ve funkci skončí americký ministr vnitra Ryan Zinke, oznámil to prezident Donald Trump na Twitteru. Jméno Zinkeho nástupce má být oznámeno příští týden.

14:49

Kandidátku KSČM do voleb do Evropského parlamentu povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Zvolilo ji širší vedení strany.

15:11

V Paříži podle policie demonstruje proti ekonomickým reformám jen necelých tři tisíce takzvaných žlutých vest, žádné větší incidenty nejsou hlášeny. Otevřená zůstala muzea i obchodní centra.

14:15

Vláda by v pondělí mohla navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu rozpuštění patnácti politických stran a hnutí kvůli nesplnění povinnosti výročních finančních zpráv. Jedná se o uskupení Občané.cz, Patriot 2014 nebo Folklor i společnost.

14:11

Středočeská ČSSD na dnešní konferenci v Kladně téměř jednomyslně nominovala na předsedu strany pro březnový sjezd dosavadního šéfa Jana Hamáčka.

14:06

Pro zahraniční turisty je výlet do KLDR otázkou několika kliků a cestovní agentury si za zážitek nechají řádně zaplatit. „Je potřeba otevírat tamějším lidem oči," říká v rozhovoru devatenáctiletá studentka, která se do Severní Koreje podívala.

13:05

Nejsme strůjci vlastního štěstí, říká v rozhovoru ředitelka Cesty domů Ruth Šormová. Působí také jako sociální pracovnice a speciální pedagožka. Neziskový sektor považuje ze důležitý, protože podle ní aktivizuje lidi.

12:44

The Times: Většina členů britské vlády považuje brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové za mrtvou a otevřeně diskutuje o dalších možnostech, včetně nového referenda.

11:50

Počet účastníků protestu takzvaných žlutých vest v Paříži proti ekonomickým reformám, který se koná už pátou sobotu v řadě, vzrostl na tisíc. Žádné větší incidenty ale nejsou hlášeny. Zadrženy byly desítky osob.

10:38

Fotograf Troyce Hoffman navštívil během své cesty do Asie sirné doly Kawah Ijen v Indonésii, aby zachytil namáhavou práci místních horníků. Podívejte se, jak železnými tyčemi dolují právě vzniklou síru.

10:00

Americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu nová cla s cílem snížit obchodní deficit Spojených států. Schodek ale letos v říjnu dosáhl historického maxima.

9:07

Společnost Deutsche Bahn ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden uspořádali výstražnou stávku na podporu svého požadavku zvýšit platy.

9:33

Srílanský premiér Mahinda Radžapaksa rezignoval. Chce tak ukončit politickou krizi, která ostrovní stát ležící v Indickém oceánu sužuje už sedm týdnů.

9:06

Izraelský startu-up Aleph Farms oznámil, že se mu podařilo vypěstoval v laboratoři první steak. Použil buňku ze živé krávy.

8:09

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson v pátek během jediného dne ztratila téměř 40 miliard dolarů ze své tržní hodnoty. Akcie oslabily v reakci na zprávu, že firma věděla o azbestu v dětském pudru desítky let.

7:49

Zájem o rakouskou herečku Romy Schneiderovou se letos zvýšil kvůli osmdesátému výročí její smrti a také snímku 3 dny v Quiberonu. Její život nebyl samá tragédie a závislost, říká v rozhovoru filmová historička Šárka Gmiterková.

7:36

Polská divize francouzské banky BNP Paribas hodlá během příštích dvou let zrušit až 2200 pracovních míst. Snaží se tak snížit náklady po převzetí polských aktivit rakouské společnosti Raiffeisen Bank International.

7:33

Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou vytvořilo pro banky zajímavou příležitost k zisku. Firmy si totiž ve větší míře zajišťovaly sazby, za něž si půjčují peníze. Více na E15 Premium.

23:49

Americké akcie výrazně oslabily kvůli obavám ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Dow Jonesův index se snížil o 2,02 procenta na 24 100,51 bodu.

21:37

Protivládní demonstrace v Maďarsku pokračují třetí den. Stovky lidí protestují proti novele zákoníku práce, přezdívané "otrocký zákon", která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance.

21:34

Američtí zemědělci vyzvali prezidenta Donalda Trumpa, aby s Evropskou unií řešil v rámci obchodních rozhovorů také zemědělství. Chtějí lepší podmínky pro vstup na evropský trh. Informovala o tom agentura Bloomberg.

21:22

V izraelském Tel Avivu vyšly do ulic stovky lidí ve žlutých vestách k protestu proti zvyšujícím se cenám. Izraelci se inspirovali tak zvaným hnutím žlutých vest, které protestuje ve Francii.

21:05

Maloobchodní tržby v Číně rostly v listopadu nejpomalejším tempem za posledních patnáct let, průmyslová výroba byla nejslabší za poslední tři roky. Informoval o tom web Financial Times.

20:13

Ekonomové varují před možnými spouštěči další ekonomické krize, nyní mohou zkázu na trzích odstartovat vnitřní problémy čínské ekonomiky. Shodli se na tom odborníci Patria Finance v rámci diskusního kulatého stolu Mikroskop.

19:41

Pražská Technická správa komunikací začala testovat stav mostu u stanice metra Vltavská, který bylo nutné koncem října kvůli havarijnímu stavu uzavřít. Technici využívají nákladní automobily, aby most zatížili a zjistili, v jakém je stavu.

19:15

Premiér Andrej Babiš nepovažuje organizaci Transparency International za nezávislou a její výroky označil za nesmyslné. Reagoval na doporučení organizace, že by střet zájmů vyřešilo zastavení čerpání dotací holdingem Agrofert.

18:28

Profesní sociální síť LinkedIn zveřejnila analýzu ukazující, po kterých profesích vzrostla letos v USA poptávka nejvíce. Žebříček vedou vývojáři blockchainu, dále jsou žádaní vývojáři umělé inteligence.

18:21

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu, v ohrožení bylo 6,8 milionu z více než dvou miliard uživatelů. Neoprávněný přístup k fotografiím uživatelů přechodně získali vývojáři aplikací.

18:19

Ceny ropy táhnou dolů slábnoucí akciové trhy a slabší kondice čínské ekonomiky. Americká WTI ztrácí přes 2,5 procenta a je těsně nad 51 dolary za barel.

17:48

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily, index PX ubral 1,2 procenta na 1028 bodů. Nejvíce klesly akcie Avastu, posílily akcie Stock Spirits.

17:39

Kurz bitcoinu padá pod 3200 dolarů, momentálně se pohybuje kolem 3170 dolarů za jednu digitální minci.

17:13

Pražská burza mírně ztrácela. Index PX oslabil o 0,07 procenta na 1028,40 bodu. Z hlavních emisí se nedařilo zejména Avastu a mediální CME.

17:12

Koruna k euru opět mírně posílila, zpevnila o dva haléře na 25,78 korun za euro. Vůči dolaru oslabila společně s eurem, ztratila osm haléřů na 22,82 korun za dolar.

16:55

Ministerstvo obrany oficiálně začíná vybírat dodavatele obrněnců za padesát miliard, informace o nákupu posílá vládě. Vybrat chce ze čtyř firem, smlouva má být v srpnu.

16:46

Americká firma Johnson & Johnson údajně věděla víc než třicet let, že v jejím přípravku pro děti se nachází azbest. Společnost to označila za "zavádějící". V reakci na kauzu klesla hodnota akcií J&J o 4 procenta. 

16:23

Euro slábne v reakci na zpomalení ekonomiky eurozóny a zhoršení odhadu jejího růstu ze strany Evropské centrální banky. K dolaru ztrácelo 0,7 procenta na 1,1285 dolarů.

15:47

Kurz bitcoinu propadl na patnáctiměsíční minima, pohybuje se těsně pod hranicí 3250 dolarů za jednu virtuální minci.

15:32

Správa železniční dopravní cesty zavede od roku 2020 tzv. ošlapné, tedy povinnost osobních dopravců zaplatit za zastavení v železničních stanicích. Nový poplatek by měl SŽDC přinést zhruba 120 milionů korun ročně.

15:18

Ministerstvo zemědělství představilo opatření proti kůrovcové kalamitě. Chce rozdělit stát do tří zón, snížit DPH na palivové dřevo a zvýšit dotace v příštím roce na hospodaření v lesích na 1,15 miliardy korun.

14:44

Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že je i nadále možné získat od Evropské unie další dodatečné záruky, které umožní ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně.

14:20

Zdravotní pojišťovny za posledních pět let ušetřily na cenách léků přes 5,5 miliardy korun. Lékařům doporučují léky, které mají stejné účinky, ale jejich výrobci nabídnou pojišťovně nižší cenu.

14:00

Společnost Photon Energy Solutions HU Kft., která je dceřinou společností mezinárodní solární skupiny s českými kořeny Photon Energy, připojila u maďarského města Tiszakécske k sítí osm fotovoltaických elektráren.

13:45

Slovenské ministerstvo obrany chce s českým výrobcem radarů Eldis Pardubice jednat o nákupu tří souprav radiolokátorů v hodnotě 23,4 milionu eur (604 milionů korun).

13:11

Volkswagen prodal v listopadu opět méně aut. Celosvětově to bylo 940 900 vozů, meziročně o 5,4 procenta méně. Automobilka si přesto „velmi věří“, že by se jí za celý letošní rok navzdory problémům mohl podařit nový rekord.

12:56

Moravský peněžní ústav se stane bankou. Získal licenci od České národní banky.

12:30

Ruská centrální banka zvýšila úrok o čtvrt procentního bodu na 7,75 procent kvůli inflaci a očekávanému tlaku na rubl po obnovení nákupu zahraničních měn.

12:17

Výrobce luxusního zboží LVMH koupí hotelový řetězec Belmont. Součástí sítě, která změní majitele za 3,2 miliardy dolarů, jsou hotely v Benátkách, u peruánského Machu Picchu či u slavné pláže Copacabana v Rio de Janeiru.

12:05

Čína od ledna na tři měsíce zruší dodatečná cla na dovoz aut a automobilových součástek ze Spojených států. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu.

12:00

Skupina Škoda Transportation nemá od lotyšských orgánů žádné informace o případu podezření z korupce svého pracovníka, kterého ve čtvrtek zadržela policie z Rigy.

11:20

Sklárna Egermann v Novém Boru na Českolipsku je v insolvenci, zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku. Řízení zahájil Městský soud v Praze na návrh 11 zaměstnanců, někteří z nich nedostali už od července mzdu.

11:10

Transparency International: Nejjednodušší způsob, jak vyřešit střet zájmů premiéra Babiše, je zastavení čerpání dotací holdingem Agrofert.

10:55

Ústecký kraj podepíše desetiletou smlouvu na zajištění drážní dopravy na třech elektrifikovaných linkách se společností RegioJet. Upravený text smlouvy schválili radní.

10:45

E-shopy dostaly ve 3.čtvrtletí od ČOI 228 pokut v hodnotě 1,9 milionu korun. Porušení předpisů zjistila inspekce v 84 procentech ze 177 kontrol.

10:05

ČNB: Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven.

10:10

Platební bilance ČR skončila ve 3. čtvrtletí schodkem 44,7 miliard korun. Za 2. čtvrtletí Česká národní banka revidovala přebytek o 660 milionů korun níže na 7,9 miliard korun.

9:42

Meziroční inflace na Slovensku v listopadu zpomalila třetí měsíc v řaděSpotřebitelské ceny se v porovnání se stejným obdobím minulého roku zvýšily o 2,1 procenta, v říjnu stouply meziročně o 2,5 procenta.

9:40

Airbus jmenoval nového šéfa svých výrobních programů - stává se jím dosavaddní viceprezident pro služby Philippe Mhun. Firma tak dokončuje obměnu svého vedení poté, co několik manažerů oznámilo odchod na penzi.

9:30

Rusko je podle svých diplomatů ochotné jednat s USA o společných inspekcích, aby zachránilo smlouvu o likvidaci raket krátkého a středního doletu.

9:25

Německý průmyslový obr Thyssenkrupp obsazuje místa ve vedení, která se uvolnila během restrukturalizace. Novým finančním ředitelem se stane bývalý CFO farmaceutické firmy Bayer Johannes Dietsch.

9:15

Skupina Deutsche Telekom se rozhodla přezkoumat svou strategii ve výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě. Přiměla ji k tomu debata o bezpečnosti síťového zařízení z Číny, kterou bere „velmi vážně“.

9:00

Britský tisk: Premiérka Theresa Mayová utrpěla ve čtvrtek na summitu Evropské unie ničivou porážku a zažila další ponížení, když prezidenti a premiéři 27 zemí potvrdili, že o brexitové smlouvě už není možné znovu vyjednávat.

8:25

GIBS obvinila policistu z Prahy a další dva muže. Chtěli podle inspekce prodat roh ohroženého nosorožce tuponosého do Asie. Hrozí jim pět let vězení.

8:05

Francouzská vláda hledá kandidáta, který by nahradil současného šéfa automobilky Renault Carlose Ghosna, který je v Japonsku podezřelý ze zneužívání pravomocí.

7:48

Velká Británie a Evropská unie by se měly připravit na druhé referendum o brexitu, protože britský parlament neschválí příslušnou dohodu. Ve svém projevu to dnes prohlásí britxký expremiér Tony Blair, píše Reuters

21:57

Americká města hlásí sérii anonymních výhrůžek pumovým atentátem, podle policistů byly postiženy desítky veřejných a infrastrukturních objektů po celé zemi. Podle newyorské policie nebyly hrozby důvěryhodné.

21:31

Britská premiérka Theresa Mayová již opustila jednání summitu EU. Lídři 27 zemí společenství se tedy nyní baví o své reakci na požadavky, které předložila.

21:30

Policisté ve Štrasburku zabili hlavního podezřelého z úterního útoku na vánoční trhy. Píše to web FranceInfo s odvoláním na vícero policejních zdrojů.

20:22

Rižská policie zadržela oblastního ředitele firmy Škoda Transportation Vladislava Kozáka pro podezření z korupce, oznámil lotyšský rozhlas.

21:16

Praha dá v příštím roce na provoz lékařských pohotovostí 22,5 milionu korun. Dalších 5,8 milionu korun bude vyčleněno pro případ hromadného výskytu onemocnění a případný nákup přístrojů. Rozhodli o tom pražští zastupitelé.

20:12

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 59,2 mld. korun a výdaji 77,6 mld korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu, rozhodli zastupitelé.

20:07

Výrobce čipů Qualcomm usiluje u čínských soudů o zastavení prodeje nejnovějších telefonů iPhone. Firma již v Číně dosáhla zákazu prodeje starších modelů telefonů od Applu kvůli porušení dvou patentů.

20:06

Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 procenta z 2,4 procenta hrubého domácího produktu, jsou Itálie a Evropská unie blízko dohodě o rozpočtu Itálie na rok 2019.

18:45

Lídři zemí Evropské unie se na summitu jednomyslně shodli na prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku. Uvedl to na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

18:39

Vedení Prahy zvažuje, že zruší městskou společnost Pražská plynárenská holding, která nevykonává žádnou činnost. Minulé vedení počítalo s využitím společnosti jako základu pro připravovaný koncern městských firem.

18:20

Japonská automobilka Nissan zažalovala u brazilského soudu sestru bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna kvůli údajnému neoprávněnému obohacení. Ghosn byl zadržen v Japonsku kvůli údajným finančním machinacím.

17:51

Americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva nepropustí zadržené ukrajinské námořníky a plavidla. Rusko na konci listopadu uvěznilo 24 Ukrajinců při incidentu v Kerčském průlivu.

17:20

Pražská burza oslabila. Index PX uzavřel dnešní obchodování poklesem o 0,15 procenta na 1029,17 bodu. Dolů burzu táhly hlavně ztráty akcií bank Moneta a Erste

17:08

Euro oslabuje, Evropská centrální banka sice ukončí nákupy dluhopisů, ale zhoršila výhled ekonomiky. K dolaru jednotná evropská měna odepisuje 0,2 procenta na 1,1345 dolaru.

17:07

Koruna posílila vůči euru a stagnovala k dolaru. Vůči euru zpevnila o čtyři haléře na 25,80 korun za euro, kurz k dolaru zůstal na 22,74 korunách za dolar.

16:46

Petr Gazdík chce v dubnu skončit jako předseda STAN. Potvrdil ČTK zprávu Aktuálně.cz s tím, že hnutí potřebuje nový impulz. Chce se víc věnovat školství.

16:35

Automobilka Ford se příští rok chystá zavřít továrnu ve Francii, v ohrožení je 850 pracovních míst. Nabídku belgické firmy na odprodej zamítla.

16:10

Rozhodnutí nežádat Evropskou komisi o proplácení dotací Agrofertu se týká všech výdajů bez ohledu na datum, uvedlo ministerstvo financí. Zároveň to podle něj neznamená, že budou placeny z rozpočtu Česka.

16:03

Chorvatský soud nařídil zadržení šéfa maďarského ropného koncernu MOL Zsolta Hernádiho. Ten je v zemi souzen kvůli poskytnutí úplatku bývalému chorvatskému premiérovi Ivovi Sanaderovi. Budapešť odmítá Hernádiho vydat.

15:55

Cena ropy Brent se vrátila pod šedesát dolarů za barel, dolů ji tlačí vysoké globální zásoby ropy. Kolem 15:45 našeho času ztrácel Brent 0,6 procenta na 59,77 dolarů.

15:29

Koncern Agrofert nemá zatím dopady nevyplácení dotací vyčíslené, chce zjistit, jakých plateb a jakých dceřiných firem se zastavení dotací týká.

15:16

Prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář, který vedl Ústav světových dějin na filozofické fakultě, rezignoval. Čelí podezření z plagiátorství.

15:09

Odboráři integrovaných dceřiných firem ČEZ se dohodli s vedením na růstu tarifních mezd v roce 2019 mezi 5 až 6 procenty. V ČEZ a.s. zatím dohoda není.

15:02

Evropská centrální banka mírně snížila odhady růstu ekonomiky eurozóny pro letošní i příští rok. Letos by měl růst činit 1,9 procenta a napřesrok 1,7 procenta.

15:00

Podle premiéra Andreje Babiše byla zpráva o zastavení eurodotací celé Česko dezinformací. Platí, že stojí pouze dotace pro Agrofert, Česko věc s Evropskou komisí intenzivně řeší.

15:00

Lídři zemí EU se sjíždějí do Bruselu na dvoudenní summit, který se bude mimo jiné věnovat brexitu a migraci. „Je zcela nepřijatelné, aby přiliv migrantu do Evropy řídily pašerácké mafie," prohlásil při příjezdu premiér Andrej Babiš. 

14:54

Ministr dopravy Dan Ťok zvažuje kvůli situaci na D1 zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích včetně předjíždění. Zatím by to mohly vynucovat dočasné značky.

14:20

Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně bezplatné obědy, jak chce ČSSD i premiér Andrej Babiš (ANO).

14:00

Ukrajina očekává, že ještě před Vánoci obdrží první část půjčky od Mezinárodního měnového fondu ve výši 1,4 až 1,9 miliardy dolarů. Oznámil to guvernér centrální banky Jakiv Smolij.

13:56

Na schůzi Poslanecké sněmovny k církevním restitucím se kvůli dopravnímu kolapsu na dálnici D1 nedostavila řada poslanců.

13:53

Evropská centrální banka tento měsíc ukončí nákupy dluhopisů, kterými již několik let podporuje inflaci a hospodářský růst v eurozóně.

13:25

Slovenský parlament hlasováním prolomil veto prezidenta Andreje Kisky a potvrdil uvalení zvláštní daně na velké obchodní řetězce, které prodávají i potraviny.

12:51

Americký technologický gigant Apple hodlá do roku 2023 vytvořit ve Spojených státech 20 tisíc nových pracovních míst. Společnost oznámila, že investuje miliardu dolarů (téměř 23 miliard korun) do výstavby nového areálu.

12:44

Státní fond potvrdil, že od srpna neproplatil Agrofertu žádný nový projekt z evropského rozvojového programu. Ostatním zemědělcům dotace vyplácí.

12:30

Evropský parlament schválil usnesení vyzývající komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Požaduje pozastavit evropské finance pro Agrofert.

12:25

Komisař Pierre Moscovici: Případné překročení limitu rozpočtového deficitu Francie v příštím roce by mohlo být tolerovatelné, pokud bude jen dočasné.

12:15

Britský parlament nebude před Vánoci hlasovat o brexitové dohodě

11:55

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za první tři čtvrtletí letošního roku kvůli propadu cen dřeva klesl hrubý zisk o 60 procent na 1,62 miliardy korun z 4,04 miliardy korun ve stejném období loni. 

11:40

Policejní tým Daňová kobra navrhl obžalovat sedm lidí z krácení daně z přidané hodnoty se škodou více než 172 milionů korun.

11:25

Druhý nejvyšší soud EU částečně zmírnil pokuty uložené společnostem Slovak Telekom a její mateřské Deutsche Telekom i samotné německé společnosti za pětileté zneužívání dominantního postavení na slovenském trhu.

11:10

Předseda Evropské rady Donald Tusk se ještě před začátkem dnešního summitu se sejde kvůli brexitu s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

10:45

Česká ministerstva komunikují o dotacích pro Agrofert s Evrospkou komisí, řekl Babiš. Spor vidí ve výkladu nového práva, jednání europarlamentu považuje za kampaň.

10:25

Ministerstvo financí nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení. Úřad o tom dnes inormoval v tiskové zprávě.

10:20

Plzeňská Škoda Electric dodá elektrovýzbroj pro 50 trolejbusů pro rumunské město Kluž. Půjde o kloubové trolejbusy pro 140 cestujících. V prvních vozech by se cestující v Kluži mohli svézt ve druhé polovině příštího roku.

10:05

Předseda ČSSD Jan Hamáček mluvil o situaci kolem dotací pro Agrofert s Babišem, v pondělí ji projedná vláda. Klíčové je, aby nebylo ohroženo vyplácení pro Česko, řekl.

9:17

Ruské ministerstvo zahraničí dle agentur oznámilo, že slovenský diplomat musí do 48 hodin opustit zemi. Jde o reakci na vyhoštění ruského diplomata.

9:15

Evropská unie prověří, zda je možné Londýnu poskytnout další ujištění k irské pojistce, dohodu ale měnit nebude, uvádí podle Reuters návrh dokumentu pro Mayovou.

8:30

Čína potvrdila, že zadržuje dva Kanaďany. Podezírá je z ohrožení národní bezpečnosti. V Kanadě byla dříve zatčena finanční šéfka čínské firmy Huawei.

7:10

Pohonné hmoty opět zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 31 haléřů na 32,49 korun za litr a nafty o 25 haléřů na 32,97 korun za litr.

07:00

Železniční neštěstí v Ankaře si vyžádalo čtyři mrtvé a čtyřicet tři zraněných, informoval guvernér. Vysokorychlostní vlak se srazil s jiným.

06:40

Evropská centrální banka (ECB) dnes zřejmě oficiálně oznámí, že na konci letošního roku ukončí rozsáhlé nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat inflaci a hospodářský růst v eurozóně.

22:00

Britská premiérka Theresa Mayová ustála hlasování o důveře, zůstane tak v čele vlády. 

21:10

V čele letecké společnosti Air France stane 17. prosince poprvé žena. Devětačtyřicetiletá Anne Rigailová nahradí Benjamina Smithe, který post zastával přechodně vedle své funkce šéfa mateřské firmy Air France-KLM.

19:37

Itálie ustoupila Evropské unii a rozpočtový schodek příští rok sníží na 2,04 procenta hrubého domácího produktu z dříve plánovaných 2,4 procenta. 

19:20

Britská premiérka Theresa Mayová už do řádných voleb v roce 2022 konzervativce nepovede. Řekla to podle vyjádření poslanců před takzvaným Výborem 1922, který zákonodárce konzervativců sdružuje.

18:43

Soud na newyorském Manhattanu ve středu poslal Michaela Cohena, bývalého osobního právníka Donalda Trumpa, na tři roky do vězení.

18:18

CNBC: Americké akcie posílily. Reagují tak na optimistická očekávání vývoje vztahů mezi USA a Čínou.

18:10

Euro posiluje, pomohly mu signály o uklidnění sporů o rozpočet mezi Evropskou unií a Itálií. Zpevňuje i libra, investoři věří, že britská premiérka Mayová ustojí dnešní hlasování o důvěře.

18:04

Skupina DRFG byznysmena Davida Rusňáka rozšířila portfolio nákupních parků o dalších šest přírůstků. Koupila obchodní areály, jejichž hlavními nájemci jsou řetězce Penny, Billa a Albert.

17:49

Petr Fischer skončí jako šéfredaktor stanice Vltava. Český rozhlas mu neprodlouží smlouvu.

17:44

Ceny ropy rostou. Nahoru je tlačí dohoda OPEC o omezení těžby a výpadek v dodávek z Libye.

17:03

Dánská servisní společnost ISS se stáhne z Česka a dalších 12 zemí. Důvodem je snaha firmy soustředit na své klíčové trhy. V Česku zaměstnává ISS téměř 3500 lidí.

16:10

Generální ředitel českého Ford Motor Company Jan Laube ke konci tohoto roku odejde z firmy. Jméno jeho nástupce společnost oznámí v nejbližších týdnech.

15:41

Česká televize bude příští rok hospodařit s nižším rozpočtem. Jeho návrh dnes schválila rada ČT.

15:12

Hrubý domácí produkt Ruska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 1,5 procenta. Přesto ale tempo růstu ekonomiky zpomalilo.

14:40

Start-up uruguayské podnikatelky Agustiny Sartori změnil majitele. Na transakci vydělal i zakladatel Mall.cz Ondřej Fryc.

14:37

Podle Babiše je vláda v kontaktu s Evropskou komisí a řeší s ní jeho údajný střet zájmů. Europoslanci, kteří o věci chtějí dnes debatovat, podle něj poškozují ČR.

14:31

Obsahy vzdělávání by se měly zásadně změnit, protože jsou moc obsáhlé a výsledky žáků jim v současnosti neodpovídají, řekli zástupci školní inspekce.

14:29

Vláda příští týden dojedná postup pro případ, že by nastal brexit bez dohody, uvedl Babiš. Případné zákony by bylo nutné schvalovat zrychleně.

14:06

Podle BBC už 158 konzervativních poslanců uvedlo, že podpoří Mayovou ve stranickém hlasování o nedůvěře. Aby uspěla, potřebuje Mayová právě 158 hlasů.

14:04

Těžba ropy v rámci kartelu OPEC v listopadu navzdory americkým sankcím vůči Íránu klesla o pouhých 11 000 barelů denně na 32,97 milionu barelů denně.

13:50

Opozice kritizovala odklad hlasování o brexitové dohodě a vyzvala Mayovou k demisi. Mayová varovala před důsledky hlasování konzervativců o nedůvěře.

13:22

Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší unijní smlouvou o volném obchodu. Pro hlasovala výrazná většina poslanců.

13:49

Německo se bude zasazovat o prodloužení protiruských sankcí, řekla parlamentu Merkelová. Nemůže přijmout, aby si Azovské moře nárokovalo jen Rusko.

13:06

Tuzemská J&T Banka vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 1,52 miliardy korun, meziročně o 23 procent méně. Bilanční suma banky klesla na 156 mld. Kč.

12:35

Čína pravděpodobně zrychlí výstavbu nové Hedvábné stezky. Peking tak odpoví na intenzivní obchodní spory se Spojenými státy, uvádí zpráva bankovní skupiny Citi. 

12:25

Samsung uzavře svou továrnu vyrábějící mobilní telefony v čínském městě Tchien-ťin. Prodeje jihokorejské firmy na tamním trhu prudce klesají, jeho místo zaujímají čínští rivalové konkurujíci mu mimo jiné nižší cenou. 

12:15

Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok pravděpodobně o devět procent, jak to schválila Sněmovna. Senát na tom nic nezměnil.

11:32

Nejméně 100 konzervativních poslanců podle Reuters sdělilo, že Mayovou podpoří při hlasování o nedůvěře. Mayová potřebuje hlasy 158 poslanců z 315.

11:23

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) snížilo letošní odhad zisku leteckých společností na 32,3 miliardy dolarů, loni činil 38 miliard. Příští rok má zisk opět růst.

11:08

Senátoři podají ústavní stížnost na vyhlášku, která upravuje úhrady zdravotní péče. Je podle nich nespravedlivá a nefunguje ve prospěch pacientů.

10:52

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová zrušila dnešní jednání vlády. Mayovou dnes čeká stranické hlasování o vyslovení nedůvěry, které by v případě úspěchu znamenalo i pád celého kabinetu.

10:27

Britská libra smazala ztráty a roste. Reaguje na prohlášení ministra spravedlnosti Davida Gaukeho, že Británie bude muset v případě nevyslovení důvěry Mayové odložit odchod z EU.

10:22

Zástupci církví působících v ČR vyzvali dnes k razantnímu odmítnutí návrhu na zdanění církevních restitucí. Komunistický návrh je podle nich nehorázný a odporuje základnímu právu člověka vlastnit majetek. 

10:19

Senát o týden odložil rozhodnutí o přistoupení ČR k fiskálnímu paktu zemí EU. Výsledky summitů EU přišel horní komoře místo Babiše představit Petříček. 

9:52

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová nehodlá ustoupit tlaku části Konzervativní strany. Věří, že večerní hlasování jejích spolustraníků o vyslovení nedůvěry ustojí.

9:47

Akcionáři společnosti Dell Technologies schválili dohodu o odkupu akcií spojených s podílem firmy ve výrobci softwaru VMware. Připravili tak cestu k návratu Dellu na burzu, obchodovat s akciemi se začne 28. prosince.

9:40

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) jmenoval bývalého dlouholetého šéfa Městského soudu v Praze Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

9:32

Mayová podle médií vystoupí v příštích minutách s prohlášením. Pokud Mayová skončí, bude podle ministra spravedlnosti Gaukea nutné brexit pozdržet.

9:19

Firma IMG BOHEMIA, největší výrobce plastových desek v ČR, rozšíří divizi automotive. Má víceleté smlouvy s koncernem Škoda, od roku 2020 čeká v této divizi roční obrat 400 milionů, o třetinu více než dosud.

8:59

Policie požádala Sněmovnu o vydání Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání za výroky o táboře v Letech u Písku. Informaci Práva potvrdil předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM).

9:07

Největší čínská společnost pro streamování hudby Tencent Music získala z primární nabídky akcií v USA téměř 1,1 miliardy dolarů. Nabídka ohodnotila celou firmu na 21,3 miliardy dolarů, obchodovat se s akciemi začne dnes. 

8:47

Reuters: Konzervativní poslanci budou večer hlasovat o vyslovení nedůvěry Mayové jako lídryni strany. Když o důvěru přijde, skončí i jako premiérka.

8:45

Kanadský soud v úterý propustil na kauci ve výši 10 milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun) finanční ředitelku kanadské pobočky Huawei Meng Wan-čou. Informovala o tom agentura AP.

8:42

Tesla žaluje Martina Trippa, jednoho ze zakládajících zaměstnanců o 167 milionů dolarů, kvůli údajné sabotáži. Spor začal na jaře, když byl Tripp obviněn z používání chybných baterií ve výrobě. Informovalo o tom CNBC. 

8:36

Nedaleko štrasburské katedrály se dnes brzo ráno rozběhla rozsáhlá policejní operace. Oblast nedaleko místa, kde útočník v úterý zabil tři lidi a další zranil, je uzavřená, píše agentura Reuters. 

8:26

Zisk největšího prodejce oděvů na světě, španělské společnosti Inditex, za prvních devět měsíců letošního roku stoupl o 4 procenta na 2,4 miliardy eur. Inditexu patří značky Zara nebo Bershka.

7:12

Madridský provozovatel zábavních parků Parques Reunidos koupí tropický vodní zábavní park Tropical IslandNěmecku za 226 milionů eur. Informoval o tom Bloomberg. 

7:05

Firma ČEZ ESCO z energetické skupiny ČEZ koupila pardubickou společnost Domat Control System, která se zabývá vývojem, dodávkami a provozem řídicích systémů v budovách, průmyslových areálech a energetice.

22:10

Akcie ve Spojených státech mírně oslabily navzdory optimismu ohledně obchodních rozhovorů s Čínou. Dow Jonesův index se snížil o 0,22 procenta na 24.370,24 bodu.

21:49

Reuters: Čína signalizovala, že sníží cla na dovoz aut z USA ze 40 na 15 procent.

21:40

Premiér Andrej Babiš napsal eurokomisaři pro rozpočet, že otázka jeho možného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů. Slíbil spolupráci.

21:25

Střelec, který zaútočil na vánočních trzích ve Štrasburku, je na útěku, uvedla policie. Podle nové bilance zemřel jeden člověk a je devět zraněných.

20:45

Reuters: Po střelbě v centru Štrasburku je jeden mrtvý a tři zranění. Policie místo uzavřela. Uzavřeno je preventivně i sídlo Evropského parlamentu.

20:20

Šéfové velkých francouzských bank souhlasili, že v příštím roce zmrazí poplatky účtované domácnostem. Podpořili tak plán prezidenta Emmanuela Macrona na zastavení protestů v zemi.

19:55

Mayová: EU je ochotná pomoci britské vládě získat podporu pro dohodu o brexitu, která narazila na odpor londýnských zákonodárců zejména kvůli takzvané irské pojistce, jež se týká budoucího režimu na irské hranici.

19:45

Britská libra navzdory přechodnému oživení sestoupila až na nové dvacetiměsíční minimum. Spekuluje se o hlasování o nedůvěře premiérce Therese Mayové.

19:35

Návrh usnesení Evropského parlamentu žádá po Evropské komisi prošetření zákonnosti evropských dotací Agrofertu za dobu, kdy byl Andrej Babiš ve vládě.

19:25

Stát při přidělování dálkových železničních linek zatím ušetřil díky konkurenčnímu boji a tržnímu přístupu přes 300 milionů korun ročně, řekl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

18:55

Německý HDP letos podle ministra hospodářství stoupne jen o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. V říjnu přitom vláda letošní růst odhadovala na 1,8 procenta.

18:25

CNBC: Start-up Spire Global se dohodl s evropským navigačním systémem Galileo na tom, že od něj bude získávat data o počasí. 

18:05

Americká armáda úspěšně zvládla klíčový test protiraketového systému Aegis, který Pentagon nasadil v Rumunsku a hodlá dodat i do Polska.

17:49

TechCrunch: Německá automobilka Daimler chystá ofenzívu hybridních vozidel a elektromobilů. Do roku 2030 nakoupí baterie za téměř 23 miliard dolarů (522 miliard korun).

17:35

Ropě pomáhají v růstu zisky globálních akcií, slabší dolar a výpadek libyjské produkce. Americká lehká ropa WTI přidává 2,2 procenta na 52,10 dolaru.

17:34

Boeingu se daří získávat zakázky. V listopadu dodal na trh 61 svých letounů s označením 737, o 11 kusů více než ve stejném měsíci loňského roku.

17:21

Cena bitcoinu má problém udržet se nad hodnotou 3400 dolarů, momentálně se dominantní virtuální mince obchodují za 3350 dolarů.

17:15

Evropská komise vyšetřuje plán britské firmy Vodafone na převzetí některých aktivit poskytovatele kabelových služeb Liberty Global, včetně české firmy UPC.

17:05

Pražská burza dál ztrácela. PX oslabil o 1,14 pct na 1017,36 bodu, níže končil naposledy loni v srpnu. Nedařilo se většině titulů v čele s Erste Bank.

17:00

Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google pokutu ve výši půl milionu rublů (zhruba 172 tisíc korun), protože z výsledků vyhledávání neodstraňoval odkazy na zakázaný obsah.

16:45

Člověk v tísni: Nejdostupnější spotřebitelské úvěry jsou poskytovány za sazby kolem deseti procent za rok, někteří nebankovní poskytovatelé půjček chtějí za roční úvěr až 250 procent.

16:30

Opatření prezidenta Macrona v reakci na vlnu protestů tzv. žlutých vest budou stát Francii kolem deseti miliard eur, řekl poslancům ministr Darmanin.

16:06

Reklamní agentura WPP bude propouštět. Ve 110 zemích propustí na 3500 zaměstnanců z celkových 134 tisíc. Tisícovku pracovníků ale nabere kvůli posílení managementu, uvádí server Fortune.

16:02

Fintechový start-up Plaid získal v posledním kole financování kapitálovou injekci ve výši 250 milionů dolarů, píše Reuters.

16:02

Fintechový start-up Plaid získal v posledním kole financování kapitálovou injekci ve výši 250 milionů dolarů, píše Reuters.

15:45

„Bouře v podobě další finanční krize se blíží navzdory tomu, že světový finanční systém není na další pokles připraven,“ varoval místopředseda Mezinárodního měnového fondu David Lipton

15:40

Americké indexy po zahájení obchodování rostou. S&P 500 přidává 1,1 procenta, technologický Nasdaq pak 1,4 procenta.

15:30

Verizon odepisuje z hodnoty své mediální divize Oath 4,6 miliardy dolarů, její ocenění údajně bylo nereálné. Informuje o tom agentura Bloomberg.

15:24

Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, získala menšinový podíl v izraelské společnosti AeroCRS. Díky tomu navázala strategické partnerství s firmou, která spravuje data více než 60 aerolinek.

15:15

Sedmadvacet států Evropské unie se kvůli britskému vnitropolitickému dění nechystá s Londýnem znovu začít jednat o podobě už domluvené dohody o brexitu.

15:00

Tříčlenné konsorcium firem, jehož součástí jsou i české VW WACHAL a Trade FIDES, získalo na Slovensku zakázku za 16,15 milionu eur (téměř 418 milionů korun) na rekonstrukci objektů v areálu Bratislavského hradu.

14:45

CNBC: Společnost Uber usiluje o spolupráci s londýnským dopravním úřadem. Do své aplikace by ráda přidala jízdní řády autobusů a metra.

14:31

Čína by mohla snížit cla na dovoz automobilů z USA ze současných 40 na 15 procent, píše agentura Bloomberg. Akcie amerických automobilek reagují zhruba dvouprocentním růstem.

14:26

Na přesné podobě příštího rozpočtu EU po roce 2020 se členské země budou chtít shodnout do podzimu příštího roku, řekl náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař, který Česko na unijních jednáních zastupoval.

14:12

Čtyři vojenské letouny CASA české armády dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. O zakázce za 206 milionů korun bez DPH bude ve středu informovat vládu ministr obrany Lubomír Metnar.

13:37

Evropský parlament odsouhlasil možnost využívání systému reverse charge u DPH, kterou už v říjnu schválili ministři financí. Česká republika tak bude moci požádat o jeho využívání.

13:33

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci zlepšila na minus 17,5 z listopadových minus 24,1 bodu. Růst ve čtvrtém čtvrtletí ale bude slabý a export čelí rizikům ze zahraničí, uvedl výzkumný institut ZEW.

13:15

Vláda bude smět využívat peníze z takzvaného Fondu privatizace ve státním rozpočtu, a to bez určení konkrétního účelu. Vládní novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku, která s tím počítá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

13:10

Zájem Čechů o podporu instalací solárních zdrojů v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám vzrostl. Jejich instalovaný výkon překročil šest megawattů, což je dvakrát více než minulý rok, uvedla Solární asociace.

13:00

Nové hlasování britského parlamentu o návrhu dohody o brexitu se bude konat před 21. lednem. Oznámil to mluvčí ministerské předsedkyně Theresy Mayové. Původně měli poslanci rozhodovat dnes.

12:12

Írán přiznal, že nedávno provedl test balistické rakety. Agentura AFP připomněla, že oznámení přichází týden poté, co se Spojené státy neúspěšně pokusily v Radě bezpečnosti OSN prosadit odsouzení balistického programu Íránu.

12:05

Průměrná mzda ve Velké Británii za tři měsíce do konce října vzrostla včetně bonusů o 3,3 procenta, což je nejrychlejší tempo za deset let. Nezaměstnanost zůstala na 4,1 procenta.

11:48

Rusko udělilo Googlu pokutu 500 tisíc rublů (171 tisíc korun) za to, že se nepřipojil ke státnímu registru zakázaných internetových stránek a odmítl odkazy na ně mazat z výsledků vyhledávání. Informovala o tom agentura TASS.

11:18

Senát pravděpodobně podpoří novelu proti nekalým praktikám některých směnáren. Senátní hospodářský výbor ji doporučil schválit beze změn.

10:56

Nový stavební zákon musí být schválen do konce funkčního období této vlády v roce 2021, je to jednoznačná priorita. Na dnešním Fóru Zlaté koruny to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

10:40

Britská premiérka Theresa Mayová požádá německou kancléřku Angelu Merkelovou o podporu ve vyjednávání o změnách dohody o brexitu, píše agentura Reuters. Čím dál více totiž hrozí tvrdý brexit, který není výhodný pro nikoho.

10:20

Tři čtvrtiny větších podniků zvažují, že v roce 2019 zavedou další zaměstnanecké benefity, vyplývá z šetření Hospodářské komory. Nejčastěji chtějí rozšířit benefity o stravenky, závodní jídelnu nebo občerstvení na pracovišti.

10:15

Zastupitelé Brna dnes schválili rozpočet na rok 2019 s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie.

9:40

Ústavní soud vyhověl menšinovému akcionáři vytěsněnému v roce 2005 z černouhelné těžební společnosti OKD, podle něhož měla být tehdy cena odkupovaných akcií aspoň dvojnásobná. Sporem se nyní bude zabývat Nejvyšší soud.

9:30

Předseda Evropské rady Donal Tusk se zítra sejde s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Tu v následujících dnech čeká série setkáni s evropskými státníky, se kterými se snaží dojednat úpravu dohody o brexitu. 

9:22

Evropský soud pro lidská práva odmítl žalobu českého premiéra Andreje Babiše (ANO) na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB). Informaci webu Respekt.cz dnes potvrdil ČTK Babiš.

9:20

Čína chce do roku 2035 téměř zdvojnásobit počet svých letišť na 450 ze současných 234. Oznámil to čínský úřad pro civilní letectví (CAAC). Rozhodnutí je součástí ambiciózního plánu, podle kterého se má Čína stát leteckou mocností.

9:07

Technologický gigant Amazon se chystá se svými obchody bez pokladen expandovat poprvé do Evropy. Svůj první futuristický obchod s potravinami otevře v Londýně, píše The Telegraph.

9:00

Platební služba Apple Pay vstoupila do Německa. Apple má na největším evropském trhu zpoždění za Googlem, který mobilní platby v Německu spustil v červnu. Apple Pay se chystá i do Česka, termín ale není jistý.

8:50

Ruska Marija Butinová, kterou ve Spojených státech zadrželi kvůli podezření z nezákonného lobbingu, tento týden u soudu přizná svou vinu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na soudní dokumenty. 

8:49

Bývalý předseda představenstva automobily Nissan Carlos Ghosn podal v Japonsku stížnost proti své vazbě, napsala agentura Kyodo News. Japonská prokuratura Ghosna viní z daňových úniků.

8:12

Thajsko se po pěti letech dočká parlamentních voleb. Vojenská junta, která se v roce 2014 chopila moci, se rozhodla zrušit zákaz politických aktivit. Nové volby čekají druhou největší ekonomiku jihovýchodní Asie 24. února 2019.

8:00

Německo během prvních deseti letošních měsíců deportovalo 20 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl. Celkový počet deportovaných za letošek by mohl být vyšší než za loňský rok, kdy jich Německo deportovalo bezmála 24 tisíc.

7:20

K hranici milionu zhlédnutí se na serveru YouTube přiblížilo dílo maďarského skladatele Josepha Felföldiho, inspirované odchodem Británie z Evropské unie. Skladba má vyjadřovat „směs obdivu, krásy, traumatu a smutku“.

21:25

USA zavedly sankce proti třem vysoce postaveným Severokorejcům včetně poradce diktátora Kim Čong-una. Podle informace ministerstva financí je krok trestem za "pokračující cenzuru a vážné porušování lidských práv". 

20:32

Italský výrobce cukrovinek Ferrero má zájem o koupi mezinárodních aktivit americké potravinářské společnosti Campbell Soup, které zahrnují například sušenky značky Arnott's. Informovala o tom agentura Reuters.

19:43

Předseda Evropské rady Tusk uvedl, že EU nebude brexitovou dohodu s Londýnem znovu projednávat, což se týká i irské pojistky.

18:57

O technologii blockchain se dál zajímá i Facebook. V současnosti shání zaměstnance na obsazení pětice pracovních míst, které s technologií pohánějící kryptoměny souvisejí.

18:48

Evropské akcie sestoupily na nové dvouleté minimum kvůli politickým rizikům. Investory znepokojuje odklad hlasování o brexitu i nepokoje ve Francii. Britská libra se propadla na 20měsíční minimum k dolaru.

18:10

Šéf aerolinky Avianca Hernan Rincon řekl, že společnost začne vyjednávat s Airbusem o snížení počtu sta objednaných letadel A320neo až na polovinu. Informovala o tom agentura Reuters.

17:37

Kurz bitcoinu ztrácí čtyři procenta a pohybuje se těsně pod hranicí 3500 dolarů.

17:24

Platební služba Apple Pay do konce týdne začne fungovat v Německu. S odkazem na zdroje v bankách to tvrdí blog Macerkopf. Nevylučuje, že ke spuštění dojde již zítra. Spekulace o vstupu služby na český trh nejčastěji hovoří o únoru 2019.

17:11

Pražská burza zahájila nový týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 1,08 procenta na 1029,11 bodu. Z hlavních titulů ztrácel hlavně Avast a VIG.

16:58

Akciové indexy pokračují v propadu. S&P 500 a Dow Jones ztrácejí kolem 0,5 procenta. Ještě hůře je na tom Apple, který odepisuje 1,7 procenta.

16:53

Akcie Deutsche Bank ztrácejí více než tři procenta, jejich hodnota se pohybuje nejníže za téměř tři dekády.

16:53

Ukrajinský prezident Petro Porošenko  podepsal zákon, který de facto vypovídá ukrajinsko-ruskou smlouvu o přátelství, spolupráci a partnerství.

16:43

„Chce tato sněmovna opravdu dosáhnout brexitu? A chce i dohodu s EU? Kdybychom odešli bez ní, dojde k velké ekonomické újmě této zemi,“ varuje Mayová poslance. Odklad hlasování obhajuje malou podporou pro tzv. irskou pojistku.

16:35

Theresa Mayová, britská premiérka, odložila hlasování o dohodě o brexitu v britském parlamentu.

16:24

Designéři Rony Plesl a Maxim Velčovský poprvé spolupracovali na společném díle. „Jejich“ artefakt kombinuje sklo a porcelán.

16:20

Výrobce pneumatik Goodyear ukončuje své aktivity ve Venezuele. Firma tím reaguje na kolaps tamní ekonomiky.

15:53

Ferrero se zajímá o koupi mezinárodní divize společnosti Campbell Soup. Uvádí to agentura Reuters na základě svých zdrojů.

15:43

Americká společnost vyrábějící kamery GoPro oznámila, že plánuje ukončit výrobu v Číně. Chce tak předejít možným následkům americko-čínských restriktivních opatření. Mezinárodní továrna zůstane v provozu.

15:38

Z Letiště Václava Havla povede do turecké Antalye nová linka, kterou v příští letní sezoně spustí aerolinka SunExpress. Pravidelné lety budou k dispozici od 11. června do 20. září dvakrát týdně, vždy v úterý a pátek.

15:35

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za špatné vyplnění údajů v kontrolním hlášení k DPH. Plátce bude moci dostat až půlmilionovou pokutu.

14:38

Guvernér indické centrální banky Urjit Patel rezignoval. Oficiálně odchází z osobních důvodů, analytici ale jeho rozhodnutí spojují s tlakem vlády na národní banku, aby uvolnila regulaci trhu.

14:32

Zástupce Kataru, který koordinuje humanitární pomoc států Perského zálivu v Pásmu Gazy, navrhl vybudovat v palestinské enklávě letiště, píše agentura Reuters. Izrael na návrh dosud nereagoval.

13:47

Vstup investiční skupiny DRFG do finančně-poradenské společnosti Chytrý Honza začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

13:44

Policie prověřuje některé zakázky pro Povodí Labe se sídlem v Hradci Králové z let 20092018. Případy se týkají dvou společností, uvedla mluvčí povodí.

13:27

Britská Dolní sněmovna o brexitové dohodě v úterý hlasovat nebude. Uvedla to agentura Bloomberg a hlavní politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Podle Mayové se však s úterním hlasováním počítá.

13:18

Soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci. Na návrh senátorů tak rozhodl Ústavní soud.

13:03

Evropská agentura pro základní práva: Devět z deseti Židů z 12 států EU uvedlo, že v posledních pěti letech v jejich zemi vzrostl antisemitismus.

13:02

Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Ceny potravin rostly mírněji.

12:41

Britská vláda má ještě dnes jednat o tom, zda neodložit hlasování v parlamentu o návrhu dohody o brexitu, píší místní média. Řada představitelů vládních konzervativců se obává, že kabinet dohodu nyní nedokáže obhájit. 

12:39

ČR obdrží od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Dohodu podepsali ministři financí obou zemí při návštěvě srbské premiérky Brnabičové v Česku.

12:03

S ohledem na úterní hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě s Evropskou unií se řada britských listů shoduje, že premiérka Theresa Mayová má před sebou možná poslední týden ve funkci.

12:02

Britští ministři obdrželi výzvu, aby byli připraveni na krizový konferenční hovor s ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou, uvedl politický editor deníku Daily Mail. Čeho by se telefonát měl týkat, není jasné.

11:41

Porušení podmínek pro poskytnutí dotací může být další ranou pro ambiciózní průmyslový projekt, který měl českým firmám přihrát miliardové zakázky. Více na E15 Premium

11:20

Ostrý spor mezi českým prezidentem republikyčeskou kontrarozvědkou je dvojitou frontou, kde se souběžně vedou bitvy hybridní války i naší domácí politické reality“. Přečtěte si nejnovější komentář Roberta Maleckého.

10:28

Státy OSN v Maroku formálně přijaly nezávazný pakt o migraci. Fóra se účastní asi 150 zemí, Česko a několik dalších zemí nikoliv.

10:16

SoftBank získá z primární nabídky mobilní divize 2,65 bilionů jenů, tedy 533 miliard korun. Nabídka tak bude největší v Japonsku a jednou z největších na světě.

9:31

Tokijská prokuratura oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna z finančních pochybení. Ghosn byl zdržen 19. listopadu.

9:13

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Zdražilo bydlení, zlevnily potraviny, uvedl ČSÚ.

9:11

Evropský soud potvrdil, že Británie může jednostranně stáhnout rozhodnutí odejít z Evropské unie. Zůstala by pak členem unie za stejných podmínek jako dosud.

9:09

Nezaměstnanost v ČR zůstala v listopadu na 2,8 procenta. Bez práce bylo 215 010 lidí, nejméně od června 1997. Volných pracovních míst přibylo na 323 542.

8:41

Tři největší japonští mobilní operátoři nebudou nadále používat techniku od čínských společnosti Huawei a ZTE, napsala agentura Kyodo News. Také tamní vláda plánuje, že zakáže státním organizacím nakupovat u těchto čínských firem.

8:24

Rusko se loni podle ústavu SIPRI stalo druhým největším výrobcem zbraní za USA. Sesadilo tak Británii, která si pozici dvojky držela od roku 2002.

8:21

Stát dává na podporu bydlení miliardy korun, bytová politika je ale roztříštěná mezi mnoho úřadů, uvedl NKÚ. Chybí i kontrola využití sociálních bytů.

8:07

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla podle revidovaných údajů v celoročním přepočtu o 2,5 procenta, což byl nejvyšší propad za více než čtyři rokyPokles byl mnohem vyšší než uváděl předběžný údaj z minulého měsíce.

8:04

Karel Schwarzenberg vzpomíná na rok 2013: „Už tenkrát jsme před Babišem varovali a doba přinesla důkazy, že jsme měli pravdu. Posly špatných zpráv ale nikdo nemá rád,“ říká čestný předseda TOP 09. Podívejte se na celý rozhovor.

7:17

Termínované kontrakty amerických akciových indexů před zahájením pondělního obchodování na Wall Street silně klesají. Podle CNBC je na vině obava investorů z prohloubení obchodní války mezi USA a Čínou.

7:09

V celém Německu se ráno zastavila dálková železniční doprava. Rozhodla o tom Deutsche Bahn kvůli stávce odborářů. Čekají se dopady i na spoje s Českem.

6:56

Hnutí ANO vzniklo podle předsedy dolní komory parlamentu Radka Vondráčka (ANO) jako protikorupční. Přečtěte si nejnovější Zápisník Jany Havligerové

4:03

Finanční úřady za letošní rok vykazují téměř 1900 odměn zaměstnancům vázaných na výši doměřené daně. Prémie jsou vypláceny za kontroly v oblastech převodních cen a daňových odpočtů na vědu a výzkum. Informují o tom HN.

20:47

Počet akcí pořádaných na zámku Štiřín značně vzrostl a je otevřen celoročně veřejnosti. Proto už není prodej státního areálu aktuální, řekl Babiš, který ještě jako ministr financí před několika lety privatizaci zámku navrhoval.

20:18

Na největší české letiště bude nově z pozice předsedy dozorčí rady dohlížet ekonom Jan Švejnar

18:56

Čínská diplomacie americkému velvyslanci v Číně tlumočila "silnou" nespokojenost se zadržením finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies. Ta byla minulý víkend vzata do vazby ve Vancouveru na žádost USA.

18:04

Přinášíme profil Annegret Krampové-Karrenbauerové, nové šéfky nejsilnější německé politické strany CDU.

17:22

Letošní rok byl pro školy v USA zdaleka nejhorším, co se týče počtu incidentů, v nichž hrály roli střelné zbraně. Vyplývá to z výzkumu vysoké školy Naval Postgraduate School, o kterém informoval web deníku The Guardian.

16:02

Jak zvládla nová pohádka Čertí brko od Marka Najbrta využí politickou satiru? Čtěte recenzi Ivy Přivřelové.

14:51

Britští detektivové objevili nové stopy, které spojují Kreml s nejméně dvěma jinými podezřelými vraždami spáchanými v Británii. Napsal to nedělník The Sunday Times.

14:23

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 54,1 procenta, počet stoupl o 4,3 procenta.

13:01

Belgický premiér Charles Michel v sobotu pozdě večer oznámil, že jeho vládu opouští největší koaliční strana, Nová vlámská aliance (N-VA).

12:06

Pekingské úřady definitivně schválily studii proveditelnosti dlouho plánované a unikátní vysokorychlostní tratě Jung-Čou. První podvodní rychlotrať tak začnou Číňané stavět zřejmě příští rok.

11:03

Nejoblíbenějšími destinacemi na období Vánoc a Nového roku jsou mezi českými turisty Paříž, Londýn a Dubaj. Z exotických destinací vede Bangkok. Vyplývá to z prodejů letenek portálu Letuška.cz. 

10:51

Přibližně 24 tisíc obyvatel města Police na severozápadě Polska muselo dočasně opustit své domovy. Stalo se tak kvůli likvidaci nevybuchlé letecké bomby z druhé světové války

0:13

Čínská policie tento rok zablokovala 1100 účtů na sociálních sítích a 31 webových stránek z důvodu nelegální činnosti jako vydírání nebo trolling čili rozkládání diskuze za pomoci nesouvisejících argumentů.

19:46

Francouzský ministr vnitra: Protestů žlutých vest se ve Francii zúčastnilo 125 tisíc lidí, zranění utrpělo 135 lidí, 1385 osob bylo zadrženo. Situace je teď klidná.

18:50

„Bitcoin a další kryptoměny byly za posledních deset let nejvýkonnějšími aktivy,“ uvedl podle agentury Bloomberg spoluzakladatel fondu Morgan Creek Digital Anthony Pompliano.

18:04

Italský vicepremiér Salvini slíbil desetitisícům shromážděných příznivců Ligy, že vládní koalice dodrží plánované vysoké výdaje rozpočtu. Kvůli nim je Itálie ve sporu s EU.

17:14

V pátek zemřel etnograf a folklorista Karel Pavlištík. Bylo mu 87 let. O úmrtí jedné z nejvýraznějších postav kulturního života na jihovýchodní Moravě informoval web Českého rozhlasu Zlín.

16:33

Michael Cohen, dříve osobní právník Donalda Trumpa, jednal během kampaně před prezidentskými volbami s ruským představitelem, jenž nabízel Trumpovi pomoc Ruska. Uvedl to zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

15:38

Americký prezident Donald Trump nominoval generála Marka Milleyho na pozici šéfa sboru náčelníků štábů. Nahradí Jamese Dunforda, který jde do důchodu.

15:10

Česká společnost měla se šlechtou problematické vztahy, říká historik.

14:22

Ve Francii zatím bez většího násilí protestují desetitisíce lidí.

13:33

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo Kanadu, aby ihned propustila finanční ředitelku Huawei Technologies, jinak prý bude čelit následkům.

12:44

K Mezinárodní vesmírné stanici po třídenním letu dorazila nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX. Na orbitální komplex dopravila 2,5 tuny zásob, náhradních dílů a materiálu pro vědecké experimenty.

11:51

Slovenský expremiér Fico chce prosadit navrácení práva politiků na otištění jejich reakce na články medií a zákaz anonymních diskusí na webech medií.

11:01

Podmínky pro práci neziskových organizací i jejich obraz v očích veřejnosti se v řadě postkomunistických zemí zhoršují, uvádí zpráva Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID).

9:57

Policie v Paříži ještě před začátkem protestu zatkla 278 lidí. Mezi zatčenými jsou podle policie lidé, kteří chystali "násilné akce proti jiným osobám a ničení majetku".

8:39

Plánujete cestu za dobrodružstvím, ale nevíte, kam vyrazit? Sarajevo je tím pravým místem.

22:57

Hlavní indexy akcií na americké burze oslabily o víc než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq o tři procenta, když trh táhly dolů výprodeje akcií technologického a zdravotnického sektoru.

21:04

Italský úřad pokutoval Facebook 260 miliony korun za neinformování uživatelů "adekvátně a okamžitě" ohledně užívání jejich osobních údajů. Podle deníku The Guardian se jedná o jeden z nejvyšších finančních trestů Facebooku.

20:06

Irská leasingová společnost Avolon, nad níž má kontrolu čínská HNA, koupí 100 letounů od evropského Airbusu. Hodnota zakázky činí 11,5 miliardy dolarů.

19:21

Rusko a Řecko překonaly roztržku kvůli vyhoštění ruských diplomatů z Atén, která pošramotila tradičně přátelské vztahy. Uvedli to ruský prezident Putin a řecký premiér Tsiparis.

18:38

Maďarská společnost se dostala do podobné situace jako řada tuzemských firem, které se soudí s finančními úřady, jež má pod palcem hnutí ANO.

18:36

"Těsně převážila interpretace toho,že Merkelová posunula CDU do politického středu a CDU se dál má snažit být klidnou všelidovou stranou," říká ke změně ve vedení strany analytička Lizcová.

18:06
Dolar oslabuje kvůli horším údajům z amerického trhu práce a předpokladu, že zvyšování úrokových sazeb se blíží ke konci. Jeho index ztrácí 0,11 procenta.
17:45

Švýcarsko zatím nepodepíše rámcovou dohodu o vztazích s EU. Osmadvacítka přitom na Bern tlačila, aby dohodě do dneška vyjádřil jednoznačnou podporu. Konfederace však chce navrhovaný text ještě prodiskutovat.

17:02

Novou předsedkyní CDU je Annegret Krampová-Karrenbauerová. Nahradila Merkelovou. Právě k ní bývá jako pragmatická a středová politička přirovnávána.

16:39

Akcie Cronos Group stouply během pátku o 38 procent, jde o nejvyšší denní nárůst od července 2016. V průběhu dne oznámila Altria Group, výrobce cigaret Marlboro pro americký trh, že koupí minoritní podíl v Cronos Group. 

16:25

„Já jsem se rozhodla kandidovat na místopředsedkyni sociální demokracie, rozhodla jsem se k tomu minulý týden,“ řekla Jana Maláčová.

16:21

V prvním kole volby nového předsedy německé CDU nikdo zvolen nebyl. O tom, kdo po 18 letech nahradí Merkelovou, se rozhodne v kole druhém.

16:13

Německá společnost FlixMobility, která provozuje autobusového přepravce FlixBus a železničního přepravce FlixTrain, plánuje vstoupit na burzu. Budou-li podmínky na trhu příznivé, burzovní debut připadá v úvahu už v příštím roce.

16:07

Ropa znatelně zdražuje. Cena ropy Brent povyskočila o téměř 3,5 dolaru na 63,50 dolaru. Trh tak reaguje na dohodu kartelu OPEC o omezení produkce, informuje Reuters.

15:52

Americký prezident Donald Trump chce, aby velvyslankyní Spojených států při OSN byla Heather Nauertová a novým ministrem spravedlnosti William Barr.

15:42

Francouzští obchodníci přišli od začátku prostestů „žlutých vest“ o miliardu eur na tržbách, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Federaci francouzských maloobchodníků. Ti se obávají, že demonstrace naruší předvánoční nákupy.

15:15

OPEC podle zdroje Reuters hodlá snížit těžbu ropy o zhruba 0,8 milionu barelů denně. Po svých spojencích prý bude požadovat snížení o dalších 0,4 milionu.

14:38

Bulharsko hodlá příští měsíc zahájit tendr na investora pro projekt jaderné elektrárny Belene. Vítěze plánuje vybrat do konce příštího roku. Uvedla to bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová.

14:25

Americká společnost Altria Group, která vyrábí cigarety Marlboro, investuje 1,8 miliardy dolarů do kanadského producenta konopí Cronos Group.

14:04

Státy EU se shodly na pravidlech, která umožní soudům či policii žádat o elektronické důkazy poskytovatele on-line služeb také v jiné zemi unie.

13:35

ČR nevyšle zástupce na konferenci do Marakkéše, kde se bude schvalovat pakt OSN o migraci, uvedlo ministerstvo zahraničí. Vláda už pakt odmítla.

13:09

BIS se počátkem roku podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící v ČR a ochromit její činnost, uvedl ředitel BIS.

12:56

Moskva je podle ruského ministra zahraničí ochotná hovořit o osudu ukrajinských námořníků zajatých v Kerčském průlivu až po skončení soudního řízení.

12:54

Sky News: Po Nigelu Faragovi Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) opouští bývalý předseda Paul Nuttall. Nelíbí se mu jmenovaní představitele britské krajní pravice Tommyho Robinsona jako poradce nového šéfa UKIP Gerarda Battena.

12:04

Německá kancléřka Angela Merkelová se loučí s předsednictvím křesťanských demokratů. Ve své řeči na volebním sjezdu strany vyzvala CDU a sesterskou bavorskou CSU k ukončení vzájemných rozepří.

12:21

Soud poslal do úpadku společnost ČKD Kutná Hora. Podnik se 400 zaměstnanci se ocitl v platební neschopnosti, koncem října dlužil 360 milionů korun. Výroba v Kutné Hoře i Chrudimi pokračuje.

12:06

Britské ministerské předsedkyni Therese Mayové se nedaří přesvědčit kolegy z Konzervativní strany, aby podpořili její plán na brexit. Informovalo o tom BBC. Britský parlament má hlasovat v úterý.

11:26

Internetový obchod Pilulka.cz vstoupil na rumunský trh. V zemi spustil internetovou lékárnu Pilulka.ro. Společnost tak následuje  konkurenční značku Dr.Max, která v Rumunsku působí od loňska.

11:15

Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí stoupla o 0,2 procenta, což je nejslabší tempo růstu za čtyři roky. Potvrdil to statistický úřad Eurostat.

10:45

Ministr vnitra a šéf ČSSD Hamáček je s prací BIS spokojen. Kritice Zemana vůči této tajné službě nerozumí. Výrok prezidenta kritizuje i opozice.

10:23

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák stáhne rezignaci. Minulý týden podal demisi v reakci na to, že poslanci odmítli migrační pakt OSN.

10:19

Fiat Chrysler plánuje postavit v USA novou továrnu. Závod na sportovně-užitkové vozy by měl stát v roce 2020 a přinést Detroitu 400 pracovních míst.

9:56

Stát nabídl podruhé k pronájmu areál zámku Veleslavín v Praze 6. Cena je 525 tisíc korun měsíčně. Do předchozího výběrového řízení se nikdo nepřihlásil.

9:48

Britská premiérka Theresa Mayová poslala své ministry po Británii, aby přesvědčovali občany ve prospěch dohody o brexitu. Informoval o tom portál Sky news.

9:12

Stavebnictví v říjnu zpomalilo meziroční růst na 10,4 procent po zářijovém revidovaném růstu o 11,8 procent. Dařilo se pozemnímu i inženýrskému stavitelství.

9:11

Průmyslová výroba v říjnu po zářijovém poklesu vzrostla meziročně o 6,7 procenta, uvedl ČSÚ. K růstu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel.

9:08

Přebytek zahraničního obchodu ČR v říjnu meziročně klesl o 3,4 miliard na 5,7 miliard Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a chemií.

8:21

Francie kvůli dalším protestům na víkend uzavře Eiffelovou věž i další turistické cíle. Do ulic pošle o několik tisíc víc obranných sil. Informovala o tom agentura Reuters. 

8:07

Kvůli podezřelým smlouvám uzavřeným agenturou CzechTourism žádá opozice odstoupení ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO). SPD vyzvala policii, aby vysvětlila, proč kauzu vyšetřuje tak dlouho.

8:04

BIS má za sebou úspěšné období. Vláda i kontrolní orgány jí poděkovaly za službu pro Česko. BIS to uvedla v reakci na Zemanovo vyjádření, že selhává.

6:46

Bitcoin se za posledních 24 hodin propadl o 11 procent. V prosinci je to již druhý větší pokles. Informovalo o tom CNBC

7:49

Čínská společnost Huawei jmenovala nového výkonného finančního ředitele. Stal se jím dosavadní předseda představenstva firmy Liang Hua. Informuje o tom server CNBC. 

7:30

Strana Angely Merkelové dnes volí nového lídra, který ji po skončení funkčního období v říjnu 2021 nahradí v čele Křesťanských demokratů. Strana bude mít nového lídra po 18 letech

7:18

Automobilku Tesla Motors opouští její hlavní právník Todd Maron, píše Wall Street Journal. A to ve chvíli, kdy šéf firmy Elon Musk čelí sérii žalob kvůli podezření z manipulací s kurzem akcií Tesly. 

5:45

Lídrem kandidátky  STAN do evropských voleb bude současný europoslanec Stanislav Polčák, řekl Petr Gazdík. STAN vyjednává dále s TOP 09.

4:28

Spojené státy se snaží potlačit čínskou technologickou společnost Huawei Technologies a omezit její globální expanzi. Píší čínská státní média v reakci na zadržení finanční ředitelky Huawei v Kanadě.

22:57

V čele asociace krajů ČR zůstává hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO). V Hluboké nad Vltavou ji zvolila rada asociace.

21:50

Ve zprávách BIS nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku, řekl Zeman v TV Barrandov. Zprávy označil za plácání.

21:30

Ve Francii bude v sobotu nasazeno 89 tisíc příslušníků pořádkových složek, v Paříži budou mít i obrněné transportéry. Eiffelova věž bude zavřená.

21:15

Rozhodnutí zadržet finanční šéfku čínské firmy Huawei učinily podle kanadského premiéra Justina Trudeaua příslušné úřady bez politických zásahů. Podle agentury Bloomberg může trvat roky, než ji Kanada vydá do Spojených států.

21:00

Spojené státy minulý týden vyvezly více ropy a pohonných hmot, než dovezly. Stalo se to poprvé od zahájení záznamů Úřadu pro energetické informace (EIA) v roce 1973.

20:25

Škoda Auto chce v příštím roce prodat v Česku téměř 10 tisíc kusů nového modelu Scala. Nástupce modelu Rapid se začne v hlavním závodě automobilky v Mladé Boleslavi vyrábět v únoru příštího roku.

20:00

Někdejší americký ministr spravedlnosti William Barr, který sloužil v administrativě zesnulého prezidenta George Bushe staršího, by se mohl opět do tohoto úřadu vrátit. Napsal to deník The Washington Post.

19:35

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil prezidenta Zemana v tom, že ambasáda v Izraeli se má přesunout z Tel Avivu do Jeruzaléma. Uvedl také, že prorektor UK Gerloch má v Senátu dobré šance být schválen za ústavního soudce.

18:53

Slovenský parlament schválil návrh vlády, aby se ministr financí Peter Kažimír stal guvernérem centrální banky.

18:45

Venezuela a Rusko podepsaly dohody o investicích do venezuelského ropného sektoru a produkce zlata v hodnotě 6 miliard dolarů, uvedl prezident Maduro.

18:30

Automobilka Škoda Auto začala v Tel Avivu s představováním nového modelu Scala. Kompaktní hatchback vstoupí na trh v první polovině příštího roku. Podívejte se na exkluzivní fotografie. 

18:05

Ceny ropy prudce klesají. Reagují na rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámit případné omezení těžby ropy nikoli po skončeném setkání členů, ale až po pátečním jednání s ostatními producenty.

17:55

Dolar vůči předním měnám oslabuje pod tlakem poklesu výnosů z dluhopisů USA, nejistoty ohledně měnové politiky Fed i slabých dat z americké ekonomiky.

17:31

Alternativní taxislužba Lyft podala v USA žádost o vstup na burzu, předběhla tak svého rivala Uber. IPO by se podle agentury Reuters mohlo uskutečnit v první polovině příštího roku.

17:06

Pražská burza znovu klesala, index PX oslabil o 1,18 procenta na 1038,59 bodu. V červeném skončila většina hlavních titulů, nejhůře dopadl Avast.

17:00

Karlův most budou v zimě chránit nově opravené ledolamy. Hlavní město do jejich rekonstrukce investuje skrze Technickou správu komunikací 29,5 milionu korun bez daně.

16:45

Premiér Andrej Babiš nevidí důvod, proč by ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) neměla být ve vládě. Řekl to při sněmovních interpelacích na dotaz Martina Kupky (ODS).

16:39

Železniční společnost Advanced World Transport (AWT) koupila 80 procent akcií slovinského dopravce Primol-Rail.

16:36

Majoritním vlastníkem společnosti Arkov ze Slatiňan na Chrudimsku se stala švédská skupina Axel Johnson International, která koupila 88 procent podniku.

16:35

Do prvního výběrového řízení na pronájem zámku Veleslavín v Praze 6 se nikdo nepřihlásil. Stát vyhlásí další výběrové řízení v pátek 7. prosince.

16:30

Vedení energetické skupiny ČEZ se opět nedohodlo s odbory na výši růstu mezd, obě strany se znovu potkají příští týden.

16:10

Tomáš Petříček: Propuštění ukrajinských námořníků a dialog mezi Ruskem a Ukrajinou jsou nutností k tomu, aby bylo zabráněno další eskalaci a byla zajištěna svobodná plavba v Černém a Azovském moři.

15:50

V Česku roste počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci. V průzkumu poradenské společnosti Randstad své obavy vyjádřilo 24 procent respondentů, v dřívějším průzkumu to bylo 21 procent.

15:40

Jana Maláčová: Česká republika podporuje snahu Bratislavy, aby budoucí evropská agentura pro pracovní záležitosti sídlila právě na Slovensku.

15:30

Liberec chce pokračovat v projektu sdílení jízdních kol, podmínky ale nejspíš upraví. Možná se změní pravidla a zóna pro odkládání kol a prodlouží doba, kdy bude půjčení zdarma.

15:20

Internetoví giganti YouTube a Facebook ovládají dohromady 56 procent trhu s videoreklamou na internetu. Jejím hlavním příjemcem je nejmladší generace.

15:08

Reuters: Australský parlament schválil zákon, který technologické firmy donutí zpřístupnit úřadům zašifrovaná data. Rozsah přístupu úřadů k soukromým uživatelským údajům bude nejširší ze všech západních zemí.

15:00

Premiér Andrej Babiš označil projekt europoslankyně Michaely Šojdrové na přemístění 50 syrských sirotků z Řecka do Česka za nesmyslný, prosazuje kampus pro zhruba 150 sirotků v Sýrii.

14:43

Ani po dnešním zastupitelstvu, které je od voleb již druhé, nebude mít Praha 11 nové vedení. Zastupitelé vyřadili z programu body o jeho volbě. 

14:35

Společnost Mafra uspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS) v boji o ochrannou známku Mladá fronta Dnes. Soud zrušil rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který před pěti lety prohlásil známku za neplatnou od počátku. 

14:24

Kartel OPEC dosáhl předběžné dohody o snížení těžby, jeho rozsah ale zatím nebyl pevně stanoven. Podle Reuters to řekl jeden z delegátů OPEC.

14:00

Soud v Gdaňsku rozhodl, že polský exprezident Walesa se má omluvit expremiérovi Kaczyńskému za své výroky ohledně letecké katastrofy z roku 2010.

13:47

Akciová společnost PSJ je podle rozhodnutí soudu v úpadku. Insolvenční návrh na sebe opakovaně podala sama firma kvůli platební neschopnosti.

13:36

Bezpečnostní složky na východě Turecka zastavily kamion, který převážel 1,27 tuny heroinu. Podle ministerstva vnitra jde o rekordní množství drogy zabavené při jednom zátahu. Informovala o tom agentura AFP.

13:09

CNN: Podle nových satelitních snímků Severní Korea významně rozšířila a zmodernizovala svá odpaliště raket dlouhého doletu.

12:52

Česká pošta očekává, že do konce letoška bude na partnerské provozovatele převedeno 583 poboček. Do konce roku 2025 by to mělo být 1463, uvedl šéf pošty.

12:37

Bulharský antimonopolní úřad by se měl zabývat druhou žádostí firmy Inercom o schválení nákupu bulharských aktiv české energetické společnosti ČEZ.

12:36

Vyjednavači o brexitu by se částečně mohli inspirovat jednáním Čechů a Slováků o poklidném rozdělení Československa, řekl šéf Sněmovny Vondráček.

12:18

Počet cestujících v letecké přepravě v Evropské unii v loňském roce poprvé překonal miliardovou hranici. Podle údajů statistického úřadu Eurostat se zvýšil o sedm procent na rekordních 1,043 miliardy osob.

11:54

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo dopis, kterým se evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger obrátil na českou vládu kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

11:47

Už už se zdálo, že Donald Trump bude tentokrát za chvástavého ňoumu“. Přečtěte si nejnovější komentář Lukáše Kovandy.

11:18

Dostálová podle Babiše kauzu na ministerstvu pro místní rozvoj vysvětlila. Řekl, že má jeho podporu. Opoziční strany ODS a TOP 09 vyzvaly ministryni k rezignaci.

11:17

Šéfem české pobočky švýcarské farmaceutické skupiny Novartis byl jmenován Martin Puchwein.

11:02

Před klíčovým hlasování britského parlamentu o brexitové dohodě premiérka Mayová upozornila, že ve hře je i možnost, že Británie z EU neodejde.

10:25

Nadace knížete z Lichtenštejna rozesílá českým úřadům předžalobní výzvy. Domáhá se vrácení majetku zabaveného po roce 1945. Jinak podá na stát žaloby.

10:13

Akciové trhy v Asii a v Evropě  oslabují po zprávě o zatčení finanční šéfky Huawei. Obnovují se tak obavy z napětí v mezinárodních obchodních vztazích.

10:03

Platební platforma Beam rozšíří své působení na mezinárodní úroveň. Dubajská společnost plánuje v příštích měsících vstup na trhy v Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Portugalsku, Ukrajině, Ázerbájdžánu a Uzbekistánu.

9:47

Tesla Model 3 dorazí v únoru na evropský trh. Její cena by se měla pohybovat v rozmezí od 53 500 do 70 100 euro. Uvádí to server electrive.com.

9:34

Ředitelství silnic a dálnic  nemůže dokončit úsek D3 Ševětín - Borek. Majitel jednoho pozemku se odvolal proti rozhodnutí o vyvlastnění. Úsek má být hotov do konce roku 2019.

9:07

Maloobchodní tržby v říjnu zrychlily meziroční růst na 6,4 procenta ze zářijových revidovaných 1,5 procenta, uvedl ČSÚ. Nejvíce opět rostl internetový prodej.

9:01

Kauza zadržení finanční ředitelky Huawei rozhýbala asijské akciové trhy. Hlavní hongkongský index klesl o více než 2,5 procenta. Tokijská burza ztratila dvě procenta a šanghajská zhruba 1,5.

8:52

Celosvětová míra nezaměstnanosti v září sestoupila na 5,2 procenta a je na nejnižší úrovni od roku 1980, uvádí investiční banka UBS. Její hlavní ekonom Arend Kapteynuvedl, že ke snížení přispěla větší flexibilita trhu práce.

8:17

Dominance bitcoinu mezi kryptoměnami postupně roste. Tržní hodnota bitcoinů se blíží 55 procentům celkové hodnoty trhu virtuálních mincí.

7:32

Češi loni za knihy utratili osm miliard korun, o dvě a půl procenta více než o rok dříve. Na trhu se ocitlo zhruba 15 300 titulů. Čtete nejnovější zápisník Dušana Kütnera.

4:18

Americký podnikatel a politik Michael Bloomberg se nejspíš zbaví své rozsáhlé mediální říše, pokud se v roce 2020 bude ucházet o post prezidenta USA.

2:04

Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Meng Wan-čou, o jejíž vydání kvůli porušování protiíránských sankcí usilují USA.

23:42

Aukční síň Sotheby's vydražila za téměř 9,5 milionu liber (285,4 milionu korun) Rembrandtovu skicu Studie hlavy mladého muže s údajnými otisky prstů nizozemského malíře.

21:42

Bolivijský prezident Evo Morales se může počtvrté v řadě ucházet o funkci hlavy státy. Rozhodl o tom tamní volební soud přesto, že to ústava neumožňuje. Volby by se v Bolívii měly konat příští rok v listopadu.

20:54

Poslanci navrhli ve státním rozpočtu na příští rok přesunout celkem zhruba 134 miliard korun, což je devět procent jeho výdajů. Sešlo se devět desítek návrhů.

20:42

Státy EU podpořily systém kontroly zahraničních investic v Evropě, který reaguje na nárůst investic z Číny. Výhrady měly jen Itálie a Británie.

20:05

Další kolo jednání o státním rozpočtu. Koalice ANO a ČSSD si s pomocí komunistů přiklepla přes dvacet miliard korun ze státních firem pro své potřeby. Opozice kabinet ostře zkritizovala.

19:34

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová před dvěma lety, kdy byla náměstkyní, rozhodovala o výdajích CzechTourismu mimo standardní postup. Tvrdí to policie, uvedla Česká televize.

18:45

Ropa před zasedáním OPEC zdražuje. Reaguje na signály, že kartel a jeho spojenci se kloní ke snížení těžby. Brent přidává 0,3 procenta nad 62 dolarů.

18:02

Kurz dolaru se stabilizoval, polevily obavy ohledně vývoje ekonomiky USA. Dolar podpořila rovněž pokračující nejistota kolem obchodního sporu s Čínou.

17:45

Novým předsedou představenstva ČSA se stal Petr Kudela, kterého do čela firmy zvolili členové vedení společnosti. Ve funkci nahradil Jozefa Sinčáka.

17:44

Rok 2018 byl pro Facebook značně turbulentním, což se projevilo i v rámci jeho hodnocení jako zaměstnavatele. Z čela výročního žebříčku “nejlepších míst pro práci” portálu Glassdoor spadl technologický gigant na sedmou příčku.

17:40

Michal Semotan radí s investicemi. Jak vidí akcie evropských automobilek? Vyplatí se teď do nich investovat?

17:37

Jakub Jankto, který patřil k nejlepším hráčům ve fotbalovém simulátoru FIFA, letos založil svůj vlastní esportový tým Sampi. O velké investici mluvil v rozhovoru s webem Sport GÓÓÓL.

16.46

Pivovary Lobkowicz Group se loni dostaly z předloňské ztráty do zisku 81,3 milionu korun. Tržby za prodej zboží se zvýšily o 2 procenta na 1,2 miliardy.

16:44

Pražský dopravní podnik by měl letos mít tzv. přiměřený zisk 1,737 miliardy korun. Je to o něco více než loni. Provozní náklady by měly dosáhnout 15,44 miliardy.

16:36

Britský úřad pro civilní letectví podniká právní kroky proti irským aerolinkám Ryanair. Chce je donutit zaplatit odškodnění tisícům britských zákazníků, které letos v létě postihly stávky zaměstnanců této firmy.

16:33

Novopečený radní ČNB Aleš Michl složil svůj byznys v oblasti investic, vyvedl ho do svěřenského fondu. Podle svých slov tím Michl hodlá minimalizovat potenciální střet zájmů byznysmena a radního ČNB.

16:19

Nejkvalitnější půda je v Česku v okolí velkých měst jako Praha, přitom tam politici dovolují masivní zástavbu. „Úbytek a znehodnocování zemědělské půdy se musí zastavit,“ říká v rozhovoru půdní bioložka Hana Šantrůčková.

15:19

Obchodní řetězce prodlouží v předvánočním období  otevírací dobu. Od 12 hodin v pondělí 24. prosince do čtvrtečního rána 27. prosince naopak zůstanou velké obchody zavřené.

14:45

Vědomé předkládání pozměněných důkazů nebo navádění ke křivé výpovědi bude nově trestným činem maření spravedlnosti. Změnu zákona podepsal prezident Miloš Zeman.

14:38

Vědomé předkládání pozměněných důkazů nebo navádění ke křivé výpovědi bude nově trestným činem maření spravedlnosti. Změnu zákona podepsal prezident.

14:00

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček se v rozhovoru pro E15 vymezil proti vyznění aktuální zprávy Národní rozpočtové rady.

13:46

Itálie se po pěti letech obává další krize. Ekonomika od září nečekaně zpomalila a společnosti několik měsíců zaznamenávají pokles poptávky. Informuje o tom Bloomberg. 

13:12

Nemocnice Na Bulovce dluží dodavatelům po splatnosti tři čtvrtě miliardy korun, především za léky. Nové vedení chce splatit dluh do osmi let.

13:05

Spor o globální pakt OSN o migraci, ke kterému se odmítá připojit několik zemí včetně Česka, uvrhl belgickou vládu do vážné krize. Premiér je v rozporu s koaličními nacionalisty. Podle médií hrozí kvůli sporům rozpad vlády.

12:24

Elektronická dražba kladenské hutě Poldi se bude v lednu opakovat. Vyvolávací cena je 140 milionů korun, což je oproti dříve plánované dražbě o 20 milionů korun méně. Sdělil to insolvenční správce Michal Žižlavský.

12:10

Hnutí ANO by vyhrálo volby se ziskem 35,7 procenta voličů, zjistil listopadový průzkum STEM. Oproti říjnu ANO posílilo, stejně jako druzí Piráti.

12:02

Kurz bitcoinu se neudržel nad hodnotou 3900 dolarů a pohybuje se kolem 3840 dolarů.

11:58

Prudký propad amerického akciového trhu doléhá na společnosti Facebook, Apple, Amazon, Alphabet a Netflix. Za posledních 24 hodin pětice odepsala v průměru kolem 4,5 procenta.

11:57

Jízdné ve vlacích a autobusech by mělo nově spadat do desetiprocentní sazby DPH místo dosavadních 15 procent. Návrh STAN schválila Sněmovna.

11:48

Novým jednatelem firmy Porsche ČR bude od února dosavadní šéf rozvoje mezinárodní dealerské sítě Škody Auto  Jan Hurt. Nahradí Vratislava Strašila, který bude novým výkonným ředitelem Volkswagen Financial Services.

11:39
U betonových vazníků, které lze v Česku najít ve stovkách hal, hrozí přetržení ocelových výztuží, uvedli experti. Vyzvali ministerstvo pro místní rozvoj, aby se tím zabývalo.
 
11:13

Slovensko na konci listopadu vyhostilo ruského diplomata, který prováděl aktivity proti zájmům Slovenska i NATO, řekl premiér Pellegrini.

11:00

Slovenská vláda odmítla  migrační pakt OSN. Vyhověla tak žádosti parlamentu, po jehož nesouhlasu s dokumentem podal demisi šéf diplomacie Lajčák.

10:50

Nové vedení Prahy 8 zrušilo výběrové řízení na opravu prostoru u stanice metra C Ládví. Důvodem jsou vysoké náklady, radnice bude hledat levnější variantu oprav. Uvedl to starosta Ondřej Gros (ODS).

10:35

Média díky výjimkám z GDPR budou moci působit jako dosud. Nebudou muset žádat o souhlas se zveřejněním záběrů, postojů či politické příslušnosti.

10:00

Sněmovna schválila nová pravidla ochrany soukromí kvůli GDPR. Maximální sankci nechala na deseti milionech korun, pokuty pro malé obce budou nižší.

9:48

Sněmovna přehlasovala Senát a schválila novelu, podle níž bude vláda moci využít ve státním rozpočtu peníze z Fondu privatizace po zrušeném Fondu národního majetku.

9:45

Brexit může podle analýzy České spořitelny snížit český HDP až o 55 miliard korun, tedy 1,1 procenta. O práci by v ČR mohlo přijít až 40 tisíc osob.

9:42

Evropské akcie podle indexu Stoxx 600 klesly o jedno procento, kvůli obavám investorů ohledně zhoršení globálního hospodářského růstu. Informuje o tom CNBC. 

9:26

Akcionáři dnes na mimořádné valné hromadě v Ósace schválili japonské firmě Takeda převzetí britské společnosti Shire za 59 miliard dolarů. Otevřeli tak cestu největší akvizici provedené japonskou firmou v historii.

9:07

V listopadu bylo vyhlášeno 57 bankrotů firem, o devět méně než v říjnu. Bankrotů podnikatelů přibylo 49 na 486, což je druhý největší počet letos.

8:57

Správa železniční dopravní cesty chce odstoupit od smlouvy o budoucím prodeji pozemků v pražských Dejvicích. Šéf firmy zmínil jejich možné využití na nový objekt Národní galerie.

8:40

NCOZ zaznamenala trend účelových sňatků Češek s cizinci. Upozornila na vzrůstající vliv Číny i na trestnou činnost související s vietnamskými vízy.

8:24

V Německu, Itálii, Nizozemsku a Belgii probíhá rozsáhlá policejní akce proti členům italské mafie 'Ndranghety. Spolkový kriminální úřad ve Wiesbadenu sdělil, že jsou prováděny domovní prohlídky a několik osob už bylo zadrženo.

7:53

BBC: Čína vyváží technologie uhelných elektráren navzdory emisímOchránci životního prostředí tvrdí, že Čína nyní podporuje desítky projektů uhelných elektráren daleko od svých hranic.

7:26

Hasiči dál dohašují požár, který v úterý vypukl ve skladu obuvi a oblečení v Praze Písnici. Příčiny ohně zatím neznají, škodu odhadli na 10 milionů korun.

4:05

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil České poště pokutu 250 tisíc korun za záměnu pokut pro dva a půl tisíce řidičů, kteří v Praze spáchali přestupek.

1:21

Americká armáda ponechá do konce ledna na mexické hranici vojáky pomáhající chránit americké území před průniky migrantů. Setrvání asi 4000 vojáků schválil podle agentury Reuters v úterý ministr obrany James Mattis.

22:19

Americké akcie prudce oslabily a hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Dolů je táhly zejména průmyslové sektory a banky, na které doléhají obavy z hospodářské recese. Příčinou je vývoj na trhu amerických státních dluhopisů.

21:50

Předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble upřednostňuje na post příštího předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) bývalého šéfa konzervativních poslanců Friedricha Merze.

21:40

Německá odborová organizace IG Metall požaduje pro 72 tisíc svých členů v ocelářském průmyslu v Severním Porýní-Vestfálsku zvýšení mezd v příštím roce o šest procent plus roční prémii 1800 eur (46 620 korun). 

21:30

Volkswagen buduje alianci se společností Ford a k montáži aut v USA může využít její závody. Po jednání v Bílém domě to řekl šéf VW Herbert Diess.

21:00

Nejlépe placenými hudebníky na světě jsou v tomto roce irští U2, kteří vydělali 118 milionů dolarů (2,7 miliardy korun). Následují britští Coldplay s 115,5 milionu dolarů, na třetí příčce se umístil britský zpěvák Ed Sheeran (110 milionů dolarů).

20:40

Irácký parlament, vzešlý z květnových voleb, se opět neshodl na klíčových ministrech nové vlády. Většinu z dvacítky ministrů schválili iráčtí poslanci v říjnu, zbývá ale obsadit ještě osm ministerských křesel.

20:20

Americké ropné společnosti Exxon Mobil a Chevron chtějí prodat své podíly v největším ázerbájdžánském ropném poli ACG. Pro oba podniky prodej znamená konec jejich 25leté činnosti v této bývalé sovětské republice.

20:00

Andrej Babiš: Automobilkám v Maroku by mohly v budoucnu dodávat součástky české firmy, Česká republika a Marocké království se ale chystají spolupracovat i v leteckém a textilním průmyslu.

19:35

Polský prezident Andrzej Duda slíbil, že „nedovolí zavraždit důlní průmysl“ v zemi, tedy nedovolí ukončit těžbu uhlí v Polsku, které je právě hostitelem světové konference o klimatu COP24.

19:10

Česko sdílí s USA závěr, že Rusko porušilo smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, uvedlo MZV. Vyzvalo Rusko, aby smlouvu opět dodržovalo.

18:55

Růst cen ropy zpomalil. Na trhu převládly obavy, že obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou přinesou zhoršení poptávky po ropě a že Rusko bude překážkou dohody, která má přinést snížení globální nabídky.

18:40

Sněmovna propustila do třetího čtení vládní daňový balíček, který mění deset zákonů týkajících se daní. Poslanci k němu vznesly desítky návrhů změn.

18:35

Agentura Thomson Reuters zruší 3200 pracovních míst. Počet zastoupení v celém světě sníží o 30 procent na 133 lokalit.

18:30

BBC nepřinese televizní duel na téma brexitové dohody mezi premiérkou Theresou Mayovou a lídrem opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Strany se nedokázaly shodnout na navrhovaném formátu přenosu.

18:20

Mike Pompeo: Spojené státy přestanou za 60 dní plnit podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, pokud je nezačne znovu splňovat Rusko.

18:15

Makedonie by se mohla stát členem NATO do jara 2020, řekl v Srajevu vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí Matthew Palmer.

18:05

Britští poslanci přijali usnesení, podle kterého vláda pohrdá parlamentem, protože nezveřejnila kompletní právní analýzu brexitové dohody.

17:55

Tomáš Petříček: Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti a pomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce.

17:50

Dolar oslabuje, vývoj výnosové křivky u amerických dluhopisů zvyšuje riziko hospodářské recese.

17:44

Německou medaili za zásluhy v Berlíně dostal Jaroslav Ostrčilík. Je zakladatelem Pouti smíření, jež připomíná vysídlení sudetských Němců z Brna.

17:35

Tomáš Prouza: „Euro je pouze o obyčejných kupeckých počtech. Pro Česko bude ale nejlepší, když to budou počty českých firem, které táhnou naši ekonomiku a společná měna jim v tom pomůže.“

17:20

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) zamítl odvolání ruské vlády proti rozsudku v případu členek punkové skupiny Pussy Riot, odsouzených svého času v Rusku za výtržnost v hlavním pravoslavném chrámu země.

17:00

Ministři financí EU přijali plány na posílení obrany proti praní špinavých peněz v bankách, což může zpomalit reformu bankovního dohledu.

17:10

Deník N: Správa Pražského hradu získala od magistrátu bezplatně pozemky, na kterých jsou dvě příjezdové cesty k Hradu, ulice Na Opyši a U Prašného mostu. 

16:35

Senát prosadil rozšíření okruhu lidí, kterým bude úřad práce vyplácet příspěvek na živobytí výhradně v penězích. Sněmovna podpořila jeho verzi novely.

16:25

Požár plechové haly v pražské Písnici mají hasiči pod kontrolou. Dohašování ale potrvá až do rána. Při zásahu se lehce zranil jeden z hasičů.

16:15

CVVM: Ze zástupců stran lidé nejvíc věří Andreji Babišovi (40 procent) a Ivanu Bartošovi (33 procent). Největší nedůvěru budí Tomio Okamura a Pavel Bělobrádek (shodně 60 procent).

16:05

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se v interview pro agenturu Bloomberg staví rezervovaně k prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany. Projekt se prý nemusí vyplatit.

15:55

Světelské sklárny Crystalite Bohemia dokončily 110 metrů dlouhý most s přepravníkem zboží. Několik stovek palet denně bude automaticky přepravovat v pětimetrové výšce nad krajskou silnicí.

15:49

Těžba bitcoinu je rentabilnější. Výkon nutný k vytěžení virtuálních mincí klesl o 15 procent, algoritmus bitcoinu se automaticky přizpůsobil situaci na trhu. Jde o druhý největší jednorázový pokles za dobu fungování kryptoměny.

15:45

ČSÚSpotřeba cigaret loni klesla o osm kusů (0,4 procenta) na osobu na 1978 kusů.

15:30

Sněmovna přes nesouhlas Senátu stvrdila daňovou novelu poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, která by měla snížit daně českým lodníkům pracujícím v Nizozemsku.

15:00

Podle europoslanců Jiřího Pospíšila (TOP 09) a Stanislava Polčáka (STAN) může být Česku zastaveno čerpání evropských fondů, pokud se prokáže Babišův střet zájmů.

14:59

Průměrná mzda v Česku roste, u řady podnikatelů i analytiků však trend vyvolává obavy. „Ohrožuje to konkurenceschopnost málo produktivních firem," říká Filip Pertold z výzkumného institutu CERGE-EI.

14:55

Vyhledávač letenek Kiwi oznámil partnerství s čínskou cestovní kanceláří Tongcheng-Elong. Kiwi má pomoci s rozšířením dostupnosti letů.

14:55

Hypoteční banka od 10. prosince dále zdraží svůj hlavní produkt. Sazby vzrostou o jednu nebo dvě desetiny bodu. Zdražovaly i ostatní banky.

14:45

Češi loni utratili za knihy osm miliard korun, o 200 milionů více než v předchozím roce. Růst trhu zpomalil na 2,5 procenta. Rostl prodej e-knih, posílily velké firmy.

14:36

Skupina Mafra převzala vydavatelské aktivity skupiny Bauer Media Group v České republice a na Slovensku. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

14:35

Tomáš Petříček: Severoatlantická aliance podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země.

14:30

Náklady na obnovu lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou se navýší z původně plánovaných 60,5 milionu na 94,5 milionu korun. Důvodem je mimo jiné rozšíření lávky z 3,5 na čtyři metry.

14:15

Celkové výdaje na výzkum a vývoj v Česku loni meziročně vzrostly o 12,8 procenta na 90,4 miliardy korun. Podíl těchto výdajů na HDP stoupl na 1,79 procenta.

13:54

Tiskovou konferenci klubu ANO narušila ve Sněmovně dvojice aktivistů. Před řečníky rozvinuli transparent s požadavkem na odstoupení premiéra Babiše.

13:33

Exxon Mobil se chystá prodat svůj podíl v největším ázerbájdžánském ropném poli, cení si jej na zhruba dvě miliardy dolarů, informuje agentura Reuters.

13:17

Visa a Mastercard nabízejí, že pro území EU o čtyřicet procent sníží poplatky z transakcí pomocí karet vydaných mimo Evropu. Firmy se tak snaží urovnat spory s regulátory.

13:09

Francie  o půl roku odloží zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli kterému zemi zasáhly protesty. Řekl to premiér Philippe, vyzval k ukončení násilností.

12:59

Cena bitcoinu má problém prorazit nad hranici 4000 dolarů, dosahuje kolem 3940 dolarů. Včera byla o sto dolarů nižší.

12:43

Několik jednotek hasičů vyjelo k požáru haly v Praze-Písnici, vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Poplach mají i dobrovolní hasiči.

12:32

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries vážně zvažuje obnovení projektu výroby letadel L610 pro 40 cestujících. Vznikal v 80. letech.

12:08

Majitel Nemocnice Hořovice a dalších zdravotnických zařízení vytvořil AKESO Holding. Konsolidovaný obrat skupiny je téměř tři miliardy korun.

11:56

Francouzská vláda je připravena po vlně mohutných protestů upustit od zvýšení daně na pohonné hmoty, uvádějí tamní média.

11:53

Předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR se po Mirku Topolánkovi stal šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Topolánek na funkci rezignoval v listopadu.

11:46

Pražští radní v pozici valné hromady odvolali členy dozorčí rady DPP včetně dosavadního předsedy Vojtěcha Kocourka. Následně zvolili nové členy.

11:17

Cyklistický tým Quick-Step Floors, který od roku 2011 finančně podporuje Zdeněk Bakala, zbrojí na další sezónu. Získal nového titulárního sponzora, jehož jméno tým ponese. Stáj současně představila i sportovní posily.

11:05

ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN chtějí vytvořit sněmovní vyšetřovací komisi, která by hodnotila vliv cizích režimů na Česko. Reagují na zprávu BIS.

10:52

Současný růst průměrné mzdy ohrožuje podle analytiků konkurenceschopnost řady firem a jejich ziskovost. Růst přitom zůstane poměrně silný i nadále.

10:24

Společnost Taxify nesmí dál jezdit v Praze, dokud nebude dodržovat zákonné podmínky pro taxi, rozhodl městský soud. Firma se může odvolat.

9:45

Británie může kdykoliv svůj odchod z Evropské unie jednomyslně vypovědět, řekl podle agentury Reuters generální advokát Soudního dvora EU Manuel Campos Sánchez-Bordona.

9:30

Generální advokát soudu Evropské unie míní, že článek 50 unijní smlouvy umožňuje Británii jednostranně zrušit rozhodnutí o brexitu, tedy o odchodu z Evropské unie.

9:16

Průměrná mzda v ČR v 3. čtvrtletí meziročně stoupla podle ČSÚ o 8,5 procenta, tedy o 2458 korun, na 31 516 korun. Reálně se tak mzda zvýšila o šest procent.

9:06

Více než 400 německých pravicových extremistů je na svobodě přes to, že na ně byl vydán zatykač. Někteří se podle vlády zřejmě skrývají i v Česku.

9:02

V říjnu v Česku přibylo 1691 společností a 2849 podnikatelů. Podle odhadu CRIF letos vznikne přes 32 tisíc nových firem, nejvíce v historii České republiky.

8:26

Ministři financí členských zemí eurozóny podpořili názor Evropské komise, že návrh italského rozpočtu na příští rok porušuje pravidla Evropské unie a že by měl Řím své rozpočtové plány změnitInformuje o tom Reuters a DPA.

8:02

Senátor, bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer varuje před stále vážnějším působením Moskvy a Pekingu v České republice. Podívejte se na celý rozhovor

7:30

Ukrajinský prezident Petro Porošenko má malé šance na své znovuzvoleníFavoritkou prezidentských voleb je Tymošenková, překvapit by ale mohl i exministr obrany Hrycenko.

7:12

Reuters: Izraelská armáda oznámila, že zahájila operaci, jejímž cílem je odhalit a zničit tajné tunely vedoucí z Libanonu do Izraele, které za účelem páchání útoků vyhloubilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

6:01

Server Politico zařadil Dominika Feriho do svého žebříčku 28 osobností z 28 zemí, které je podle něj v roce 2019 záhodno sledovat, neboť mohou v nadcházejících letech změnit tvář své země nebo celé EU.

1:19

Ministři dopravy členských států Evropské unie se shodli v otázce reformy dopravního sektoru. Ta se týká mimo jiné pracovních podmínek řidičů kamionů.

21:40

Šestice stran britského parlamentu požádala předsedu Dolní sněmovny o zahájení disciplinárního řízení proti vládě. Ta se podle nich dopouští pohrdání parlamentem

21:25

Eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn vyzval kosovskou vládu, aby zrušila nedávno oznámené stoprocentní zvýšení cla na dovoz zboží ze Srbska a z Bosny a Hercegoviny.

21:05

Poslanec maďarské nacionalistické strany Jobbik István Szávay oznámil, že složí svůj mandát kvůli antisemitským výrokům, které jsou zachyceny na uniklé nahrávce.

20:40

V takzvané kauze Beretta, která se týká vynášení informací z trestních řízení, policie stíhá pátého člověka. Podle České televize (ČT) jde o bývalého protikorupčního detektiva Vladimíra Zmrhala

20:10

Amazon se na krátkou dobu stal největším americkým podnikem z hlediska tržní hodnoty, o pozici jedničky se přetahuje s firmami Apple a Microsoft.

20:00

Nejvyšší soud Spojených států zamítl stížnost trojice ekologických uskupení, která zpochybňovala právo administrativy prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích s Mexikem zeď.

19:30

Přepravní služba Taxify dostala od soudu v rámci exekučního řízení pokutu více než půl milionů korun, protože i přes zákaz nadále v Česku jezdila s nelicencovanými řidiči.

19:25

Premiérka Theresa Mayová připustila, že uplatnění pojistky pro odvrácení hraničních kontrol v Severním Irsku by omezilo schopnost Británie uzavírat obchodní dohody.

19:15

Transparency InternationalAnalýza ministerstva spravedlnosti není o konkrétní situaci kolem premiéra Andreje Babiše, jde o obecný právní rozbor. Podezření materiál nevyvrací.

19:10

Egyptský soud podmínečně propustil známého bloggera a novináře Vaíla Abbáse. Zamítl tak žádost prokuratury o prodloužení aktivistovy vazby.

18:55

Chorvatský soud nařídil zadržení šéfa maďarského ropného koncernu MOL Zsolta Hernádiho. Informovala o tom agentura Reuters.

18:35

K planetce Bennu po více než dvouleté cestě dorazila americká sonda OSIRIS-REx. V roce 2020 z povrchu odebere vzorky, které v září 2023 dopraví na Zemi.

18:20

Rakev se zesnulým exprezidentem Georgem Bushem starším odletěla na palubě Air Force One z Houstonu do Washingtonu, kde bude ve středu státní pohřeb.

18:10

Letošní sbírka ke Dni válečných veteránů vynesla rekordních téměř 1,3 milionu korun. Koupí květu vlčího máku lidé přispěli projektu Paměť národa na další pořizování nahrávek účastníků druhého a třetího odboje.

18:05

Vláda by měla začátkem roku dostat návrh prorodinného balíčku se čtyřmi zákony. Upravovat by měl zvýšení rodičovské, financování dětských skupin, částečné úvazky a zálohované výživné.

17:50

Část minoritních akcionářů energetické firmy ČEZ vyzvala dozorčí radu, aby přezkoumala počínání vedení firmy. Žádost se týká zásahu představenstva ČEZ do programu valné hromady firmy z minulého pátku.

17:35

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Adreje Babiše v pátek obrátil na českou vládu.

17:20

Pražská burza zahájila týden růstem, posílila čtvrtý den v řadě. Index PX stoupl o 0,47 procenta na 1073,65 bodu. Nahoru ho táhly především akcie telekomunikační firmy O2, Erste Bank a energetické společnosti ČEZ.

17:00

Dosavadní státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař se stal odborným náměstkem ministra zahraničí. Bude řídit evropskou sekci MZV.

16:40

Americký dolar oslabuje. Dohoda o příměří v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou totiž podpořila zájem investorů o rizikovější aktiva.

16:35

Brněnské softwarové společnosti Moravia IT loni klesly po předchozím dlouhodobém růstu tržby o 70 milionů korun na 3,3 miliardy. Zisk se ale zvýšil o 30 milionů na 161 milionů korun

16:25

CVVM: Důvěra v prezidenta v listopadu vzrostla na 50 procent, vláda si polepšila na 43 procent. Nejlépe si vedou obecní zastupitelstva a starostové.

16:17

Obchody s kontrakty navázanými na cenu bitcoinu spustí v prvním pololetí 2019 další velká burza, newyorská Nasdaq. Serveru express.co.uk to potvrdil Joseph Christinat z mediálního oddělení Nasdaq.

16:10

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyzval ministerstvo zemědělství a další tři úřady, aby důsledně naplňovaly evropské nařízení zakazující střet zájmů u politiků. Ve střetu zájmů je podle něj premiér Andrej Babiš (ANO).

16:00

Uplatnění „pojistky“ zajišťující praktickou neexistenci hranice mezi Irskem a Severním Irskem je proti zájmům EU i Británie. Ve vystoupení to uvedl poradce premiérky Theresy Mayové Oliver Robbins

15:40

Prodej chytrých mobilních telefonů na českém trhu vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o zhruba 1,5 procenta na 1,113 milionu kusů. Nejprodávanější značkou byl jihokorejský Samsung.

15:35

Americké akcie po zahájení obchodování rostou. Index Nasdaq přidává dvě procenta, Dow Jones a S&P500 mezi 1,6 a 1,9 procenty.

15:20

Státního pohřbu bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího se za Česko zúčastní předseda Sněmovny Radek Vondráček. Dohodl se na tom s prezidentem Milošem Zemanem.

15:13

Ve věku 92 let zemřel belgický miliardář a investor Albert Frere. Držel podíl mj. ve společnostech Total či Adidas, informuje agentura Bloomberg.

15:00

Britská firma GlaxoSmithKline (GSK) se dohodla na převzetí amerického výrobce léků proti rakovině Tesaro za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 117 miliard korun).

14:50

ČEZ zahájí jednání s India Power o koupi bulharských aktiv Skupiny ČEZ. Smlouva s firmou Inercom ale zatím zůstává v platnosti, uvedla mluvčí ČEZ.

14:24

České dráhy začaly hledat nové sídlo, kam by se mělo asi za 2 roky přestěhovat generální ředitelství společnosti. Podle vypsané veřejné zakázky hledají 15letý pronájem minimálně 8600 metrů čtverečních kancelářských prostor.

14:02

Státní rozpočet se v listopadu dostal do schodku  21,6 miliardy korun z říjnového přebytku 5,7 miliardy korun. Důvodem je růst výdajů na projekty z fondů Evropské unie.

13:37

„Určitě se jedná o vlivovou platformu, ale obdobných mezinárodních iniciativ, byť ne tohoto rozsahu, po světě existují stovky,“ říká o projektu nové Hedvábné stezky prezident Česko-čínského podnikatelského fóra Tomáš Hülle.

13:08

Britsko-nizozemská firma Unilever posílí svou pozici v Indii koupí tamějších aktivit firmy GlaxoSmithKline. Za jejich převzetí zaplatí 3,8 miliardy dolarů.

12:36

Evropská komise schválila prodej podílu v mediální skupině Lagardère Group firmě Czech Media Invest českého investora Daniela Křetínského.

12:25

„Páteční valná hromada ČEZ ukázala, jak je tento významný a bohatý skanzen kuponové privatizace rozdělen na dva nesmiřitelné tábory“. Přečtěte si nejnovější komentář Michala Šnobra.

11:40

Studenti doktorského studia P. Váňa, R. Pěnička a výzkumník V. Vonásek z FEL ČVUT zvítězili v soutěži pořádané firmou Kiwi.com. Úkolem bylo navrhnout algoritmus nabízející nejlevnější letecká spojení mezi vybranými oblastmi.

11:18

Premiér Andrej Babiš nevidí důvod k uzákonění pěti týdnů dovolené, jak prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. K podobným krokům prý firmy dostatečně motivuje situace na trhu práce.

11:15

Paříž má za sebou další náročný víkend ve znamení protivládních demonstrací. Následky protestů si prohlédněte ve fotogalerii.

11:09

Andrej Babiš za únikem zprávy právní služby EK vidí dnešní debatu o rozpočtu EU. Různí poslanci to podle něho využijí. Zopakoval, že není ve střetu zájmů.

11:01

Tradiční političtí extremisté - krajní pravice a levice - jsou v Česku podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v útlumu, jejich stoupenců ubývá a novou generaci oslovují minimálně.

10:58

Ukrajinské vedení má informace o prudkém zvýšení stavu ruských vojsk podél hranic s Ukrajinou a na okupovaném Krymu. V Kyjevě to prohlásil prezident Petro Porošenko.

10:42

V ČR loni vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců pod diplomatickým krytím. Nátlakové metody užívali i kariérní diplomaté, uvedla BIS.

10:41

Počet zahraničních bojovníků s vazbou na ČR v teroristických organizacích na Blízkém východě stoupl loni podle BIS na 11. Dva byli čeští občané.

10:38

Nejvýraznějšími případy kyberšpionáže byly loni podle BIS útoky na ministerstvu zahraničních věcí. U jednoho z nich je ze zjištění zřejmé napojení na ruské tajné služby.

10:35

Autobusy v hlavním městě projdou v příštích letech modernizací. Pražský dopravní podnik totiž počítá s významnou investicí do koupě nových náhradních dílů v řádech stovek milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek.

10:19

Ukrajinci zadržení v Kerčském průlivu byli obviněni z nezákonného překročení ruských hranic se sazbou šest let vězení, oznámil advokát jednoho z nich.

10:17

Bitcoin ztrácí zhruba čtyři procenta a jeho cena se pohybuje těsně pod hranicí čtyř tisíc dolarů.

10:12

Cílem cizích tajných služeb v ČR bylo v roce 2017 posílení vlivu jejich země na politické a ekonomické struktury ČR, uvedlo Vojenské zpravodajství.

10:08

Iniciativa Nové hedvábné stezky se dle Vojenského zpravodajství kvůli její globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.

10:01

Bisnode: V ČR narostl počet společností, které které jsou vlastněny nebo řízeny osobami, které mají trvalý pobyt na radnici. Jejich počet je 14 453 a meziročně se zvýšil o 76 %.

9:36

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zhoršily, když index PMI klesl na 51,8 bodu. Jde o pátý měsíční pokles indexu.

8:50

Šéf Deutsche Bank Christian Sewing nemá podle agentury Reuters informace o tom, že by se jím vedená firma měla sloučit s jinou.

8:47

Akciové indexy v Šanghaji a Šen-čenu vzrostly o 2,6 procenta, respektive o 3,2 procenta. Reagují tak na dohodu Donalda Trumpa a Si Ťin-Pchinga o příměří v obchodní válce, informuje CNBC.

8:40

Hamáček uvedl do úřadu nového policejního prezidenta Švejdara. Ve funkci je od soboty, nahradil Tuhého, jenž se stal velvyslancem na Slovensku.

8:06

Katar  k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu. Uvedl to ministr energetiky tohoto jednoho z nejmenších ropných producentů.

7:49

Schillerová po schůzce s Babišem, Kněžínkem a Dostálovou uvedla, že vracení dotací Agrofertu nyní nehrozí. Text právní služby Evropské komise  není oficiální, řekla.

7:41

Obecná analýza nové legislativy Evropské unie týkající se evropských dotací podle Kněžínka ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra stačí.

7:30

Kabinet Andreje Babiše se odhodlal k razantnímu kroku. Oznámil, že schválil největší rušení úřednických míst od zavedení služebního zákona. Přečtěte si nejnovější zápisník Jany Havligerové.

6:52

Prezident USA Donald Trump oznámil, že Čína souhlasila se „snížením a odstraněnímcel na dovoz osobních vozů z USA. Tato cla nyní činí 40 procent.

6:15

Skupina Světové banky hodlá v průběhu pěti let od roku 2021 investovat 200 miliard dolarů (4,57 bilionu korun) do boje s klimatickými změnami, což představuje dvojnásobek investic současného pětiletého plánu.

4:02

Soud zamítl žádost Viktoriagruppe na doplacení dvou milionů eur (53 milionů korun) za skladování české nafty v Německu, uvedly Lidové noviny. Zástupce firmy se odvolá.

22:40

Americký prezident Donald Trump nechal severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi vzkázat, že k němu chová náklonnost. Sám Trump dříve oznámil, že se s Kimem chce sejít příští rok v lednu či v únoru.

21:55

Prvním plenárním zasedáním začala dnes v polských Katovicích 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24). 

20:22

V gruzínském Tbilisi se dnes sešly tisíce lidí, kteří na výzvu opozice přišli protestovat proti výsledkům prezidentských voleb. V hlasování zvítězila exministryně Salome Zurabišviliová, kterou podporovala vládní strana Gruzínský sen.

19:20

Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešním krizovém zasedání vlády vyzval k posílení připravenosti policie reagovat na budoucí protesty a k uspořádání dialogu mezi lídry politických stran a demonstranty. 

18:03

V Iráku minulý měsíc zemřelo v bojích a při teroristických útocích nejméně civilistů za posledních šest let.

17:32

Díla za téměř 220 milionů korun se prodala na aukci na Žofíně, jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v ČR. Nejdražší položkou byl Čapkův obraz Dva chlapi.

16:01

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) přemýšlí o zákazu papírových letáků s aktuální slevovou nabídkou obchodních řetězců. Je to jedna z věcí, o které jedná se Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR), uvedl na ČT.

15:07

Rusko se podle ministra obrany USA Mattise pokoušelo ovlivnit listopadové kongresové volby. Mattis ujistil, že USA jsou rozhodnuty se bránit.

14:50

Vondráček (ANO) chystá návrh změn jednacího řádu Sněmovny k posílení účasti poslanců na jednáních. Bez podložené omluvy by se mohl krátit denní plat.

14:37

Největší německé bance Deutsche Bank nehrozí převzetí. Řekl to generální ředitel banky Christian Sewing v rozhovoru s týdeníkem Bild am Sonntag. 

13:48

Odvolání ministra zahraničí Petříčka (ČSSD) není "na stole", své kroky by měl ale s premiérem Babišem (ANO) a vládou projednávat, řekl Vondráček (ANO).

13:06

Analýza právníků EK o Babišově střetu zájmů je podle šéfa Sněmovny Vondráčka (ANO) pouze jedním právní názorem. Premiér podle něj učinil vše, co mohl.

12:22

ANO by vyhrálo volby se ziskem 32,5 pct hlasů. Ve volbách by byli druzí Piráti s 19 procenty. Třetí ODS vzrostla na 16 procent. Do Sněmovny by se dostalo sedm stran, ČSSD těsně, uvedl Kantar CZ.

11:02

Třetina firem sleduje využívání výpočetní techniky zaměstnanci kvůli zamezení plýtvání, čtvrtina z obav před policií a pětina ve snaze postihnout zahálku. Vyplývá to z průzkumu společnosti truconneXion.

10:21

Izraelská policie doporučila obvinit premiéra Netanjahua z korupce v souvislosti s vyšetřováním společnosti Bezeq. Získala pro to dost důkazů.

9:47

Na penzi se státním příspěvkem ve 3. pilíři penzijního systému si na konci 3. čtvrtletí spořilo 4,45 milionu lidí, o 17 tisíc méně než na konci 2017.

9:23

Ministerstvo obrany koupí od společnosti Tatra Trucks do tří let dalších 71 nákladních automobilů. Za vozy T-815 a T-810 zaplatí 467,5 milionu korun. 

8:46

Ministerstvo zemědělství navrhlo do národního investičního plánu 26 projektů za 48,6 miliardy korun. Jedním z největších je podpora výstavby vodovodů za 29 miliard korun.

7:37

USA a Čína dosáhly v obchodním sporu předběžné dohody. Po 1. lednu nezačnou platit žádná nová cla a vzájemné rozhovory budou pokračovat.

21:20

V jaderné elektrárně Dukovany začal znovu vyrábět elektřinu první blok neplánovaně odstavený 25. listopadu kvůli drobné netěsnosti na přírubě potrubí v nejaderné části zařízení.

20:12

Předsedou Pirátů Libereckého kraje zůstal po dnešním zasedání krajského fóra Ondřej Kolek. Prvním místopředsedou zvolili členové Jana Templa. 

18:56

Ukrajinská armáda chystá kvůli sporu v Kerčském průlivu cvičení pro rezervní vojsko.  O dopadech na okolní země jsme psali ve včerejším vydání deníku E15.

18:46

Nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador složil přísahu. v inauguračním projevu slíbil radikální změny v kurzu země.

17:35

Zesnulý americký exprezident Bush bude mít státní pohřeb ve washingtonské katedrále, oznámila Trumpova mluvčí. Na 5. prosince byl vyhlášen den smutku.

17:28

Merkelová s Macronem podle mluvčího Kremlu žádali Putina o vydání ukrajinských lodí. Ruský prezident odvětil, že rozhodnutí je v pravomoci soudu. Merkelová s Putinem debatovala i o Sýrii, shodli se na podpoře nové syrské ústavy.

16:47

Trump zrušil svou tiskovou konferenci plánovanou na závěr summitu G20. Na twitteru uvedl, že je to z úcty k zesnulému exprezidentovi Georgi Bushovi.

16:21

Při protestech v Paříži bylo podle policie zraněno 65 lidí, z toho 11 členů bezpečnostních sborů. Lidé demonstrují proti zvyšování cen pohonných hmot.

15:50

Přečtěte si nekrolog bývalého amerického prezidenta Bushe od publicisty Viliama Bucherta. Najdete ho zde.

15:20

Pokud bude ČR vracet peníze kvůli dotacím pro Agrofert, měla by je po holdingu vymáhat, uvedla Transparency International. Půjde ale o dlouhý proces.

14:32

Země ze skupiny největších ekonomik světa G20 se v závěrečném komuniké zavážou k reformě Světové obchodní organizace (WTO), tvrdí evropští diplomaté.

14:02

Policie dnes v Paříži použila slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla proti části demonstrantů, kteří se začali shromažďovat u Vítězného oblouku na třídě Champs-Élysées. Zatkla více než 100 lidí.

13:20

Europarlamentní seskupení Zelení - Evropská svobodná aliance požaduje, aby Babiš ukončil veškeré vazby na Agrofert, nebo odstoupil z funkce premiéra.

12:51

Listopad je pro bitcoin nejhorším měsícem v historii.

12:44

Pro vicepremiéra Hamáčka je nepřijatelné, aby Česko vracelo dotace za Agrofert. Věc podle něj musí vysvětlovat Babiš, nikoli sociální demokracie.

11:19

Šéf Pirátů Bartoš v pondělí vyzve příslušné české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů premiéra Babiše a ministra zemědělství Tomana.

10:15

Babiš odmítl, že může být kvůli dotacím Agrofertu ve střetu zájmů. Svěřenecké fondy neřídím a neovládám, uvedl. 

10:11

V Buenos Aires dnes pokračuje summit skupiny G20. Státníci jednají o tradičních ekonomických, ekologických a politických tématech, v popředí je však otázka obchodu a protekcionismu, zvláště obchodní válka mezi USA a Čínou.

9:41

Celková hodnota čínského dovozu a vývozu již v polovině listopadu překonala výši, které dosáhla za celý loňský rok. Přesný údaj úřady nezveřejnily, jen uvedly, že hodnota dovozu a vývozu do poloviny listopadu stoupla meziročně téměř o 15 procent.

9:13

pět stovek lidí propustí příští rok společnost Hella Autotechnik Nova, která patří k předním tuzemským výrobcům světlometů pro automobily a v Mohelnici, Lošticích a Ostravě zaměstnává zhruba 3600 lidí. Uvedla to Mladá fronta Dnes.

8:48

Vlády v Evropě musí rázněji přistupovat k přistěhovalectví, aby vzaly vítr z plachet pravicovým populistům. V rozhovoru s britským deníkem The Guardian to řekla Hillary Clintonová.

8:18

Babiš je podle právníků EK ve střetu zájmů kvůli čerpání z fondů EU. Hrozí zřejmě i vracení dotací z peněz daňových poplatníků, píše The Guardian. Více v článku

8:17

Microsoft poprvé po osmi letech překonal v závěru obchodování v tržní kapitalizaci firmu Apple, je jedničkou v USA. Má hodnotu přes 851 miliard dolarů.

7:31

Zemřel bývalý americký prezident George Bush starší. Více v článku.

21:38

V Buenos Aires začal summit dvaceti nejsilnějších ekonomik světa ze skupiny G20. Zahájení se konalo za přítomnosti pouze 19 členů, protože německá kancléřka Angela Merkelová dorazí později kvůli potížím letadla.

21:25

Apple Music by měl být od 17. prosince dostupný na chytrých reproduktorech Amazon Echo. O rozhodnutí obou společností informoval web Financial Times.

20:36

Odborový svaz státních orgánů a organizací přijal s rozpaky plán vlády snížit počet míst ve státní správě o 860. Chtějí sledovat, zda to nezvýší pracovní zátěž ostatních zaměstnanců, což by zkomplikovalo nebo zpomalilo práci úřadů.

19:49

Kamerun přišel o právo uspořádat příští léto fotbalové mistrovství Afriky. Rozhodla o tom Kontinentální federace CAF kvůli skluzu v přípravách, země podle ní nestíhá budovat potřebnou infrastrukturu.

19:10

Pražské Kongresové centrum do neděle zaplnil český a zahraniční design. Na pátém ročníku Czech Design Week vystavuje kromě zahraničních tvůrců i nastupující generace českého designu. Podívejte se.

18:54

Jediným důvodem zrušení Trumpovy schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl incident, při němž Rusko v Kerčském průlivu minulou neděli zadrželo ukrajinské lodě. Prohlásil to americký prezident.

18:34

Americká automobilka Tesla začíná dosahovat s Modelem 3 po problémech se spuštěním výroby stanovených cílů. Denně vyrobí 1000 aut. Informovala o tom agentura Reuters.

18:14

Válečný stav na Ukrajině sice neznamená okamžitou mobilizaci, ale prezident Porošenko uvedl, že z civilu mohou být povolány armádní zálohy. To oslabuje například polské stavební firmy a hrozbu nevylučují ani české podniky.

18:08

Český ministr dopravy Dan Ťok zveřejnil výsledky studie proveditelnosti vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe, který by vyšel na 582 miliard korun. Jak vypadají podobné projekty v ostatních zemích Evropské unie?

17:43

Pražská burza potřetí za sebou mírně vzrostla, index PX přidal 0,28 procenta na 1068,65 bodu. Růst akcií firmy O2 o šest procent převážil nad poklesem cenných papírů společnosti ČEZ a Monety Money Bank.

16:58

Do výběrového řízení na nového ředitele Generálního finančního ředitelství se přihlásili současná zástupkyně odcházejícího Martina Janečka Tatjana Richterová a auditor Václav Polok. Informovaly o tom Seznam Zprávy.

16:33

Hackeři měli několik let přístup k databázi rezervací hotelového řetězce Starwood Hotels, takže mohli získat osobní údaje až 500 milionů hostů. Oznámila to společnost Marriott International, která je majitelem řetězce.

16:26

Český vyhledávač letenek Kiwi rozšiřuje byznys model. Služba naplno spustila novou funkci, pomocí které uživatele dopraví až do cílové destinace, tedy ne pouze mezi dvěma letišti.

16:07

Česká vláda neuvažuje, že by se nové jaderné bloky v zemi stavěly na základě mezivládní dohody, jakou uzavřelo Maďarsko s Ruskem při dostavbě elektrárny Paks. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce investici od ČEZ.

15:58

Farmaceutická společnost Sanofi-Aventis stahuje z trhu Ibalgin Junior šarže č. 8K0151. Může v něm být cizorodá látka. Volně prodejný lék užívají ke zmírnění bolesti a teploty děti od 6 do 12 let.

15:50

Kurz bitcoinu se po dvou dnech významného růstu propadl těsně pod hranici 4000 dolarů.

15:30

Země EU poprvé diskutovaly o návrzích komise na novou podobu fondů EU po roce 2020. Podle české ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové jim vadí vyšší míra spolufinancování.

15:07

Bankovní rada ČNB si rozdělila kompetence. Tomáš Holub bude dohlížet na bankovní obchody, licence a sankce, Aleš Michl na sekci statistiky a informatiky.

15:02

Valná hromada ČEZ skončila, zamítla všechny návrhy minoritních akcionářů, kteří ji iniciovali. Přijat byl jen návrh vedení týkající se koncepce firmy.

14:59

Evropská unie určitě příští měsíc prodlouží své dosavadní sankce proti Rusku. Prohlásil to předseda Evropské rady Donald Tusk před novináři na summitu G20 v Buenos Aires.

14:01

Když britští poslanci odmítnou dohodu o brexitu, zůstane ve hře jen divoký odchod z EU, nebo setrvání Británie v EU, řekl předseda Evropské rady Tusk.

13:12

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Juráskovou. Chyby dle něj souvisí s veřejnými zakázkami se škodou za desítky milionů.

12:10

Představenstvo OKD chce ukončit těžbu na Dole Lazy na Karvinsku k 31. říjnu 2019. Důlní pole bude považováno za vydobyté. Propouštět OKD nezamýšlí.

12:03

Akcionáři kolem Šnobra podali protest proti programu valné hromady ČEZ a záhy ji opustili. Požádali soud, aby je pověřil svolat ji v rozsahu, jak chtěli.

11:55

Komunistům se nelíbí postoj ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Podle širšího vedení strany je česká diplomacie příliš podbízivá.

11:05

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej raketových systémů HIMARS do Polska. Hodnota smlouvy je asi 655 milionů dolarů.

9:58

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá spolu s aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi do deseti let investovat v Rusku přes 70 miliard rublů (24 miliard korun).

9:36

Aerolinka Vueling potvrdila, že od 15. září spustí přímé letecké spojení mezi Prahou a Florencií. Letiště Václava Havla Praha mělo pravidelné přímé letecké spojení do Florencie naposledy v roce 2013.

9:34

Ukrajina zakázala vstup na své území ruským mužům ve věku 16 až 60 let. Rozhodnutí platí do konce válečného stavu. Více v článku

9:11

Toyota bude po převzetí kolínské automobilky TPCA od skupiny PSA dál vyrábět vozy pro obě společnosti a PSA bude dodávat Toyotě nový C-Van. Více v článku

9:15

Ekonomika nezpomalila. Růst se dle odhadů ČSÚ ve třetím kvartálu zastavil na hodnotě 2,4 procenta

9:05

Novým policejním prezidentem se stal Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické policie. Více v článku

8:49

Světový obchod čelí nejhorší krizi za posledních sedmdesát let, varuje šéf WTO Roberto Azevedo. Ohrožuje ho především vlna protekcionismu.

7:02

Kancléřka Německa Angela Markelová nestihla zahájení summitu G20 v Buenos Aires. Vládní Airbus A340 se potýkal s poruchou komunikačních systémů, musel se tak vrátit do Německa. Merkelová odletěla do Argentiny z Madridu běžnou linkou.  

6:34

Minoritní akcionáři ČEZ vůbec poprvé svolávají valnou hromadu. Vadí jim opční program nákupu akcií. Více v článku.

6:21

Na návštěvu Česka dnes přijíždí maďarský premiér Viktor Orbán. V Praze se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO), s předsedy obou komor Parlamentu a s kardinálem Dominikem Dukou, na zámku v Lánech ho přijme prezident Miloš Zeman

21:08

Zeman se omluví Orbánovi za to, že Petříček chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout úřad v Budapešti, řekl. Navrhne zrušení tohoto rozhodnutí.

20:49

Odbory Škoda Auto povede i nadále Jaroslav Povšík. Více v článku

20:00

Lucembursku bude stejně jako v minulém volebním období vládnout koalice složená z liberálů, zelených a sociálních demokratů pod vedením premiéra Xaviera Bettela.

18:13

Šéf slovenské diplomacie Lajčák končí. Důvodem je odmítnutí migračního paktu OSN. Více v článku.

18:02

Trump rozhodl o zrušení schůzky s Vladimirem Putinem. Důvodem je eskalace napětí v Azovském moři, především pak skutečnost, že Rusko nepropustilo zajaté námořníky. Ti by se měli nyní nacházet ve věznici Moskvě.

17:49

Portugalsko splatí předčasně záchranný úvěr od Mezinárodního měnového fondu (MMF) z roku 2011. Poslední splátku 4,6 miliardy eur (119,5 miliardy korun) chce země zaplatit do konce letošního roku.

17:32

Bývalá gruzínská ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová vyhrála středeční prezidentské volby v Gruzii ziskem 59,52 procenta hlasů. Informovala o tom agentura TASS po sečtení všech hlasů. 

16:41

Analytici serveru Bellingcat studovali, kde všude se na Krymu pohyboval Andrej Babiš mladší

16:03

Praha by mohla získat od státu zámek na Veleslavíně výměnou za 16 parcel v Letňanech, kde by podle představ premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vzniknout takzvaná vládní čtvrť pro státní úředníky. Premiér to ve čtvrtek uvedl na Twitteru.

16:01

Regiojet dotované linky do Žiliny a Luhačovic provozovat nebude. Zatímco společnost Radima Jančury nabídla 5,29 miliardy, České dráhy chtějí linku provozovat po dobu devíti let za částku 3,85 miliardy korun.

15:28

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer hodlá do konce roku 2021 zrušit po celém světě zhruba 12 tisíc pracovních míst. Chce snížit náklady.

15:11

Celkem dva bilony korun chce investovat Ministerstvo dopravy do infrastruktury v horizontu dvanácti let. Počítá s tím národní investiční plán. Nejvíce pěnez půjde do železnice, počítá se i s vysokorychlostními tratěmi.

14:27

Automobilka Fiat Chrysler chce v Itálii v letech 2019 až 2021 investovat pět miliard eur do nových modelů a motorů, včetně hybridních a elektrických. VÍCE ZDE

14:18

Administrativní komplex Nagano Park v Praze 3 má od října nového vlastníka, od developerské a investorské společnosti Red Group ho koupila společnost Geosan Development.

13:42

Správa železnic chce příští rok investovat do železniční infrastruktury 23,3 miliard korun, víc než letos. V dalších letech by investice měly růst rychleji.

13:37

Policistům vyšetřujícím údajné zavlečení syna premiéra Andreje Babiše na Krym se stále nepodařilo s Andrejem Babišem mladším navázat přímý kontakt. Uvedl to mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

13:30

Hotelová síť AccorHotels skoupí akcie sítě Orbis v Polsku. Akvizici schválila polská komise pro finanční dozor. Hodnota obchodu by měla být kolem půl miliardy dolarů.

13:02

Automobilka Škoda Auto se dohodla na spolupráci s dalšími izraelskými startupy. Některé nové technologie vyvinuté začínajícími firmami se již testují v reálném provozu, uvedla Škoda Auto v tiskové zprávě.

13:01

Průměrná globální teplota by se mohla do roku 2100 zvýšit o tři až pět stupňů, varuje OSN.

12:32

Češi letos utratí v e-shopech s módou 24,5 miliardy korun, což je meziročně o 12 procent víc. Podíl on-line prodejů u tohoto sortimentu tvoří 20,3 procenta. Módu nakupuje již 40 procent Čechů on-line. Vyplývá to z výzkumu Glami.cz.

12:05

V Náměšti nad Oslavou ve středu ráno havaroval bojový vrtulník MI-24. Nikdo nebyl zraněn, nehodu vyšetřuje vyšetřovací komise. Informuje o tom ČT24.

11:57

Telekomunikační firma Suntel Net se přejmenovala na Libli. Během několika let by se měla začlenit do operátora Nordic Telecom, který v ní prostřednictvím mateřské Nordic Investors ovládá 50 procent.

11:41

Šest poboček Deutsche Bank prohledávala policie, hledala důkazy o praní špinavých peněz. Akcie banky v reakci propadly o téměř čtyři procenta.

11:29

Předseda rady Energetického regulačního úřadu Košťál se rozhodl odstoupit z funkce a vyzval k tomu i další členy rady. Důvodem jsou spory v radě.

11:16

Slovenský parlament usnesením odmítl globální pakt OSN o migraci. Současně požádal vládu, aby odstoupila z procesu přijímání dokumentu.

11:07

Na několika místech v ČR byly v noci rekordní mrazy. Ty zaznamenala asi desítka ze 147 meteorologických stanic v Česku, které měří 30 a více let. Největší mráz byl v Rokytské slati na Šumavě, kde bylo minus 22,6 stupně.

10:52

Vláda pravděpodobně odmítne poslanecký návrh Pirátů, podle něhož by úřady musely při poskytování dotací zjišťovat skutečné vlastníky žádajících firem.

10:48

I země ležící u Ruska mají podle Merkelové právo na vlastní rozvoj. Protiruské sankce jsou otázkou principu. Zadržovaní Ukrajinci musí být propuštěni.

10:34

Za dva roky fungování EET provedla správa 160 tisíc kontrol, uložila pokuty za 128 milionů korun a uzavřela 28 provozoven. Tržby eviduje 177 tisíc podnikatelů.

10:11

Růst exportu se v prvním pololetí 2019 zastaví, ukázal Index exportu. Výkonnost vývozu slábne, jak ubývá zakázek, slábne poptávka z ciziny.

10:03

Stát získá zpět zhruba dvě miliardy korun. Ministerstvo financí uspělo ve sporu se společností Akro i u odvolacího soudu. Spor se týká kauzy vytunelovaných CS fondů.

9:59

Rusko se podle Interfaxu chystá příští rok vybudovat u Sevastopolu na anektovaném Krymu nový radar včasného varování před raketovým útokem.

9:31

Majitelé velké většiny maďarských provládních médií vložili svá aktiva do nadace, která se stane dominantním pravicovým mediálním konglomerátem v zemi. Informuje o tom agentura AP.

9:13

Švýcarská ekonomika ve 3. čtvrtletí nečekaně klesla, HDP se snížil o 0,2 procenta. Důvodem  je slabá domácí poptávka a hospodářský útlum v Německu.

8:32

Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci 3. čtvrtletí 2,27 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 8,4 procenta. Nesplácený dluh klesl o 8,3 procenta. Nejvíce dluží Pražané, nejméně naopak v průměru lidé na Ústecku.

8:18

Ministerstvo práce a sociálních věcí prodlouží do konce roku 2020 smlouvu s nynějším dodavatelem IT systémů na výplatu dávek. Resort to bude stát během dvou let miliardu.

7:55

NASA plánuje výhledově poslat na Venuši pilotované mise. Astronauti by zmíněnou planetu mohli zkoumat z obytných vzducholodí. Podle odborníků již všemi potřebnými technologiemi disponujeme.

7:19

Počet míst ve státní správě se od počátku příštího roku sníží zhruba o 860, asi třetina z nich je obsazená. Schválila to vláda.

7:13

Stát letos rozdal dvacet sedm milionů korun politickým institucím, které fungují pod křídly sněmovních stran. Zdaleka nejvíc peněz získá Institut pro politiku a společnost, který je think tankem vládního hnutí ANO.

5:29

CNN: Donald Trump prý nevěděl o setkání svého syna s ruskou právničkou, která měla štábu budoucího prezidenta dodat kompromitující informace o protikandidátce Hillary Clintonové.

4:48

Rusko a některé další postsovětské státy riskují rozsáhlou a nekontrolovatelnou epidemii viru HIV. Upozorňuje na to studie Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

21:20

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea neexistuje přímý důkaz spojující saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána s vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

20:37

Šéf americké centrální banky Jerome Powell signalizoval, že nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb v USA by mohl skončit dříve, než se předpokládalo. Americké akcie na jeho slova reagovaly silným růstem, dolar oslabil.

20:08

Brexit bez dohody by měl horší následky než finanční krize před deseti lety, varovala dnes britská centrální banka. 

19:20

Maďarsko nepřijme z migračního paktu ani kousek, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

18:27

Pandy v pražské ZOO nebudou, prezident Miloš Zeman nepožádal čínskou protistranu o poskytnutí zvířat. Celé vyjádření ředitele zoologické zahrady čtěte zde.

18:02

Nápor zákazníků v tuzemských internetových obchodech byl během slevové akce Black Friday nižší než loni. E-shopy zaznamenaly nárůst kliknutí na 4,8násobek běžného stavu, loni to byl šestinásobek a v některých případech až jedenáctinásobek.

17:33

Německá automobilka Daimler začne v příštím roce vyrábět v Číně elektromobily, uvedl šéf Daimleru Hubertus Troska.

17:15

Pražská burza smazala své úterní ztráty. Index PX dnes zpevnil o 0,09 procenta na 1065,3 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie společnosti O2 a Erste bank

17:03

Největší přesuny v návrhu státního rozpočtu na příští rok prosadila KSČM. Její zástupci ale dříve hovořili o výrazně vyšší podpoře nájemního bydlení, než jakou nakonec odsouhlasil jimi vedený sněmovní rozpočtový výbor.

16:45

Obrat Alza.cz dosáhl v rámci slevové akce Černý pátek dvou miliard. Celkem firma prodala téměř 2,4 milionu kusů zboží, informuje v tiskové zprávě.

16:12

Pražský magistrát zvažuje, že by lidem a rodinám v sociální tísni doplácel část nájemného, která jim schází

16:08

Ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled českého bankovního systému ze stabilního na pozitivní. Tento krok odráží očekávání, že banky budou v příštích až 18 měsících těžit ze zlepšující se hospodářské situace.

15:49

Na sankce vůči Rusku kvůli incidentu s Ukrajinou je brzy, míní slovenský ministr Lajčák. Listu Die Welt řekl, že sankce mají být až poslední možností.

15:41

Dosažení tzv. neutrální bilance emisí skleníkových plynů je do roku 2050 v Evropské unii možné. Tvrdí to Klimatická koalice sdružující ekologické organizace.

15:22

Sněmovní rozpočtový výbor podpořil přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl.

15:11

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by se čeští vojáci v Afghánistánu podíleli na smrti zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě pro podezření ze zabití českého vojenského psovoda Tomáše Procházky z minulého měsíce.

15:08

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,5 procenta ze 4,2 procenta ve druhém kvartálu. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj odhad z konce října.

14:50

Bitcoin zažívá svůj nejlepší den od července, uvádí agentura Reuters. Jeho hodnota během 24 hodin vzrostla o více než devět procent na 4150 dolarů. Obdobným tempem se zvedá kurz i dalších kryptoměn.

14:44

Banky v Evropské unii mají stále menší potíže s nesplácenými úvěry. Na konci druhého čtvrtletí letošního roku jich v EU bylo 3,4 procenta, o 1,2 procenta méně v meziročním srovnání. 

14:33

Současné ceny ropy kolem 60 dolarů za barel jsou pro Rusko absolutně v pohodě, řekl podle agentury Bloomberg prezident Vladimir Putin.

14:30

Konec listopadu je poslední termín, aby se lékaři stihli zaregistrovat pro posílání receptů elektronickou cestou. Pokud tak neučiní, hrozí jim statisícové sankce.

14:09

Tržby prodejce tyčinek Mars Czech loni vzrostly o 5,8 procenta na 2,3 miliardy korun, přesto prohloubil ztrátu na 17 milionů korun. Zdůvodňuje to organizačními změnami.

13:54

Microsoft podle analytiků předstihne Apple a stane se nejhodnotnější firmou světa co do tržní kapitalizace, uvádí CNBC. Na krátkou chvíli se mu to podařilo již včera.

13:27

Velvyslanec USA v ČR ocenil in memoriam tři české vojáky, kteří v srpnu padli v Afghánistánu. Česká a americká ocenění dostali i další vojáci.

13:05

Trump je připraven ponechat federální vládu po 7. prosinci bez peněz, pokud mu Kongres neschválí pět miliard dolarů na stavbu zdi u hranic s Mexikem.

13:03

TASS: Desítky tisíc lidí museli v Moskvě evakuovat záchranáři z tuctu nákupních středisek a vlakového nádraží kvůli anonymním výhrůžkám bombovým útokem. Žádnou nastraženou bombu ale policisté nenašli.

12:50

Modrotisk byl přidán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis textilní tiskařské techniky žádalo Česko s dalšími čtyřmi zeměmi.

12:40

Afghánský prezident Ašraf Ghaní na konferenci OSN v Ženevě oznámil vytvoření 12členného týmu, který by měl vést mírová jednání s Tálibánem.

12:37

V hlasování o brexitu 11. prosince by mohla Mayová prohrát až o 200 hlasů. Podle britských médií se objevují spekulace, že opoziční labouristé by se následně mohli pasovat do role hlavních podporovatelů nového referenda.

12:14

První český projekt kryptoměny vstupuje na burzu LAToken. Od 1. prosince se tam bude obchodovat měna Platon Coin české společnosti Platon Finance. Ta nabízí pojištění kryptoměn v digitální peněžence, které dosahuje 500 tisíc eur (12,9 mil. kč).

12:02

Noví vládci pražských částí: na „jedničce“ a „osmičce“ plánují obnovení rozklikávacího rozpočtu. Přečtěte si nový seriál E15.

11:38

Česká televize odhaduje náklady přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 na až 1,4 miliardy korun. Příští rok zaplatí zhruba 360 milionů korun.

11:35

Kateřina Kristelová podala návrh na zaregistrování ochranných známek „Tomáš Řepka“ a „Kateřina Kristelová“. Vyplývá to z databáze Úřadu průmyslového vlastnictví.

11:10

Česko bude ve 21. století vymírat, obyvatel mu ale moc neubude, díky migraci. Nejvíc lidí by mělo v zemi žít na konci 20. let - 10,8 mil., uvádí ČSÚ.

11:05

Na snížení emisí skleníkových plynů na nulu do roku 2050 by EU musela ročně vynakládat až 290 miliard eur navíc. Takové investice by ale vyústily v až o dvě procenta vyšší HDP. Informují o tom servery FT a EurActiv.

10:57

Více než 70 let stará historie poválečné konfiskace majetku rodu Lichtenštejnů, kvůli které se ČR a Lichtenštejnové potkávají už několik let u soudů, se znovu dostává na vládní úroveň. 

10:44

Bloomberg: Hongkongský startup Oriente získal od investorů 105 milionů dolarů na rozšíření svých aktivit. Společnost se zaměřuje na online půjčky a digitální platby, především pro indonéský a filipínský trh.

10:37

Česká fotovoltaická skupina Solek Group dodá do Chile solární panely odpovídající výkonu zhruba 100 megawattů.

10:08

Rakouské pojišťovně VIG stoupl za tři čtvrtletí letošního roku zisk před zdaněním o 6,4 procenta na 352,3 milionu eur (9,1 miliardy korun). V ČR zisk vzrostl o 9 procent na 123,8 milionu eur (3,2 miliardy korun).

10:02

Sedm výrobců pervitinu z Karvinska dle policie dodalo na trh během několika let 163 kg drogy. Vynesla jim až 200 milionů korun. Všichni jsou ve vazbě.

9:51

Provozní zisk švédského nábytkářského řetězce IKEA se v uplynulém finančním roce 2017/18 (do konce srpna) snížil o 26 procent na 2,25 miliardy eur (58,3 miliardy korun).

9:45

Český byznys se stále více koncentruje v Praze, uvádí Bisnode. V hlavním městě má sídlo 44 procent tuzemských firem. Zatímco v roce 2016 na tisícovku Pražanů připadalo 152 společností, letos je to 174 firem.

9:37

Kurz bitcoinu posiluje o sedm procent a těsně vystoupal nad hranici 4000 dolarů.

9:25

Vrchní soud snížil trest soudci Berkovi z 8,5 na sedm let. Tresty odvolací soud snížil i dalším obžalovaným, zohlednil délku trestního stíhání.

9:11

Nálada německých spotřebitelů se zhoršila víc, než se očekávalo. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK, jejíž index spotřebitelské důvěry na prosinec klesl na 10,4 bodu z 10,6 bodu v listopadu.

8:59

Nutnost zbourání ocelové konstrukce památkově chráněného železničního mostu pod Vyšehradem v Praze potvrdila i studie pro památkáře. Ke stejnému závěru už dříve dospěla analýza pro státní Správu železniční dopravní cesty. 

8:51

Rusko posílí protivzdušnou obranu anektovaného Krymu čtvrtou jednotkou s novými raketami S-400, oznámilo dle Interfaxu ruské ministerstvo obrany.

8:36

Americký portál Youtube hodlá nejspíše od roku 2020 zpřístupnit veškeré vlastní programy všem uživatelům zdarma, ale s reklamou. Firma chce přilákat větší publikum ke sledování prémiového obsahu, který je určen pouze pro předplatitele. 

8:26

Loni bylo v Evropě zaznamenáno téměř 160 tisíc nových případů nakažení virem HIV. Vyplývá to z aktuální zprávy Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.

8:24

Nejméně 22 obětí si vyžádal výbuch u chemické továrny ve městě Čang-ťia-kchou v čínské provincii Che-pej. Dalších nejméně 22 lidí utrpělo zranění.

7:57

Nizozemská národní železniční společnost Nederlandse Spoorwegen hodlá vyplatit odškodnění Židům, které její vlaky za druhé světové války převezly do koncentračního tábora Westerbork na severovýchodě okupovaného Nizozemska.

7:36

Krajně levicová strana Komunisté Ruska podala žalobu na petrohradského poslance Vladimira Petrova, který navrhl letitou mumii komunistického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina, uloženou v mauzoleu v Moskvě, nahradit figurínou.

5:44

Indonésie vyzvala leteckou společnost Lion Air, jejíž letadlo se na konci října zřítilo do Jávského moře se 189 lidmi na palubě, aby zlepšila svou „bezpečnostní kulturu“.

2:48

Donald Trump pohrozil, že by mohl kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu zrušit plánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se má uskutečnit okraj summitu G20 v Argentině.

21:56

Porošenko oznámil změnu platnosti válečného stavu, místo středečního rána začal prý formálně platit už v pondělí a potrvá do 26. prosince.

21:39

Americký prezident Donald Trump by mohl již příští týden uvalit nová cla na dovoz automobilů do Spojených států.

20:30

V Česku vznikl první fond, který se zaměřuje na investice se silným společenským dopadem.

19:52

První místopředseda lidovců a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka bude na březnovém sjezdu strany kandidovat na předsedu. 

19:24

Německý výrobce vojenských vozidel Rheinmetall potvrdil počáteční rozhovory o možné akvizici konkurenčního producenta Krauss-Maffei Wegmann.

18:59

„Městské liberály i voliče prezidenta Zemana zaujmeme přes prosperitu,“ říká zakladatel nové politické strany Jan Štern v rozhovoru pro E15.

17:59

Lidovci sestaví pro volby do Evropského parlamentu samostatnou kandidátku. V minulosti se mluvilo o jejich možné spolupráci se STAN a TOP 09.

17:28

Generální inspekce bezpečnostních sborů řeší, jak a proč kriminalisté v Praze 1 odložili oznámení syna premiéra Andreje Babiše, že je nedobrovolně na Krymu. 

17:23

Kryptoměny současný výprodej přežijí, zůstanou však brány spíše jako komodita než samostatné aktivum. Podle agentury Reuters to uvedl hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian.

17:20

Řecký exministr financí Yanis Varoufakis bude kandidovat v evropských volbách z kandidátky v Německu. Dříve přitom Němce hlasitě kritizoval za údajně tvrdá úsporná opatření řešící řeckou krizi.

16:48

Prezident Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě otevřeli Český dům.

16:34

Tržby z internetového prodeje se ve Spojených státech během kybernetického pondělí meziročně zvýšily téměř o pětinu na rekordních zhruba 180 miliard korun. I během černého pátku rekordně utráceli také Češi.

16:06

Vlastní bydlení je kvůli cenám realit i přísnějším podmínkám pro získání hypotéky pro mnoho rodin nedostupné. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale uklidňuje, že situace dramatická není.

 

15:50

Většina pracovníků nemá informace o tom, jaké má jejich zaměstnavatel plány do budoucna. V nástupu robotů a digitalizace spatřují lidé víc nevýhod než výhod, vyplývá z průzkumu Asociace samostatných odborů.

15:01

Česká vláda bude podporovat blockchain. Úřad vlády se připojil k memorandu o spolupráci v používání této technologie.

14:51

Nová politická strana iČesko Jana Šterna si chce odbýt premiéru v jarních volbách do Evropského parlamentu. V úterý vydala Manifest za moderní Česko.

14:38

Lidl letos v Česku přijal přes 700 zaměstnanců, jejich počet přesáhl 11 tisíc.

14:27

Ruský soud na anektovaném Krymu podle TASS uvalil dvouměsíční vazbu na prvního z 24 zajatých ukrajinských námořníků; muž vinu nepřiznal.

14:17

Hudební služba Spotify během půl roku vstoupí na indický trh, informuje server Variety.

14:18

I další firmy zdražují ceny energií. E.ON zvýší cenu elektřiny části zákazníků o osm procent, Bohemia Energy o osm až deset procent. MND zdraží plyn.

14:09

Ceny energií příští rok stoupnou. Část ceny elektřiny, kterou určuje ERÚ, vzroste pro domácnosti o 2,2 procenta. U plynu klesne, komodita přesto zdraží.

14:00

Britská Cestovní kancelář Thomas Cook opět zhoršila prognózu letošního zisku a zrušila dividendu. Její akcie v reakci propadly o třetinu na šestileté minimum.

13:52

Dopad ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v Azovském moři na finanční trhy je zatím nulový, jen rubl během pondělí mírně oslabil, uvedli analytici. Situaci by podle nich změnily nové sankce proti Rusku.

13:20

Tři američtí vojáci zahynuli a další tři utrpěli zranění při explozi výbušného zařízení nastraženého u silnice poblíž afghánského města Ghazní.

13:16

Polský prezident prohlásil, že se Varšava přidá k iniciativám, jejichž cílem bude zpřísnit sankce proti Rusku kvůli ukončení konfliktu s Ukrajinou.

12:58

Řetězec obchodů se sportovním zbožím Sportisimo kupuje prostřednictvím dceřiné společnosti výrobce outdoorové značky Loap. Akvizicí se zabývá ÚOHS.

12:46

Amazon hlásí, že včerejší tzv. Kyberpondělí bylo jeho nejúspěšnějším prodejním dnem v historii. Výši tržeb během tohoto dne obchodně navazujícího na Černý pátek ale nechce sdělit.

12:37

Guvernér slovenské centrální banky Makúch oznámil, že z funkce odejde předčasně příští rok. Podle médií ho asi nahradí ministr financí Kažimír.

12:25

Ministerstvo financí v pondělí zahájí k výročí vzniku ČSR prodej reinvestičních dluhopisů pro občany. Splatnost bude šest let, u první emise průměrný výnos 2,07 procenta.

12:21

Saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco koupí za 70 miliard dolarů výrobce chemikálií Sabic. Informuje o tom agentura Bloomberg.

12:04

Zeman chce přesvědčovat vládu o přesunu české ambasády do Jeruzaléma. Poznamenal, že v demokratickém systému může takové přesvědčování trvat déle.

11:54

Cena bitcoinu má problém vystoupat nad hranici 4000 dolarů, pohybuje se kolem 3700 dolarů za jednu virtuální minci.

11:21

V Británii se rýsuje velká televizní debata o brexitové dohodě mezi premiérkou Mayovou a lídrem opozičních labouristů Corbynem. Mayová v rozhovoru s bulvárním deníkem The Sun uvedla, že je na duel připravena.

11:02

Tým  studentů ČVUT pod vedením doktoranda Jana Pichla obhájil s konverzačním botem Alquist loňské druhé místo v soutěži Alexa Prize pořádané Amazonem.

10:55

Pražští radní odvolali všechny členy dozorčích rad Technické správy komunikací a Výstaviště Praha. Zároveň zvolili do orgánů firem nové zástupce.

10:50

Vládní strany se po napjatém parlamentním týdnu opět scházejí, aby jednaly o běžné agendě. A mají přitom pěkně horkou půdu pod nohama. Čtěte nejnovější komentář Jany Havligerové.

10:00

Jack Ma, zakladatel internetové společnosti Alibaba a nejznámější čínský kapitalista, je členem Komunistické strany Číny. Uvedl to čínský vládní list Lidový deník.

9:44

Na palubě ukrajinských plavidel, zadržených Rusy, byli i příslušníci ukrajinské kontrarozvědky SBU, jeden z nich byl těžce zraněn, uvedl šéf SBU.

9:26

Celníci na pražském letišti zadrželi v 25letého cizince, který měl v tašce zhruba 6 kilogramů kokainu. Muž přilětěl z Brazílie, celníci ho předali policii.

9:13

Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, spojenec Merkelové, podle Reuters nevyloučil zpřísnění sankcí EU proti Rusku, Merkelová hovořila s Putinem.

9:00

Automobilce Tesla klesl meziroční prodej automobilů v Číně o 70 procent. Uvádí to web CNBC. Podle něj za propadem stojí obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. 

8:38

Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Carlos Ghosn, přesunul na automobilku ztráty z osobních investic, které mu vznikly během finanční krize v roce 2008.

7:55

Ministerstvo financí přiznalo, že napřesrok bude ve státní kase chybětšestnáct miliard korun daňových příjmů, se kterými počítal návrh státního rozpočtu pro příští rok.

7:25

NYT: Čeští a američtí  vojáci jsou vyšetřováni  kvůli smrti zbitého afghánského vojáka, který byl obviněn ze zabití českého vojáka z minulého měsíce.

7:06

Skupina Home Credit vykázala za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 5,5 miliardy korun. Ve stejném období loni měla zisk šest miliard korun.

4:36

Sonda InSight, která v pondělí přistála na Marsu, podle tweetu NASA rozevřela solární panely. Rozevření je nutné pro zásobování sondy elektřinou.

2:37

Zvláštní vyšetřovatel FBI Mueller obvinil exšéfa Trumpova volebního štábu Manaforta, že lhal vyšetřovatelům. Ruší se tak jejich předchozí dohoda.

21:56

Ukrajinský parlament v rezoluci vyzval námořní mocnosti, aby do Černého a Azovského moře vyslaly bojová plavidla s cílem odvrátit další ruskou agresi.

21:47

Hospodářské sbližování východní a západní Evropy se prakticky zastavilo, což může být potenciální hrozbou pro Evropskou unii, uvedl člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Benoit Coeuré.

21:25

Donaldu Trumpovi se nelíbí, co se nyní děje mezi Ruskem a Ukrajinou. Americký prezident to řekl novinářům v Bílém domě a ujistil, že na řešení pracuje spolu s evropskými politiky.

21:15

Brexitová dohoda mezi Londýnem a Bruselem je podle prezidenta Donalda Trumpa výhodná pro Evropskou unii, obchodování mezi Británií a Spojenými státy ale může zkomplikovat.

20:55

Americká sonda InSight přistála na Marsu, věnovat se má seizmickému průzkumu. Zda se správně rozevřely solární panely, bude známo za pět hodin.

20:40

Ukrajinský parlament schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu v zemi po dobu třiceti dnů.

20:35

Nejlepšími neziskovými organizacemi v Česku se letos staly spolek volného času pro děti Kamarádi ze středočeského Stochova, brněnská organizace Debra pro pacienty s nemocí motýlích křídel a terapeutické centrum Modré dveře.

20:15

Vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni se chce zaměřit na větší podporu učitelů při mediální výchově. Chystá pro ně rozsáhlou metodickou sadu o vzdělávání v této oblasti.

19:50

Ruská tajná policie vyslechla posádky ukrajinských vojenských lodí, které byly zadrženy v Kerčském průlivu. Oznámila to dnes agentura TASS. 

19:30

Těžkopádný start výroby elektromobilu Model 3 přivedl americkou automobilku Tesla až na pokraj krachu. Průkopník výroby elektromobilů už má ale to nejhorší za sebou, řekl šéf a zakladatel firmy Elon Musk webu Axios.

19:12

Jak NATO zareaguje na vývoj v Azovském moři? Šéf aliance naznačil uvalení dalších sankcí či posilování paktu ve východní Evropě.

19:07

Americké indexy se oklepávají ze ztrát. Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq rostou zhruba o procento.

19:01

Britský parlament bude o dohodě o brexitu hlasovat v úterý 11. prosince, oznámil úřad premiérky Theresy Mayové.

18:56

Ceny komodit by mohly v příštích měsících povyskočit téměř o pětinu, předpovídá investiční banka Goldman Sachs.

18:51

Propad cen bitcoinu dopadá na jeho těžaře. Část z nich již své stroje vypnula. Celkový výpočetní výkon sítě, která udržuje transakce s kryptoměnou v chodu, klesl v porovnání s rekordním srpnem o čtvrtinu, píše Bloomberg.

18:14

Americká automobilka General Motors hodlá v Severní Americe zrušit 14 700 pracovních míst, zvažuje uzavření pěti továren. Informuje o tom agentura AP.

18:07

Nedělní události v Kerčském průlivu jsou velmi vážné, míní šéf NATO Jens Stoltenberg. Rusko vůči ukrajinským lodím otevřeně použilo vojenskou sílu, uvedl.

17:40

Mimořádná schůze Rady bezpečnosti OSN začala společným prohlášením Spojených států a čtyř evropských států o znepokojení nad postupem Ruska v Kerčském průlivu. Jednání můžete sledovat zde

17:30

V ukrajinském parlamentu vznikla nepřehledná situace, prezident Petro Porošenko odjel a řečnickou tribunu blokuje opozice. Osud hlasování o válečném stavu je nejasný. Prezident projev místo parlamentu pronesl v televizi a na facebooku.

17:31

Francouzská vláda v souvislosti s protesty proti zdražování pohonných hmot opouští plány na zavedení mýtného ve městech. Informuje o tom agentura Reuters.

17:25

CVVM: Polovina Čechů hodnotí současnou ekonomickou situaci Česka jako dobrou. Je to nejvíce od začátku měření. Opačný názor má 14 procent lidí.

17:20

Britský parlament má podle premiérky Theresy Mayové dvě možnosti: podpořit dohodu s EU a tím lepší budoucnost země, nebo ji odmítnout a způsobit rozkol a nejistotu.

17:10

Středočeský kraj si otevře u České spořitelny a Komerční banky kontokorentní úvěry v celkové výši 800 milionů korun. Rozhodli o tom krajští zastupitelé.

17:00

Americká automobilka General Motors hodlá v Severní Americe zrušit 14 700 pracovních míst, zvažuje uzavření pěti továren.

16:53

Skupina CPI Radovana Vítka pošle k zemi OC Spektrum. Místo něj postaví prodejny zaměřené na movitější klientelu.

16:40

Český prezident Miloš Zeman ve svém projevu v izraelském parlamentu slíbil, že udělá vše pro to, aby byla otevřena česká ambasáda v Jeruzalémě.

16:35

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhuje ukrajinskému parlamentu zavést válečný stav od středečního rána, platit by měl třicet dnů.

16:20

Ceny ropy zamířily vzhůru po více než desetiprocentním propadu v uplynulém týdnu. Brent si připisuje přes tři procenta, vrátil se nad hranici 60 dolarů.

16:19

Provoz směnáren na pražském letišti zůstane v režii Global Travel dalších pět let.

15:54

Dáme jídlo mění vedení. Dosavadního šéfa Jana Matějů střídá Filip Fingl, který působil jako ředitel strategie Mall Group.

15:25

Výrobní závod Kia Motors Slovakia zahájil v polovině měsíce výrobu nového sportovního kombi ProCeed. Třetí karosářská varianta modelu bude v prodeji výhradně na evropských trzích v prvním čtvrtletí příštího roku.

15:05

CNBC: Novým finančním ředitelem společnosti Airbnb bude Dave Stephenson

14:37

Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s více než 27 miliardami korun. Více peněz má jít mimo jiné na opravy silnic. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé.

14:30

Ruská anexe vod Azovského moře je pro Česko stejně nepřijatelná, jako byla anexe ukrajinského Krymu, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

13:38

Podnikatelská důvěra v Německu se v listopadu opět snížila a klesá tak už tři měsíce, vyplývá z výsledků průzkumu institutu Ifo.

13:23

Evropská unie vyzvala Rusko, aby se v Azovském moři zdrželo dalších provokací a propustilo zadržovaná ukrajinská plavidla i námořníky.

13:05

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg svolal na odpoledne do Bruselu mimořádnou schůzku Komise NATO-Ukrajina. Učinil tak na žádost ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

12:23

Ve věku 77 let zemřel v Římě po dlouhé nemoci italský režisér a scenárista Bernardo BertolucciRežisér filmů Poslední tango v Paříži, Poslední císař, Dvacáté století, Malý Buddha či Snílci podle médií podlehl rakovině.

11:49

The Sun: Někteří britští ministři a labourističtí poslanci mluví o možnosti připojení Británie k Evropskému sdružení volného obchodu, pokud parlament odmítne dohodu o brexitu.

11:23

Česká energetická skupina ČEZ posílí své postavení v oblasti dodávek tepla na Slovensku. Antimonopolní úřad povolil společnosti ČEZ ESCO ovládnout výrobce a dodavatele tepla a elektřiny Spravbytkomfort.

10:45

Správní rada automobilky Mitsubishi odvolala Carlose Ghosna z postu svého předsedy. Ghosn byl před týdnem zadržen kvůli údajným finančním machinacím.

10:28

V Istanbulu se do obytné čtvrti zřítil vrtulník turecké armády, zahynuli čtyři vojáci a další voják utrpěl vážná zranění. Podle prvních informací na zemi po pádu helikoptéry nebyl nikdo zraněn.

10:00

Před Vánocemi utrácejí Češi nejvíce za alkoholické nápoje, které tvoří téměř čtvrtinu z celkové předvánoční útraty za potraviny. Uvedla to společnost Nielsen.

9:44

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu po tříměsíčním růstu meziměsíčně klesla o 0,5 bodu na 99,3 bodu. Snížila se důvěra u spotřebitelů, zatímco u podnikatelů stoupla, uvedl Statistický úřad.

9:28

Je to o hledání hranice mezi loajalitou k ANO a prosazováním individuality, říká Patrik Nacher v rozhovoru pro E15.

8:38

Ruské úřady obnovily v Kerčském průlivu dopravu pro civilní plavidla. Pohyb v průlivu byl v neděli omezen poté, co ruské bezpečnostní složky zadržely v Černém moři tři ukrajinské lodě, které údajně nelegálně vpluly do ruských vod.

7:58

Interní vyšetřování firmy ČEZ neodhalilo viníka úniku informací o chystaném prodeji jejích bulharských aktiv, uvedl Český rozhlas. Věcí se dále zabývá policie.

7:21

Ukrajinský prezident Porošenko navrhne parlamentu vyhlášení stanného práva v zemi kvůli sérii nedělních incidentů mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi v Kerčském průlivu.

21:55

Spojené státy uzavřely hraniční přechod do Mexika u města Tijuana, kam dorazily stovky středoamerických migrantů. Někteří se pokusili přeskočit hraniční plot.

21:30

Ukrajina oznámila, že se Rusko zmocnilo tří jejích lodí v Černém moři, dva členové posádky utrpěli zranění. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko svolal schůzku armádního velení.

20:10

Ukrajina obvinila Rusko, že střílelo na její lodě v Černém moři. Palba zasáhla jedno plavidlo a zranila člena posádky, uvedlo ukrajinské námořnictvo.

19:30

Západ Íránu dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,3 stupně, informovala agentura Reuters. Ohnisko se nacházelo v hloubce 65 kilometrů a otřesy udeřily v oblasti 114 kilometrů severozápadně od města Ílám nedaleko hranice s Irákem

18:25

Loď ruské pohraniční stráže dnes úmyslně narazila do ukrajinského plavidla, oznámilo velení ukrajinského námořnictva. Naopak podle ruské tajné služby FSB tři ukrajinská plavidla vplula do ruských vod.

17:30

Nejtragičtější požár v historii Kalifornie se hasičům podařilo dostat zcela pod kontrolu. Požár Camp Fire severovýchodně od San Francisca spálil území o ploše 620 kilometrů čtverečných a vyžádal si nejméně 85 obětí.

16:00

MZV jedná s ruskou ambasádou o počtu diplomatů v Praze. „Jedno z témat je například snížení počtu registrovaných aut ruské ambasády, který je velmi vysoký. Můžeme se jenom domnívat, k čemu tato auta slouží,“ řekl ministr Petříček.

15:05

Šéfka Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová uvedla, že neexistují okolnosti, za kterých by její strana dohodu o brexitu podpořila. DUP je přitom strana, na jejíž podpoře je závislá menšinová vláda Theresy Mayové.

14:30

Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer vyzval vládu, ať stáhne nominaci viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka na velvyslance v Číně. Je podle něj nezkušený.

14:20

Slovensko nepodpoří globální pakt OSN o migraci. Uvedl to podle serveru sme.sk premiér Pellegrini. Účast na tomto paktu již odmítla také česká vláda.

14:05

Premiérka Mayová: Británie bude mít s EU hospodářské partnerství bližší než jakákoli země a bude s ní úzce spolupracovat v bezpečnosti. Nově bude mít také kontrolu nad vlastními hranicemi a zákony a nebude platit do EU.

13:05

Babišovi nedůvěřuje 60 procent lidí, vyplývá z průzkumu agentury Kantar CZ. Z průzkumu také vyplývá, že většina občanů by nesouhlasila s tím, aby Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem, pokud by vládě parlament vyslovil nedůvěru.

13:00

Premiér Andrej Babiš předpokládá, že pokud britský parlament odmítne smlouvu o brexitu, svolá sedmadvacet zemí EU mimořádný summit a společně rozhodne, co dál.

12:10

Damašek podle Reuters vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila útok jedovatým plynem v Halabu (Aleppu), kde podle médií bylo zasaženo 107 lidí.

10:40

Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie podpořili text dohody o britském odchodu z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích, uvedl na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

9:45

Pro 90 procent zaměstnanců je současná průměrná hodnota papírové stravenky 78 korun nedostatečná. Nejvíce zaměstnanců by si přálo dostávat stokorunovou stravenku, vyplývá z průzkumu společnosti Up ČR.

9:25

Ceny u veřejných stavebních zakázek dosáhly do konce října v průměru 97,5 procenta úrovně projektových cen oproti loňským 82 procentům. Nárůst je způsoben nedostatečnými kapacitami stavebních firem, míní analytici.

8:30

Tchajwanští voliči v sobotním referendu odmítli legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. O Tchaj-wanu se doposud hovořilo jako o první asijské zemi, kde by mohla být manželství homosexuálních párů legální.

8:25

Nejméně 50 civilistů muselo v sobotu vyhledat lékařskou pomoc po údajném útoku jedovatým plynem na syrské město Aleppo. Syrská státní média viní z útoku povstalce, ti obvinění odmítli.

8:15

Itálie a Evropská komise budou v následujících dnech pracovat na tom, aby se jejich pozice ohledně návrhu italského rozpočtu na příští rok sblížily. Informovala o tom mluvčí komise po sobotní pracovní večeři v Bruselu.

20:45

Šéf ruské společnosti Rosněft Igor Sechin přijel do Venezuely, kde se setkal s prezidentem Nicolasem Madurem. Podle zdrojů Reuters si Sechin stěžoval na zpožděné dodávky ropy, kterými má Venezuela splácet půjčky.

20:15

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes označil Izrael za „rakovinový nádor“, který vytvořily západní země, aby mohly prosazovat své zájmy na Blízkém východě.

19:30

Britská premiérka Theresa Mayová dorazila do Bruselu, kde se sešla s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Schůzka se koná v předvečer mimořádného summitu, kde by mělo 27 zemí unie podpořit dohodu o brexitu.

17:50

Francie: Přibližně 81 tisíc účastníků registrovalo francouzské ministerstvo vnitra na demonstracích „žlutých vest“, jejichž protestní hnutí je namířeno zejména proti plánu vlády zvýšit od ledna ceny pohonných hmot.

16:15

Novou předsedkyní Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) byla zvolena Pamela Rendiová-Wagnerová, stala se tak první ženou v čele strany.

15:55

Tchajwanská vládní Demokratická pokroková strana (DPP) dnes utrpěla významnou porážku v místních volbách. Prezidentka Cchaj Jing-wen se rozhodla odstoupit z funkce předsedkyně strany, píše agentura Reuters.

Necelý den před začátkem summitu EU, na kterém mají premiéři a prezidenti sedmadvaceti zemí potvrdit dohodu o brexitu, se podařilo odstranit námitky, které kvůli Gibraltaru na poslední chvíli vzneslo Španělsko.

14:55

Představitelé severoirské Demokratické unionistické strany, která podporuje menšinovou vládu britské premiérky Theresy Mayové, dnes pokračují v kritice návrhu dohody o vystoupení Británie z EU. 

14:45

ČSSD hradeckého kraje dnes nominovala na předsedu strany Jana Hamáčka, na místopředsedy Romana Onderku a Martina Netolického. Sjezd celé strany bude v březnu.

14:15

Pražský městský soud v pondělí otevře českou větev kauzy tunelování Mostecké uhelné společnosti. Obžaloba viní bývalé manažery Antonína Koláčka, Jiřího Diviše a další z toho, že podvedli stát jakožto menšinového akcionáře.

13:30

Indonésie v prosinci podepíše dohodu o volném obchodu se členy sdružení EFTA, kam patří Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Norsko. Uvedl to dnes indonéský ministr obchodu.

12:50

Euro.cz: Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo s největší pravděpodobností požádají dozorujícího státního zástupce o opětovné prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování. To tak patrně nebude ukončeno do konce roku, jak se předpokládalo.

12:15

Předběžná dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, kterou sjednala britská premiérka Theresa Mayová, je nejlepším dostupným řešením pro britskou ekonomiku, uvedl britský ministr financí Philip Hammond.

11:40

V Bahrajnu se konají parlamentní volby. Většinu obyvatelstva v Bahrajnu tvoří šíité, zemi ale vládne sunnitská královská rodina. Část opozice je nyní ve vězení a šíté proto vyzývají k bojkotu. Volby kritizuje také Amnesty International.

11:00

Francie: I přes zákaz demonstrací na pařížské třídě Champs-Elysées se tu několik stovek lidí domáhá Macronovy demise. Média hlásí první potyčky a slzný plyn.

10:00

Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval všechny muslimy, aby se spojili proti Spojeným státům a nepodbízeli se jim. „Podřízení se západu by byla zrada našeho náboženství,“ řekl.

9:30

Rusko představuje „nesporně daleko větší hrozbu“ pro bezpečnost Velké Británie a jejích spojenců než radikální islamistické skupiny, jako je Al-Káida či Islámský stát, varoval velitel britské armády Mark Carleton-Smith.

8:50

Polský Senát v pátek večer schválil změnu sporného zákona, který soudcům nejvyššího soudu snížil věk odchodu do důchodu. Polská vládní strana Právo a spravedlnost si od novely slibuje ukončení sporu s Evropskou komisí.

21:29

Americký technologický gigant Google oznámil, že na podporu nadcházejících voleb do Evropského parlamentu zavede sadu opatření ve snaze zprůhlednit politickou reklamu v Evropské unii.

20:29

Několik tisíc lidí demonstruje na Staroměstském náměstí za demisi vlády Andreje Babiše (ANO), která odolala pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Protest pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

20:02

Akcie v USA kvůli ztrátám energetických firem oslabily. Index Dow Jones o 0,7 procenta na 24.286 bodů, Nasdaq Composite o 0,5 procenta na 6939 bodů.

19:53

Společnost Škoda Transportation otevřela své první zastoupení na Ukrajině. Zabývat se bude projekty železniční a veřejné dopravy a lákat chce i ukrajinské dodavatele.

19:30

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v listopadu nejslabší od konce roku 2014. Je to zejména kvůli zpomalování světové ekonomiky a obchodní válka.

19:23

Největší polská opoziční strana Občanská platforma v parlamentu předložila návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mateusze Morawieckého. Uvedl to šéf poslanců Občanské platformy Slawomir Neumann.

18:36

Světovou výstavu World Expo uspořádá v roce 2025 japonské město Ósaka. V Paříži o tom rozhodlo hlasování příslušného mezinárodního výboru BIE.

18:31

Příbuzní 55 Nizozemců, kteří v roce 2014 zahynuli při sestřelení malajsijského boeingu nad východoukrajinským Donbasem, se se stížností proti Rusku obrátili na Evropský soud pro lidská práva.

18:17

Do výběrového řízení na nového policejního prezidenta se přihlásili dva uchazeči, oznámilo ministerstvo vnitra. Jména kandidátů neuvedlo.

18:02

Vláda ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Pomohly jí k tomu mimo jiné hlasy poslanců KSČM. „Andrej Babiš má ale naši podporu velmi podmíněnou,“ uvádí Jiří Dolejš.

17:30

První polská jaderná elektrárna má zahájit provoz v roce 2033, pokud dá vláda projektu zelenou. Uvedlo to  polské ministerstvo energetiky. Kapacita elektrárny činit 1,01,5 gigawattu.

17:11

Pražská burza opět klesla, index PX ztratil 0,30 procenta na 1062,42 bodu. Oslabily akcie ČEZ a Erste Bank, ostatním dvěma bankám naopak stouply.

17:05

Reuters: Pracovníci společnosti Amazon v Německu a Španělsku svolali stávky za vyšší platy a lepší pracovní smlouvy v den velkých slev „Black Friday“. Amazon však uvedl, že ve Španělsku se většina zaměstnanců stávky neúčastní

16:48

Americký dolar posiluje ke koši měn a jeho týdenní růst by mohl být nejvyšší za měsíc. Pomáhá mu zájem o rizikovější investice po propadu cen ropy.

16:27

Opozici se návrh na vyslovení nedůvěry vládě ve sněmovně prosadit nepodařilo. Pro bylo 92 poslanců, proti 90

16:20

Farmaceutické firmy souhlasí s tím, aby ministerstvo zdravotnictví znalo ceny léků pro nemocnice. Dřív to některé odmítaly a hrozily zastavit dodávky.

16:17

Kurz kryptoměny bitcoin má problémy vyšplhat nad hranici 4500 dolarů, kam se tento týden propadl. Aktuálně se cena jedné virtuální mince pohybuje kolem 4290 dolarů.

16:12

Čistý zisk české pobočky stejnojmenné polské společnosti AmRest, která v tuzemsku provozuje řetězce rychlého občerstvení KFC, Burger King a Pizza Hut, se loni meziročně zvýšil zhruba o pětinu na 228,3 milionu korun.

15:13

Ceny ropy klesly na nejnižší úroveň za rok a zřejmě vykážou největší měsíční propad od konce roku 2014. Brent ztrácí 4,8 procenta na 59,60 dolarů za barel.

14:58

Volby by v listopadu vyhrálo ANO s 29,5 procenty, podpora proti říjnu mírně klesla. Téměř všichni v průzkumu CVVM odpovídali před kauzou Babišova syna.

14:23

Vytěsnění minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ by stát víc než 100 miliard korun, míní analytici. Stát je majoritním vlastníkem firmy.

13:34

Největší polská opoziční strana PO oznámila, že ještě dnes předloží v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mateusze Morawieckého. 

13:11

Dohoda, kterou chce s EU uzavřít britská premiérka Theresa Mayová, by byla horší alternativou, než kdyby Británie ve společenství zůstala. BBC to dnes řekl bývalý ministr pro brexit Dominic Raab.

12:39

Skupině CPI Property Group stoupl ve 3. čtvrtletí čistý zisk o 19 procent na 246 milionů eur, což je v přepočtu 6,3 miliardy korun. Tržby vzrostly o 17 procent.

11:45

Výbuch v mešitě ve východoafghánské provincii Chóst zabil nejméně 26 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na afghánské vládní zdroje.

11:03

Babiš prý na svého nemocného syna tlak nevyvíjí. Uvedla to pro švýcarská média premiérova exmanželka Beatrice.

10:33

Prezident Zeman v neděli odletí na státní návštěvu Izraele. Setká se s izraelskými představiteli, promluví v Knesetu a v Jeruzalémě otevře Český dům.

10:17

Atentát na severozápadě Pákistánu si vyžádal 25 obětí. Útočníci zaútočili na tržiště v Péšávaru. 

10:02

Jeden bilion korun. Do roku 2020 chystají německé automobilky mohutné investice do elektromobility

9:35
9:19

Německou ekonomiku trápí automobilový průmysl a slabší export, ukazují čtvrtletní data.

9:10

Předseda ODS Petr Fiala vyzval tomu, aby si poslanci pro dnešek představili, že se premiér nejmenuje Andrej Babiš, ale třeba Jan Novák. „Naší ústavní povinností je chránit integritu funkce předsedy vlády a to především před ním samotným,“ řekl.

8:47

„Jsem si jistý, že nemůžeme mít předsedu vlády s tak obrovským střetem zájmů. To nemá v historii České republiky obdoby,“ říká Per Fiala z ODS na brífinku před hlasováním Sněmovny. Online přenos sledujte ZDE.

8:23

„Andrej Babiš dostatečně nevysvětlil kauzu ‚uklizení‘ syna do zahraničí“, cituje usnesení TOP 09 její předseda Jiří Pospíšil před hlasováním o nedůvěře. Hlasování se zúčastní všichni poslanci strany.

7:49

Kommersant: Ruští celníci údajně prohledávají zásilky ze zahraničních e-shopů a hledají v nich knihy s prvky „propagandy určitých názorů“. Takové tiskoviny pak zadržují.

7:20

Čínský konzulát v pákistánském Karáčí se stal terčem útoku. Po explozi a přestřelce zemřeli dva policisté. K útoku se přihlásila Balúčistánská osvobozenecká armáda.

6:41

Aerolinka Virgin Atlantic, může mít zájem o koupi ztrátového dopravce Flybe. Uvádí to televize Sky News.

6:18

Končící viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík by se měl stát velvyslancem v Číně. Pro MfD to uvedl prezident Miloš Zeman.

21:49

Postoj ČSSD k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě považuje prezident Miloš Zeman za absurdní. Opuštění sálu je podle něj technikou chytré horákyně.

21:34

Nejméně deset ruských společností, od petrochemických gigantů po realitní a zdravotnické firmy, na letošek připravovalo primární nabídku akcií v Moskvě nebo v Londýně za čtyři miliardy dolarů. Žádná se neuskutečnila.

21:24

Hradní stráž vytvoří příští rok před udílením státních vyznamenání u Hradu špalír, kterým ocenění projdou. Prezident Miloš Zeman je tak chce oddělit od demonstrantů.

20:55

Zimbabwe plánuje vybudovat rafinerii základních a vzácných kovů, kde by se zpracovávala veškerá platinová ruda vytěžená v zemi. Země má po Jihoafrické republice druhé největší ověřené zásoby platiny na světě.

20:15

Carlos Ghosn, kterého sesadila z vedení Nissanu správní rada, vydělával skoro desetkrát víc než japonští kolegové. S jinými manažery v automobilovém průmyslu byl jeho téměř patnáctimilionový příjem v dolarech za rok srovnatelný.

19:55

Francouzská automobilka PSA Group a japonská Toyota se rozhodly, že ukončí do roku 2021 společnou výrobu malých vozů. Toyota pak v rámci dohody koupí podíl PSA ve společném závodě Toyota Peugeot Citroën Automobile. 

19:27

Miliardář Karel Komárek po letech odstartoval výstavbu jednoho ze současných největších developerských projektů v Praze - Centra Bořislavka.

19:17

Slovenské plynárny SPP prohrály spor o kontroverzní směnky, jde v něm skoro o miliardu.

18:52

„Česko si už konečně zaslouží klid, pojďme postupovat racionálně. Předčasné volby by ničemu nepomohly,“ hodnotí v pořadu Interview ČT24 aktuální politickou krizi Radek Vondráček (ANO).

18:45

Visa a Mastercard nabízejí výrazné osekání poplatků, které účtují turistům v zemích EU. Podle agentury Reuters si tak chtějí naklonit antimonopolní úřady. Právě jejich vyšetřování firmy čelí.

18:41

Evropské akcie pokračují v poklesu. Index STOXX 600 ztratil 0,7 procenta hodnoty.

18:33

Cenové mapy obvyklého nájemného v Česku by měly být hotové do poloviny prosince. Ministerstvo práce je využije ke stanovení výše dávek na bydlení.

18:25

Euro díky naději na dohodu o brexitu zpevňuje. Vůči dolaru přidává 0,2 procenta na 1,1405 USD, k japonskému jenu pak má k dobru 0,1 procenta na 128,84 JPY.

18:18

Prezident Zeman nabídl prorektorovi Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi kandidaturu na ústavního soudce. Gerloch se k ní staví kladně, uvedl prorektor pro Radiožurnál.

18:10

Francie oznámila uvalení sankcí na 18 občanů Saúdské Arábie spojovaných s vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Opatření zahrnují i zákaz vstupu do země, informovala agentura Reuters.

18:06

Americký prezident Donald Trump pohrozil dočasným uzavřením celé americko-mexické hranice, pokud jižní soused ztratí kontrolu nad migranty.

17:40

Zástupci britské společnosti Liberty House, která se má stát novým majitelem huti ArcelorMittal Ostrava, předložili odborářům návrh rámcové dohody ohledně budoucích plánů pro huť týkajících se investic nebo zaměstnanosti.

17:27

Tesla v Číně zlevňuje. Cena sedanu s označením Model S klesne v tamních autosalonech o dvanáct procent, zlevní i SUV Model X.

17:33

Pražská burza klesala, index PX oslabil o 0,2 procenta na 1065,64 bodu. Dolů ho stáhly především akcie bank a firmy O2. Aktivita na trhu byla malá. Zobchodovaný objem dosáhl 341 milionů korun, průměr se pohybuje pod 600 miliony.

17:14

Firma M2C bratří Bártů začala prodávat elektronickou recepční. Přístroj je určen pro využití v administrativních budovách, nemocnicích, hotelích, logistických centrech, školách nebo úřadech, kde má zrychlit odbavení lidí.

16:56

Země G20 zavedly podle Světové obchodní organizace od poloviny května do poloviny října 40 nových obchodních omezení, která se dotkla obchodu v rekordním objemu 481 miliard dolarů.

16:37

Britská libra po dosažení dohody o brexitu posiluje. Vůči dolaru přidala 0,8 procenta.

16:25

Fond International Petroleum Investment Company(IPIC) z Abú Zabí žaluje americkou investiční banku Goldman Sachs. Ta v minulosti údajně uplácela manažery IPIC výměnou za pomoc s praním špinavých peněz, informuje CNBC.

16:08

Novým ředitelem měnové sekce v České národní bance se od 1. prosince stane Petr Král. Ve funkci nahradí Tomáše Holuba, který se od prosince stane členem bankovní rady ČNB.

15:51

Forma stavby nového bloku v Dukovanech, o které mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), je podle zástupce části minoritních akcionářů ČEZ Michala Šnobra nezákonná.

15:32

Kvůli suchu zdražila zelenina na pultech v Česku o desítky procent. Zdražovat budou také přední zpracovatelé, mezi které patří Hamé, Bidfood nebo Alibona.

15:19

Správa železniční dopravní cesty investuje v příštích pěti letech desítky milionů korun do zabezpečení železničních přejezdů v podobě osvětlení nebo závor. Vedle celkové rekonstrukce 127 přejezdů a bude 11 přejezdů zrušeno.

15:00

Itálie bude vzdorovat tlaku Evropské komise, které se nelíbí její návrh rozpočtu na příští rok. Podle EK je italský rozpočet závažném nesouladu s jejími doporučeními. "Záměrem je, aby Itálie rostla," uvedl vicepremiér Salvini.

13:55

Premiér Babiš pro Blesk: Právní zástupce mé bývalé manželky a mého syna podal trestní oznámení na redaktory Seznamu za porušení švýcarských práv.

13:48

Dohoda s EU o brexitu je na dosah ruky, tvrdí britská premiérka Mayová. Věří, že se podaří vyřešit i poslední neshody kolem Gibraltaru

13:33

Evropská komise je „spokojená“ se změnami sporného polského zákona o nejvyšším soudu, uvedl mluvčí komise. Jdou prý směrem, jaký Brusel požadoval.

13:05

Správní rada automobilky Nissan odvolala podle japonských médií z čela šéfa Carlose Ghosna. Odvolána byla i jeho pravá ruka, manažer Greg Kelly.

12:56

Severní a Jižní Korea propojily silnici přes společnou hranici, skrze demilitarizovanou zónu. Bude využívána pro společné operace, jejichž cílem bude nalézt ostatky obětí korejské války z let 19501953.

12:37

500 mladých technologických firem z celé Evropy příští rok v dubnu zamíří do Prahy. V Kongresovém centru se utkají v rámci kontinentálního finále konference Startup World Cup & Summit.

12:04

BIS nemá informace o vlivu cizích zpravodajských služeb na kauzu Andreje Babiše mladšího, řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Bělobrádek.

11:42

Curyšská univerzita zrušila projev Babiše k zahájení výstavy o českých emigrantech ve Švýcarsku, s jeho účastí nesouhlasili někdejší čeští emigranti.

11:35

Členské státy EU dostaly od Tuska návrh politické deklarace o vztazích mezi EU a Británií po brexitu, na textu se shodly vyjednávací tymy obou stran.

11:21

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina poprvé za posledních pět let klesla pod 60 procent.

10:48

Ondřej Kopetschke, který vyhrožoval bombovými útoky RegioJetu i Leo Expressu, dostal osm let vězení. Ve výkonu trestu je i za jiné činy, trestaný byl opakovaně. V roce 2016 ho zadrželi jako uprchlého v Hondurasu.

10:32

Nový blok Dukovan by podle Babiše měla postavit dceřiná firma ČEZ. Stát by byl garantem jako druhý v pořadí. Podle ČEZ jsou proti minoritní akcionáři.

10:18

The Guardian: Plány bývalého hlavního stratéga Bílého domu Steva Bannona na spojení všech nacionalistických a populistických sil v Evropě se hroutí. Kampaň by ve většině zemí mohla být označena za nelegální.

10:03

Některé slevy během výprodejů na Černý pátek nemají nic společného s výhodnými nabídkami. Cena po „slevě“ je totiž často stejná jako průměrná cena daného výrobku na trhu. Upozorňuje na to Heureka.cz.

9:57

KvarulantPraha a jí vlastněná Technická správa komunikací pronajímá více než 200 reklamních ploch na mostech za nevýhodných podmínek, v důsledku kterých za dobu smlouvy přišla o téměř půl miliardy korun.

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud