Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN

Osobnosti

Zemřela jedna z posledních bojovnic 2. sv. války: Ve 12ti odjela za rodiči do SSSR, domů se vrátila v uniformě
Ve věku 96 let zemřela v noci z úterý na středu Jarmila Halbrštátová, jedna z posledních českých veteránek druhé světové války. Pamětnice bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev či Dukelský průsmyk vstoupila do armády jako zdravotnice v roce 1942, pomohla stovkám raněných. V loňském roce byla vyzamenána prezidentem České republiky Medailí za hrdinství.
Pohnutý osud poslední lásky atentátníka Gabčíka: "Maminko, zastřelí mě," psala před popravou
Jaké asi muselo být pro přítelkyni Josefa Gabčíka, který byl zodpovědný za atentát na Heydricha, Annu Malinovou, když čekala na popravu od gestapa a myslela na svoji tříletou dceru Alenku? Dcera členky československého odboje Alena Voštová si v životě zažila své. Nikdy ale svojí mamince nic neměla za zlé. Brala ji jako hrdinku, kterou jistě byla.
Vladimír Polívka: Herectví nevydřeš
Pomalu a nenápadně se ze syna slavných rodičů stal jedním z nejzajímavějších mladých herců a současně idolem své generace. Přitom však zdědil přirozenou noblesu své maminky a smysl pro přemýšlivý humor svého otce. S Vladimírem Polívkou jsme hovořili o filmu, divadle, francouzských genech, sochařství i vztahu k uniformám.
Zapomenutý tankista Karel Šerák: Zničili mu dva tanky, hořel a o kousek unikl smrti, se třetím ale dojel až na Hrad
Pamětník z 2. světové války Karel Šerák patřil k nejodvážnějším vojákům, které Československá armáda měla k dispozici. Byl tankistou, velitelem a odvážným mužem, který neváhal pomáhat a zachraňovat životy v krutých bojích, během kterých o dva své tanky přišel a jako zázrakem několikrát unikl smrti. Ve svém třetím tanku dojel 10. května 1945 v 10 hodin ráno až na Hradčanské náměstí, kde poprvé spatřil matičku Prahu.
Pohnuté osudy válečných nevěst českých vojáků: Byla mezi nimi herečka i máma ministra
Každá z nich byla jiná, přesto je mnohé spojovalo. Válečné nevěsty - tak se říkalo ženám, které si vzaly zahraniční vojáky za krušných časů 2. světové války. Domů si své manželky přivedli i mnozí čeští vojáci, opačným směrem pak směřovaly české ženy, které si během závěrečné fáze války padly do oka s vojáky osvobozujících armád.
Citáty o módě a stylu, na které myslet každý den
Všechny módní poučky, knihy o etiketě a podobné věci vás nikdy nepřipraví na realitu, která číhá na ulicích, v práci nebo na rande. Říká se, že styl se nedá naučit a člověk ho buď má, nebo ne. Nicméně tyhle citáty o módě – když je člověk vnímá – mají velkou moc.
Určitě jste o vile Tugendhat nevěděli tyto věci
O Vile Tugendhat jsme se všichni učili ve škole jako o jedné z památek UNESCO. No prostě nějaký dům v Brně, který jsme museli vyjmenovat, ale v nácti nás nikoho nezajímal. Nicméně... jakmile máte to štěstí a seženete lístky a projdete po dechberoucím schodišti do hlavního pokoje, budete zpívat jinou písničku. Pokud totiž v naší zemi existuje jedinečná stavba, je to Vila Tugendhat. 
Jago - nejlepší realistický sochař současnosti
Při pohledu na klasické a realistické sochy z epoch napříč historií se člověku vždycky zatají dech. Alespoň pokud naplno vnímáte, co je před vámi. Jemná krása chladného mramoru, který působí měkce, jasné a precizní detaily. To je důvod, proč podobné sochy budou navždy vrcholem umění. 
Rozhovor s Mikolasem Josefem, o všem, co vás zajímalo
Má přes 250 tisíc followerů na Insta. Jeho videa viděli miliony lidí po celém světě. Domácí rádia jej ale uznala až poté, co dávno frčel v Německu. Mikolas Josef přitom neodehrál ani jeden sólo koncert. Jaký je svět hudební hvězdy, jejíž kariére je tak trochu obráceně?
Každodenní zvyky dobře vypadajících mužů
Není žádné velké umění se napucovat a upravit, když se chystáte do opery, jdete na výroční večeři nebo se chystáte na ples. Necháte se ostříhat, oholíte se, navoníte a použijete nějaký ten korektor. Co je mnohem složitější, nebo se tak aspoň zdá, je vypadat tak skvěle pořád.
Montblanc představuje kampaň What Moves You, Makes You
Značka Montblanc, jejichž pera stojí za mnoha velkými kroky lidstva, neboť s nimi byly podepsány nesčetné smlouvy a dohody přichází, s novou celosvětovou kampaní. V ní odhaluje tři výjimečné muže, kteří jsou novou definicí úspěchu dnešní doby – scénárista a režisér Spike Lee, herec Taron Egerton a zpěvák, herec a spisovatel Chen Kun.
Rozhovor s Karlem Kovářem, alias Kovym
S hvězdným českým youtuberem a moderátorem Kovym, proč přijal účast v momentálně ostře sledované soutěži Stardance, o svém dospívání v Pardubicích, o tom, jak se jeho kariéra zadrhla v Los Angeles a že je bytostným introvertem. Plus proč mu doma vůbec neříkají Kovy, ale králík?