Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN

Osobnosti

Jay-Z má přesně takovou sbírku aut, jakou by člověk čekal
Když oslavil Jay-Z dvacáté sedmé narozeniny, jezdil po brooklynu v Lexusu bílé barvy a prodával svoje cedéčka a kazety všem, kteří byli ochotni si je koupit (krom toho taky prodával narkotika). To by se dalo označit za velice skromné začátky. O třináct let později už mu jeho manželka, Beyoncé, dala k narozeninám bílé Bugatti Veyron. 
PSH: Každej na svý koleji
Peneři Strýčka Homeboye jsou otcové zakladatelé, živoucí legendy a současně jeden z pilířů českého hip hopu. K rozhovoru jsme se potkali v půlce prosince v kavárně Nové scény Národního divadla, aniž bych tušil, že během našeho povídání vypustí bombu v podobě zprávy o plánech na rozpuštění svého labelu, základny a multižánrové platformy. Řeč ale byla samozřejmě i o tom divném roce, který máme za sebou.
Jak je na tom současné české umění?
Magdalena Juříková, šarmantní dáma ve vedení Galerie hlavního města Prahy, pod kterou spadají třeba Dům U kamenného zvonu nebo Zámek Troja, patří mezi osobnosti, které se významně zasloužily o rozkvět porevolučního českého trhu s uměním a za mnohé jí vděčí jak soukromé galerie, tak současná generace českých výtvarných umělců.
Montblanc vytvořil kolekci per věnovanou Elvisovi
Montblanc se rozhodl věnovat svoji nejnovější edici Great Characters životu a odkazu hudebníka, jež rozpoutal hudební horečku po celém světě. Vytvořená z vybraných materiálů a formovaná péčí a umem vysoce zručných uměleckých řemeslníků značky Montblanc, kolekce se skládá ze tří různých psacích per, z nichž každé vzdává hold jedné důležité etapě Elvisovy kariéry. 
Hodně mladých sportovních talentů může kvůli covidu skončit, říká tenistka Strýcová
Barbora Strýcová, vítězka ženské čtyřhry ve Wimbledonu 2019 a bronzová olympijská medailistka v ženském deblu z Letních her v Riu de Janeiru 2016, přišla letos o značnou část sezóny. Ostatně jako mnoho dalších profesionálních sportovců. Při výhledu na rok 2021 i ona doufá, že bude lépe. „Chápu, že hrajeme bez diváků, ale myslím, že u televize můžeme plno lidem udělat radost a sport jim pomáhá zlepšit náladu a vypnout,“ říká někdejší deblová světová jednička Strýcová. 
Zemřela jedna z posledních bojovnic 2. sv. války: Ve 12ti odjela za rodiči do SSSR, domů se vrátila v uniformě
Ve věku 96 let zemřela v noci z úterý na středu Jarmila Halbrštátová, jedna z posledních českých veteránek druhé světové války. Pamětnice bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev či Dukelský průsmyk vstoupila do armády jako zdravotnice v roce 1942, pomohla stovkám raněných. V loňském roce byla vyzamenána prezidentem České republiky Medailí za hrdinství.
Pohnutý osud poslední lásky atentátníka Gabčíka: "Maminko, zastřelí mě," psala před popravou
Jaké asi muselo být pro přítelkyni Josefa Gabčíka, který byl zodpovědný za atentát na Heydricha, Annu Malinovou, když čekala na popravu od gestapa a myslela na svoji tříletou dceru Alenku? Dcera členky československého odboje Alena Voštová si v životě zažila své. Nikdy ale svojí mamince nic neměla za zlé. Brala ji jako hrdinku, kterou jistě byla.
Vladimír Polívka: Herectví nevydřeš
Pomalu a nenápadně se ze syna slavných rodičů stal jedním z nejzajímavějších mladých herců a současně idolem své generace. Přitom však zdědil přirozenou noblesu své maminky a smysl pro přemýšlivý humor svého otce. S Vladimírem Polívkou jsme hovořili o filmu, divadle, francouzských genech, sochařství i vztahu k uniformám.
Zapomenutý tankista Karel Šerák: Zničili mu dva tanky, hořel a o kousek unikl smrti, se třetím ale dojel až na Hrad
Pamětník z 2. světové války Karel Šerák patřil k nejodvážnějším vojákům, které Československá armáda měla k dispozici. Byl tankistou, velitelem a odvážným mužem, který neváhal pomáhat a zachraňovat životy v krutých bojích, během kterých o dva své tanky přišel a jako zázrakem několikrát unikl smrti. Ve svém třetím tanku dojel 10. května 1945 v 10 hodin ráno až na Hradčanské náměstí, kde poprvé spatřil matičku Prahu.