Na korunu útočí spekulanti, ČNB utratila za intervence skoro bilion | E15.cz

Na korunu útočí spekulanti, ČNB utratila za intervence skoro bilion

ČTK

Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí eura za 900 miliard korun. V prosinci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila.

Lednové intervence ČNB proti posilující koruně byly podle pondělního odhadu analytika Generali Investments Radomíra Jáče rekordní a činily bezmála 405 miliard korun. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.

"Data o vývoji devizových rezerv podporují signál, že objem devizových intervencí se v lednu mohl přiblížit úrovni 15 miliard euro (405,4 miliardy Kč)," uvedl dnes Jáč.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Bankovní rada ČNB minulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Tržby obchodníků se loni zvýšily o 5,6 procenta, za pomalejší růst může i omezení prodeje

Devizové rezervy České národní banky ke konci ledna stouply proti prosinci o 15,3 miliardy eur na 96,6 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém a dolarovém vyjádření.

V korunách devizové rezervy v lednu stouply meziměsíčně o téměř 413,2 miliardy na 2,611 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv zvýšil o 18,2 miliardy na 103,9 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy v eurech zvýšily o 34,4 miliardy, v korunách o 930 miliard a v dolarech o víc než 36 miliard.

 Vše o intervencích ČNB čtěte zde >>>

Účet za intervence pokořil bilion korun. Jen za leden bankéři utratili 400 miliard

 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!