Pražská burza je mezi evropskými premianty | E15.cz

Pražská burza je mezi evropskými premianty

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Českým akciím letos nahrává slabá koruna, část zahraničních spekulantů do nich krátkodobě parkuje své peníze.

 

Pražské burze letošní rok svědčí. Se 4,2 procenta růstu za bezmála dva měsíce aspirují české akcie na evropskou výkonnostní trojku, oproti kontinentálnímu průměru pak letos berou zatím takřka dvojnásobek. Vedle solidního byznysu hlavních tvůrců indexu PX nahrává domácímu trhu i dočasný faktor jménem slabá koruna. Část zahraničních spekulantů totiž investuje do akcií v průběhu čekání na ukončení devizových intervencí České národní banky.

„Očekávané posílení koruny po skončení devizových intervencí ČNB vede investory k tomu, že jsou vůči českým akciím o něco vstřícnější,“ tvrdí hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek. Zatímco doposud se příliv spekulativního kapitálu odrážel primárně v rostoucích cenách českých státních dluhopisů, zvláště letos si prý kapitál začal více všímat akcií.

„Spekulace na silnější korunu mohou podporovat zájem o české akcie ještě i celý letošní rok,“ zdůrazňuje ekonom BH Securities Martin Vlček s tím, že k obratu nemusí dojít ani spolu s uvolněním kurzu koruny, který centrální bankéři dle svých slov směrují na konec prvního pololetí. „Nezapomínejme ale, že jde jen o krátkodobý faktor, postoj investorů vůči Praze se jinak v zásadě nezměnil,“ dodává Sobíšek.

Růst pražské burzy dodávají primárně bankovní a energetické akcie. ČEZ, Komerční banka či Moneta letos shodně vydělaly akcionářům přes pět procent, horkou kartou jsou zatím s patnáctiprocentním zhodnocením akcie Unipetrolu.


Vše o pražské burze čtěte zde >>>


Šesti procenty zisku pak do pražského skóre promluvily i akcie O2. „Dosavadní dobrá výkonnost indexu může přitáhnout pozornost těch investorů, kteří si doposud moc nevšímali příznivého makro obrázku regionu a postupně se oživující ziskovosti firem,“ připomíná analytik České spořitelny Petr Bártek.

Růstovým lídrem akciové Evropy je Polsko, tamní index WIG od ledna posílil o více než 13 procent, dvojkou je pak s bezmála pěti procenty burza ve Vídni. Evropský index Stoxx Europe sdružující akcie šesti stovek největších evropských firem pak letos zatím posílil o dvě procenta.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.