Šlágr TV láká diváky na pochybné cenné papíry svého akcionáře. Je to podvod, tvrdí advokát

Majitel televize Šlágr Karel Peterka

Majitel televize Šlágr Karel Peterka Zdroj: FotoTV Šlágr, ara

Po nedávném obvinění investora Ondřeje Janaty z miliardového podvodu na drobných investorech se na českém finančním trhu objevila další podezřelá investiční nabídka. Vytasila se s ní televizní stanice Šlágr, která se snaží prodávat pochybné cenné papíry. Jde o akcie společnosti Riocath FNDB, které jsou nabízeny jednak prostřednictvím firemního webu, jednak na internetových stránkách hudební stanice. 

Firma, za níž stojí podnikatel Jan Jezbera s kontroverzní minulostí, se prezentuje tím, že jejím nejvýznačnějším projektem je „celosvětově patentovaný vynález nového typu katétru, který najde své uplatnění v mnoha lékařských oborech“.

Televize v konkurzu

Akcie firmy, kterou ovládá společnost Riocath Global, jsou členům Šlágr Klubu prodávány například se slovy: „S jistotou obligace investujte do akcií“ či „smluvně garantovaný výnos“ nebo „investovat s jistotou“.

Za zmínku stojí, že diváky stanice Šlágr jsou hlavně senioři. Nabízí se srovnání s nechvalně známým prodejem hrnců, který obvykle cílil na stejnou věkovou skupinu. Samotná Šlágr TV, jejímž je Riocath FNDB akcionářem, se v současnosti nachází v konkurzu.

Právník Jan Langmeier si v souvislosti s touto nabídkou akcií nebere servítky. „Formulace jako ‚smluvně garantovaný výnos‘ jsou přinejmenším nedůvěryhodné,“ uvedl. „Na trhu je řada investičních příležitostí, které bych si nedovolil kritizovat, natož veřejně. Pak je tu ovšem pořád hodně nabídek, o nichž se nedá ani říct, že jsou vysoce rizikové, ale že jsou od začátku konstruovány jako podvod na investory, kteří uvěří jejich marketingu. A nabídka akcií od společnosti Riocath FNDB na Šlágr TV je bohužel jednou z nich,“ řekl advokát.

Exekuční minulost

Langmeier poznamenal, že s akciemi se veřejně neobchoduje a není tedy jasné, jak byla určena jejich tržní cena uvedená na webových stránkách Šlágr TV. Pozoruhodné také je, že kumulovaná neuhrazená ztráta firmy z minulých let činila ke konci roku 2020 téměř tři miliardy korun.

„Ze závěrky zároveň vyplývá, že jediným aktivem společnosti – pokud pomineme pohledávky s dlouhou dobou splatnosti – je licence na software z roku 2004, který má údajně hodnotu 526 milionů korun,“ upozornil Langmeier. Riocath FNDB vznikla v dubnu 1994 a hned od začátku měla základní kapitál 3,5 miliardy korun. Ten má v rejstříku zapsán dodnes.

Firma, která se nacházela v minulosti v likvidaci a v exekuci, investorům slibuje, že jejich akcie v případě zájmu ve stanovené lhůtě odkoupí kdykoliv zpět za vyšší cenu. Takzvaně garantovaný výnos vztažený ke kupní ceně akcií činí pět procent ročně. „Po dobu 42 měsíců máte jistotu, jako byste investovali do obligace,“ uvádí se na stránkách Šlágr TV.

Přitom o nějaké jistotě nemůže být řeč. Mezi nejméně rizikové dluhopisy se zpravidla řadí cenné papíry vydané státy nebo prosperujícími nadnárodními společnostmi. Ani do jedné této skupiny firma Riocath FNDB nepatří. Firma ani nemá rating od některé z renomovaných agentur. Na základě čeho se tedy jedná o „jistotu“, není jasné.

Jezbera a Interconex

Předsedou představenstva firmy Riocath FNDB je podnikatel Jan Jezbera, o nějž se v minulosti zajímaly české bezpečnostní složky kvůli kontaktům na podsvětí. Jezbera je v čele statutárního orgánu společnosti FWDS Europe, která vlastní 40 procent akcií Šlágr TV.

V dávné minulosti se firma Riocath FNDB nazývala Interconex Invest. V devadesátých letech finanční skupina Interconex ovládala například vytunelované litoměřické investiční fondy. Jak například v roce 2010 uvedly Hospodářské noviny, Jezbera byl jednou z klíčových postav skupiny Interconex. Bývalý ministr vnitra Jan Ruml dokonce ve stejném roce v pořadu Reportéři ČT hovořil v souvislosti s jednou z Jezberových firem o organizovaném zločinu.

Bez dohledu regulátora

Bohužel regulátor, tedy Česká národní banka, se prý nemůže nabídkou akcií Riocath FNDB zabývat. Podle názoru ČNB se vzhledem k menšímu objemu nabízených akcií (do jednoho milionu eur nebo ekvivalent v korunách) jedná o veřejnou nabídku, u které není povinnost uveřejňovat prospekt. „V pravomoci ČNB tedy není řešit jakoukoliv případnou nepřesnost či klamavost propagačních sdělení šířených v souvislosti s touto nabídkou,“ řekla deníku E15 mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

Firma Riocath FNDB ani Šlágr TV do uzávěrky tohoto textu na zaslané dotazy týkající se aktuální nabídky akcií nereagovaly.