Kalkulačka OČR - výpočet ošetřovného | E15.cz

Kalkulačka ošetřovné 2020

Kalkulačka ošetřovné

Pandemie koronaviru zapříčinila dočasnou změnu výpočtu ošetřovného. Došlo ke zvýšení ošetřovného a současně lze ošetřovné čerpat na dítě mladší 13 let. Ošetřovné se zaměstnancům poskytuje na celou dobu platnosti mimořádného opatření o uzavření školních a dětských zařízení a některých sociálních služeb pro hendikepované. Víte, na kolik peněz máte nárok při ošetřovném na člena rodiny? Ošetřovné platí i po otevření škol.

Pravidla pro ošetřovné se od března po celou dobu platnosti mimořádných opatření přijatých v souvislosti s COVID-19 změnila. „Nárok na ošetřovné mají rodiče dětí mladších 13 let a bude vyplaceno i při péči o starší hendikepované děti navštěvující školu. Stejně tak ho dostanou i lidé, kteří z důvodu uzavření zařízení některých sociálních služeb (denní stacionáře apod.) pečují o staršího hendikepovaného, který s nimi žije ve společné domácnosti,“ uvádí ČSSZ.

Dva pečující se nyní mohou o péči střídat dle potřeby vícekrát a neomezeně. Znamená to, že například oba rodiče se můžou střídat v tom, kdo bude chodit do práce a kdo zůstane doma s dětmi nebo s hendikepovaným.

Ošetřovné bude vyplaceno i po otevření školek a škol bude vyplaceno zpětně k datu přijetí mimořádných opatření. A to až do 30. června 2020, pak budou opět platit původní pravidla.

O ošetřovné lze žádat zpětně od doby trvání mimořádných opatření. Do 31. března bude poskytnuto ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu (DVZ), od 1. dubna ve výši 80 procent DVZ. Naše kalkulačka vám nabízí výpočet dávky ošetřovného od 1. 4. 2020.

Jak je to s ošetřovným, pokud jste OSVČ se dozvíte zde.