Pfizer žádá v USA o souhlas s nouzovým nasazením své vakcíny. Očkovat by se mohlo už v prosinci

Vakcínu Pfizeru a BioNTechu vypadá nadějně.

Vakcínu Pfizeru a BioNTechu vypadá nadějně. Zdroj: Reuters

Mrazáky Pfizeru, Puurs, Belgie.
Kontrola vakcín v distribučním centru Pfizeru v Kalamazoo.
Třídění ampulek v závodě Pfizer, Puurs, Belgie.
4
Fotogalerie

Farmaceutická společnost Pfizer jako první požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení mimořádného nasazení své vakcíny proti COVID-19. S odkazem na vyjádření vedení firmy to napsala agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní krok k možnému ukončení současné pandemie, která si jen v USA vyžádala přes čtvrt milionu obětí.

Oznámení společnosti, jež na preparátu spolupracuje s německou BioNTech, přišlo jen několik dní poté, co firma informovala veřejnost o úspěšné poslední fázi klinických testů. Ta prokázala, že je vakcína účinná asi z 95 procent ve všech věkových skupinách a nemá žádné vážné vedlejší účinky.

„Podání žádosti v USA je kritickým milníkem na naší cestě doručit vakcínu proti COVID-19 celému světu. Máme nyní úplnější obrázek ohledně účinnosti a bezpečnosti naší vakcíny,“ uvedl ve vyjádření šéf Pfizeru Albert Bourla.

Společnosti očekávají, že by jim FDA mohla udělit mimořádné povolení kolem poloviny prosince, načež se chystají okamžitě začít zásobovat preparátem veřejnost. Pfizer již dříve uvedl, že ještě letos by chtěl vyrobit asi 50 milionů dávek, což stačí na naočkování 25 milionů lidí.

Další firmou, která požádá o mimořádné schválení svého preparátu, bude podle očekávání společnost Moderna. Předběžné výsledky finálních testů jejího preparátu ukázaly srovnatelnou účinnost jako u vakcíny Pfizeru, konečná analýza by měla být dostupná v příštích dnech či týdnech.

Oba preparáty fungují na novém principu takzvané mediátorové RNA (mRNA), a dají se díky tomu vyrábět mnohem rychleji než běžně používané typy vakcín.

Na vývoji covidové vakcíny pracují desítky firem po celém světě. Jako další zřejmě zveřejní výsledky svých testů společnost AstraZeneca, jež spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Ještě letos chce také o svém pokroku informovat firma Johnson & Johnson.