Kryptoměny | kurz, druhy mincí, nákup, prodej využití | E15.cz

Jak vydělat na kryptoměnách? Novopečení držitelé bitcoinu a spol. by si měli klást i jiné otázky

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

K čemu kryptoměny jsou, jak fungují a jak je využívat? Stojí jejich zhodnocení na reálných základech a k čemu je blockchain? Podobné otázky si v důsledku masové obliby bitcoinu a dalších kryptoměn klade stále více lidí. 

Kurzy předních kryptoměn dlohodobě stoupají. To vedlo řadu lidí k otázkám po jejich přínosu. Vznik bitcoinu, nejpopulárnější digitální měny, ostatně není podle jeho zastánců náhodný. Část vývojářů jej dokonce označuje jako primárně politický projekt.

Kryptoanarchie a historie bitcoinu

První článek bitcoinového řetězce transakcí byl „vytěžen“ 3. ledna 2009, tedy v době, kdy vyspělým světem zmítala finanční krize. Tvůrce bitcoinu, entita Satoshi Nakamoto, dokonce do tohoto zakládajícího článku vložila titulek britských Timesů pojednávající o chystané záchraně tamních krachujících bank státními institucemi. Podle zastánců bitcoinu a spol. není náhodou, že nový cenový rekord virtuální měna pokořila v době, kdy dochází k dalším masivním intervencím vlád a centrálních bank.

Fungování kryptoměn naopak transparentně řídí počítačový algoritmus, nikoliv vláda či jiná instituce. Jejich pravidla jsou tak předem daná a konkrétně počet bitcoinů předem omezený na 21 milionů. To má předcházet manipulování s jejich nabídkou kvůli politickům cílům.

Sledujte aktuální kurzy bitcoinu a dalších kryptoměn >>>

Kryptoanarchisté, libertariáni ale i část marxistů proto v kryptoměnách vidí vítanou alternativu stávajícího finančního systému, jelikož kryptoměny nemusejí spoléhat na jedinou autoritu.

Zdánlivě tak mohou připomínat jeden velký chaos, jejich příznivci ale akcentují svébytný řád kryptoanarchie, kdy se každý z účastníků řídí vlastními zájmy, ovšem systém kryptoměn přesto funguje relativně stabilně. Principem kryptoanarchického myšlenkového směru je obecně použití silné kryptografie veřejného klíče na prosazení soukromé a individuální svobody. 

Kryptoměny pro začátečníky

Technologie bitcoinu i dalších digitálních měn umožňuje důvěrné zasílání virtuálních peněz mezi uživateli elektronických peněženek, aniž by na tyto transakce dohlížela zmiňovaná centrální autorita. V rovině těchto souvislostí by se měly odvíjet úvahy potenciálních zájemců o kryptoměny

Kryptoměny proto někdy nesou přirovnání k internetu peněz, jsou tedy jen obtížně kontrolovatelné vládami. Jak ale předpona krypto- napovídá, spoléhají ještě na jinou technologickou inovaci, a sice kryptografii.

Kryptografie umožňuje každou transakci zašifrovat odesílatelem tak, aby její případné změny „po cestě“ nebyly možné. Těmito prostředky si tak mají kryptoměny získat důvěru začátečníků a všech, kteří se jinak zdráhají svěřit své peníze neznámé entitě, jejímž záměrům by musely věřit.

Bitcoin a další měny navíc umožňují relativně levně a rychle poslat platbu na druhý konec světa, počítá se i se speciální podporou mikrotransakcí pomocí nástavby známé jako Lightning Network. Kryptoměny tak mohou v některých ohledech fungovat značně efektivněji než standardní bankovnictví.

Rizika a možné potíže s kryptoměnami

Nákupy, držení ani placení pomocí bitcoinu či dalších digitálních měn ale není bez rizik. Se zamítnutými převody peněz z bankovního účtu na burzu kryptoměn se může setkat i část Čechů. Úřady obecně varují, že digitální měny mohou sloužit financování terorismu a dalších nelegálních aktivit s využitím takzvaného dark netu, tedy běžně nepřístupných a šifrováním skrytých koutů internetu.

"Svobodné peníze" ale kladou na jejich držitele nové nároky. Sami za ně nesou kompletní odpovědnost. Ztratí-li "klíče" ke své elektronické peněžence nebo odešlou-li digitální měny na špatnou adresu, žádná instituce jim prostředky nevrátí. Člověk je sám sobě vlastní bankou.

Musí dbát i na ochranu svého PC či mobilního telefonu před útoky hackerů. Řešení v podobě držení kryptoměn na burze také není dokonalé, online tržiště mohou zkolabovat či se stát terčem sofistikovaných kyberútoků.

Jak používat kryptoměny

Platba bitcoiny či jinou virtuální měnou probíhá prostřednictvím elektronických peněžek v podobě mobilní aplikace či počítačového programu. K provedení transakce kryptoměnou jsou z uživatelského pohledu potřeba de facto jen dva údaje: elektronická adresa příjemce a odesílatele.

Ty mají podobu shluku znaků, respektive QR kódu. Pro každou transakci může elektronická peněženka vygenerovat adresy nové. Nejsou ale vázané na konkrétní jméno či účet v jakékoliv podobě.

V případě bitcoinu jsou nicméně toky na jednotlivých adresách dohledatelné v blockchainu, decentralizované účetní knize. Řada kryptoměn je tak svou povahou pseudoanonymní, respektive poloanonymní.

Co je blockchain?

Blockchain je decentralizovaný řetězec, respektive účetní databáze, do které se zaznamenávají všechny transakce s danou měnou. Tyto záznamy na sebe chronologicky navazují a řetězec tak neustále roste. Co je nejdůležitější, umožňuje předejít "padělkům" a neoprávněným transakcím.

Co je to bitcoin?

Budoucnost kryptoměn

Z pohledu obyvatel zemí prvního světa možná zatím nevypadá přínos kryptoměn vždy zásadně. Jenže jak připomíná jeden z jejich nejrespektovanějších zastánců Andreas Antonopoulos, na světě existují stovky milionů lidí, které nemají přístup k bankovním službám, respektive žijí v zemích stižených inflací či pod nadvládou autoritářských režimů.

Ty kontrolují peněžní toky ještě přísněji než západní instituce. Ve všech těchto případech prý může bitcoin představovat lepší řešení než různou mírou regulace zatížené "cenzurované" bankovnictví. Inflace je navíc momentálně na Západě velkým problémem.

Druhy kryptoměn a čím se liší

Počet existujících kryptoměn překročil podle serveru CoinMarketCap osm tisíc, ty největší se od sebe liší některými technologickými aspekty. Bitcoin je decentralizovaný a pseudoanonymní, nemá jej pod kontrolou jedna jediná instituce, ale komunita vývojářů, těžařů a uživatelů. Naopak ethereum je řízeno striktněji, vývoj určuje zejména tvůrce této měny Vitalik Buterin a instituce Ethereum Foundation.

Další kryptoměny sázejí ještě na jiné vlastnosti: litecoin, dash nebo bitcoin cash na rychlé a ultralevné platby, monero na zcela anonymní transakce, IOTA na inovativní typ blockchainu a XRP na vhodnost svého využití pro mezibankovní vypořádání.

Všechny kryptovaluty, největší bitcoin nevyjímaje, ale spojuje velké kolísání (volatilita) jejich kurzu. Jen bláhoví investoři a držitelé kryptoměn by tak počítali s konstantním růstem svých aktiv.

White paper - primární zdroje technických informací

Tvůrci jednotlivých kryptoměn popisují principy jejich fungování v příslušné programové dokumentaci, takzvaných white papers. Ta konkrétně u bitcoinu paradoxně čítá jen několik málo stran. 

 

Autor: vaj

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery