Bitcoin zdolal 40 tisíc dolarů, vzápětí zkolabovaly kryptoburzy

Teprve v prosinci bitcoin vystoupal nad dosavadní maximum 20 tisíc dolarů.

Teprve v prosinci bitcoin vystoupal nad dosavadní maximum 20 tisíc dolarů. Zdroj: Reuters

Kryptoměna bitcoin posouvá svá rekordní maxima. Ve čtvrtek večer její kurz vystoupal nad 40 tisíc dolarů (855 tisíc korun) za digitální minci poté, co za den hodin posílila o 15 procent. Vyplývá to z údajů portálu CoinMarketCap, který funguje jako agregátor kurzů kryptoměny z předních globálních burz. Uživatelé americké Coinbase či Krakenu se ale v době překonání nového bitcoinového milníku potýkali s výpadky služby, problémy měla i Binance. Řada majitelů účtů se k nim nemohla přihlásit, respektive měla problém s provedením obchodních příkazů. Postupně pak burzy digitálních měn začaly s obnovou fungování, podobné výpadky během náporu uživatelů nejsou historicky ojedinělým jevem.

Na 20 tisíc dolarů, tedy těsně nad rekord z roku 2017, přitom bitcoin vzrostl teprve před 22 dny. Daří se i druhému nejrozšířenějšímu etheru, stojí 1270 dolarů a jen zhruba 150 mu chybí k překonání rekordu z roku 2018.

Bitcoin však vzápětí po dosažení hodnoty 40 tisíc dolarů oslabil. Celková hodnota trhu s kryptoměnami nicméně ve čtvrtek po dalším dni prudkého růstu poprvé překročila hranici jednoho bilionu dolarů (21,3 bilionu korun). Za růstem hodnoty bitcoinu podle odborníků stojí řada faktorů, včetně nákupů ze strany velkých institucionálních investorů.

Mnozí zastánci bitcoinu tuto kryptoměnu označují za "digitální zlato", které může sloužit jako bezpečné útočiště v období nejistoty a jako pojistka proti inflaci. Analytici americké investiční banky JPMorgan tento týden uvedli, že cena bitcoinu by se mohla v dlouhodobějším horizontu vyšplhat až na 146 tisíc dolarů (přes tři miliony korun).

Zájem o bitcoin jakožto pojistku proti růstu cen podporují nyní rozsáhlé rozpočtové výdaje, kterými se vlády po celém světě snaží kompenzovat negativní ekonomické dopady koronaviru. Podle analytiků by tyto výdaje mohly vést k vzestupu inflace.

Analytik Simons Chen ze společnosti Babel Finance předpověděl, že investiční manažeři budou zvažovat větší využití kryptoměn při diverzifikaci aktiv, protože hledají alternativní investice, které by sloužily jako ochrana před inflací a geopolitickými riziky.

Upozornil, že do nákupů kryptoměn se v poslední době zapojila také řada drobných investorů, kteří se obávají, že by mohli zmeškat příležitost k dosažení snadných a rychlých zisků.

Někteří kritici, například ekonom David Rosenberg ze společnosti Rosenberg Research, však bitcoin označují za bublinu, upozorňuje CNBC. Podle skepktiků nemá digitální měna žádnou vnitřní hodnotu.

Bitcoin zažil prudký růst už v roce 2017, kdy se jeho cena vyšplhala na téměř 20 tisíc dolarů. V následujícím roce však zažil strmý pád a jeho cena se ocitla až v blízkosti 3000 dolarů.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kryptoměna světa, nezávislá na centrálních bankách. Češi v loňském prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 miliardy korun. To bylo zhruba o 20 procent více než ve stejném období předloni.

Nástup retailu

Držitelé kryptoměn upozorňují, že v posledních dnech začali mít o bitcoin a spol. enormní zájem i lidé, kteří se dosud od virtuálních měn drželi stranou. Dokazuje to mimo jiné pořadí mobilní aplikace burzy Coinbase, která se posunula mezi ty vůbec nejstahovanější.

Aktuální kurz bitcoinu: