Čína přehodnocuje tvrdý postoj k těžbě kryptoměn

Těžba bitcoinu

Těžba bitcoinu Zdroj: profimedia

Ilustrační foto
Těžba bitcoinu
Těžba kryptoměny
Mining - těžba bitcoinu a dalších kryptoměn
Mining - těžba bitcoinu a dalších kryptoměn
7
Fotogalerie

Dolování virtuálních mincí už podle Pekingu není odvětvím, které by se měl stát snažit eliminovat. S odkazem na vládní nařízení to uvedl vývojář Samson Mow.

Stát tak mění svůj přístup k těžbě kryptoměn. Ještě začátkem roku patřila na tamní seznam nežádoucích ekonomických aktivit. V jeho aktuální verzi, která má vstoupit v platnost od ledna, však „mining“ chybí. Novinka představuje velmi vzácný projev podpory s bitcoinem spojenými aktivitami ze strany Pekingu.

Čína patří mezi země, kde je obchodování s digitálními mincemi zakázáno, připomíná portál Cointelegraph. Podle Mowa, který se současně angažuje ve společnosti Blockstream zaměřené na zdokonalování technické stránky bitcoinu, jde o výrazný podnět k dalšímu růstu ceny nejrozšířenější virtuální měny.

Ta však v době zveřejnění informace ztrácela necelého půl procenta a držela se kolem 9300 dolarů za minci.

Celkově přísný postoj ke kryptoměnám Peking deklaruje i přes to, že prezident Si Ťin-pching nedávno vyzval k větší podpoře a využití blockchainu, tedy informačně-technologické inovace, která je podstatou fungování bitcoinu.

„Pokrok v oblasti blockchainu by neměl vést ke spekulaci s digitálními mincemi,“ korigoval později podle agentury Reuters prezidentova slova čínský stranický tisk.

Čína nicméně bez ohledu na přístup vlády patří v těžbě bitcoinu k velmoci. Podle MIT Technology Review se na jejím území nachází zhruba polovina výpočetního výkonu, který pomáhá zabezpečovat chod bitcoinové sítě.

Tamní těžaři mnohdy využívají levné elektrické energie z vodních či uhelných elektráren. Z Číny navíc pocházejí i dva největší světoví výrobci zařízení určených k dolování bitcoinů – Bitmain a Canaan. Obě firmy se navíc připravují na vstup na americkou akciovou burzu.