EU chystá tvrdou regulaci stablecoinů. Jak by (ne)ochránila investory před krachem terraUSD

Podle šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové nemají kryptoměny žádnou hodnotu. Nařízení MiCA možná dá její instituci právo veta na vydávání stablecoinů v EU.

Podle šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové nemají kryptoměny žádnou hodnotu. Nařízení MiCA možná dá její instituci právo veta na vydávání stablecoinů v EU. Zdroj: profimedia

Monstrózní krach kryptoměn luna a na kurz dolaru navázané terraUSD (UST) vyvolal u řady politiků a centrálních bankéřů touhu uspíšit regulaci kryptoaktiv. Zřejmě nejdál zatím došla Evropská unie, která připravuje nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets). Takzvaným stablecoinům v něm věnuje zvláštní pozornost, což vzbuzuje otázku, do jaké míry by MiCA dokázala předejít tomu, aby kvůli pádu luny a UST přišli investoři o úspory. Návrh regulace prochází zátěžovým testem ještě před tím, než se zákonodárci shodnou na jeho konečné podobě.

Z desítek miliard dolarů tržní kapitalizace na nulu. Takový je příběh kryptoměn luna a UST. Nechaly za sebou řadu lidí, kteří přišli o životní úspory a v příspěvcích na sociální síti Reddit popisovali, jak kromě peněz ztratili i chuť žít.

„Zkrátka to ukazuje, jak rychle rostoucí produkt se z toho stal a jak rychle současně narůstala míra rizikovosti,“ uvedla podle FT americká ministryně financí Janet Yellenová. „Případ terraUSD ukazuje, že stablecoiny rozhodně nemusejí být zárukou něčeho stabilního,“ uvedla v květnové zprávě o finanční stabilitě Evropská centrální banka.

Podívejte se, nač si dát pozor při investicích do kryptoměn:
Video placeholde
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub

Co je stablecoin a jak se odlišovala terraUSD (UST)

Stablecoiny jsou digitální mince navázané na jiné aktivum, v tomto případě na dolar. Tvůrci stablecoinu terraUSD předpokládali, že bude na dolar navázán v poměru jedna ku jedné. Na rozdíl od konkurenčních stablecoinů tether a USD Coin nebyla terraUSD kryta žádnými aktivy z reálného světa.

Parity UST vůči dolaru dosahoval speciální algoritmus tím, že průběžně upravoval směnný kurz UST vůči luně. Tvůrcem stablecoinu terraUSD je Korejec Do Kwon, který držel bitcoinové rezervy prostřednictvím své neziskové organizace Luna Foundation Guard.

Regulace by Evropany od pádu na luně závislého stablecoinu UST teoreticky ochránila už jenom tím, že by do něj nejspíše nemohli investovat přes velké regulované

 kryptoburzy typu Coinbase či Binance, které by bez schválení regulátora těžko mohly Evropanům UST nabízet.

Způsob, jakým tvůrci UST a luny nakládali s rizikem, by zcela jistě povolení regulátorů nezískal, míní předseda České kryptoměnové asociace František Vinopal.

„Nově budou emitenti stablecoinů nuceni před regulátory osvědčit, že mají zavedené účinné postupy k řízení rizik včetně dostatečné kapitálové vybavenosti a rezerv, které mají zajistit stabilizaci hodnoty vydaných tokenů,“ uvádí Vinopal.

„Fungování stabilizačního mechanismu v rámci ekosystému Terra mělo být zajišťováno prostřednictvím emise a tržních operací s lunou a bitcoinovými rezervami. Zpětně se ukazuje, že způsob řízení rezervních aktiv projektu Terra nebyl obezřetný – expozice projektu vůči výkyvům na kryptoměnových trzích byla zkrátka příliš vysoká,“ dodává. Řadu držitelů UST nalákala i vidina dvacetiprocentního ročního zhodnocení, úročení stablecoinů však aktuální návrh MiCA zakazuje.

Právní expert fondu Rockaway Blockchain Oldřich Peslar dodává, že z hlediska vymáhání regulace může být problematické neevropské zázemí řady kryptoslužeb. „Za Terra projektem stojí Do Kwon a společnost Terraform Labs působící v Asii. Tam Evropská unie nemá regulatorní jurisdikci, pokud do EU aktivně nenabízíte služby. Samotný Terra blockchain včetně UST běžel globálně a decentralizovaně. Momentálně nevidím přímý mechanismus, jak by MiCA mohla Terra projekt ovlivnit tak, že by se předešlo kolapsu. Nařízení totiž nemá za cíl regulovat decentralizované projekty, ty jde regulovat velmi těžce z povahy věci,“ dodává Peslar.

„MiCA by ale nyní pravděpodobně způsobila, že by tradování UST stablecoinu přes centralizované služby nebylo vůbec možné. To by mohlo ochránit spoustu lidí, protože by se pozastavili nad tím, proč UST není v Evropě nabízen. Když ale máme ratingové agentury, které nám dávají ratingy na bonitu osob nebo dluhových nástrojů, proč nemůžeme mít například ratingový systém smartkontraktů, decentralizovaných stablecoinů nebo burz? Může to být jedna z cest. Ta konkrétní cesta se nyní v Evropě a v Bruselu začíná tvořit,“ dodává Peslar, jehož zaměstnavatel patřil mezi rané investory do luny, přičemž většinu tokenů údajně prodal poměrně krátce před kolapsem ekosystému Terra.

Podle advokáta Martina Hobzy by regulace stablecoinů sama o sobě krachu UST nezabránila, podobně jako bankovní regulace nezabrání krachu banky. Patrně by prý ale výrazně snížila pravděpodobnost takového vývoje, případně zmírnila následky. „A to zejména požadavkem na udržování rezervních fondů,“ argumentuje Hobza. Podobně vidí situaci europoslanec za ANO Ondřej Kovařík, který se na přípravě MiCA přímo podílí.

Kladivo na stablecoiny. Výběr bodů z návrhu MiCA

Právní expert fondu Rockaway Blockhain Oldřich Peslar nedávno publikoval shrnutí návrhu Evropského parlamentu na regulaci kryptoaktiv nabízených na společném evropském trhu, respektive evropským investorům. Za pozornost podle Peslara stojí v případě stablecoinů hlavně následující body. Údajně už jen pro to, aby se nedostaly do finální verze dokumentu:

  • Stablecoiny budou muset být navázány i na kurz eura, zatímco nyní drtivá většina této odnože kryptoměn vykazuje paritu k dolaru.
  • Vydavatel stablecoinu musí po dosažení milionu denního počtu transakcí v průměrné celkové hodnotě 200 milionů eur přestat emitovat další digitální mince.
  • Evropská centrální banka má mít právo veta v povolovacím procesu pro působení na evropském trhu.
  • V ideálním případě by schvalování stablecoinu pro trh EU trvalo od šesti do osmi měsíců.
  • Poskytovatelé kryptoslužeb nesmějí nabízet úroky ze stablecoinových vkladů.
  • Vydavatel stablecoinu musí disponovat vlastním kapitálem ve výši 350 tisíc eur nebo v hodnotě odpovídající dvěma procentům jeho rezervních aktiv. Rezervní aktiva musejí plně pokrývat deklarovanou hodnotu „mincí“ konkrétního stablecoinu.

Podle Kovaříka by také pomohlo, kdyby investoři měli zaručený přístup k některým klíčovým informacím. „Například o tom, jaký je model fungování daného aktiva, k čemu je vázáno, kdo je vydává a podobně. U některých typů aktiv by měly být stanoveny požadavky i na jejich fungování. Stejně tak nařízení pracuje s dohledem regulátorů nad trhem s kryptoaktivy. Z mého pohledu by regulace MiCA mohla pokud ne zcela zamezit, tak alespoň výrazně zmírnit dopady propadu UST,“ popsal Kovařík.

Byznys společnosti Terraform provázely mimo jiné pochybnosti, jak přesně v době pádu UST a luny nakládala se svými bitcoinovými rezervami v počtu desítek tisíc „mincí“.

Na co bude nařízení MiCA krátké? Poslechněte si E15 Cast:

Přestože nařízení ještě nějakou dobu platit nebude, v některých ohledech podle Peslara už nyní Evropa předčila Spojené státy, jejichž význam ve světě kryptoměn prudce vzrostl mimo jiné po zákazu těžby digitálních měn v Číně. Novým centrem miningu bitcoinu a spol. se stala právě Amerika.

„USA ale v dohledné době regulaci krypta na federální úrovni mít nebudou,“ odhaduje Peslar. „Regulace pomůže definovat, zda Evropa bude moci jít na špičku v jedné z technologických oblastí a být globálně konkurenceschopná, nebo jestli se dostaneme na chvost,“ dodal odborník.

Nová pravidla pro kryptoaktiva a stablecoiny by měla ve státech Evropské unie platit během pár let. „O tom, kdy přesně vstoupí nařízení MiCA v platnost, se vedou jednání mezi členskými státy, Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Domnívám se, že nařízení by mohlo vejít v plnou účinnost do jednoho a půl či dvou let od data přijetí,“ odhaduje Kovařík.

Co dalšího přinese regulace kryptoaktiv v EU:

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!