Ohrozí facebooková kryptoměna postavení bitcoinu? Čtěte názory expertů

Mark Zuckerberg při slyšení v americkém Kongresu

Mark Zuckerberg při slyšení v americkém Kongresu Zdroj: ČTK

V oblasti digitálních měn se rozhodla angažovat i jedna z nejhodnotnějších firem současnosti – Facebook. Ta připravuje rovnou svou vlastní kryptoměnu. Za symbol virtuálních mincí ale dosud platí bitcoin, který se stal jejich průkopníkem. Ohrozí projekt Facebooku s názvem Libra jeho dominantní postavení? Své prognózy zveřejnily na twitteru přední osobnosti kryptoměnového světa. Zdůrazňují mimo jiné, že libra a bitcoin se fundamentálně liší.

„Libra bude konkurovat jak komerčním, tak centrálním bankám. To bude zábava sledovat. Naopak nemůže soupeřit s žádným otevřeně přístupným, veřejným, globálním, neutrálním a necenzurovatelným blockchainem,“ uvedl jeden z nejrespektovanějších propagátorů kryptoměn Andreas Antonopoulos.

Naopak za velkého fanouška projektu Facebooku se označil Pavol Rusnák, technologický ředitel společnosti Satoshi Labs. „Programová dokumentace Libry je skvělá. Má potenciál nahradit Ripple, Stellar, Ethereum a vůbec všechny takzvané stablecoiny (kryptoměny pevně navázané na kurz jedné z klasických měn, pozn. ed.). Pro všechna ostatní využití, kdy je potřeba opravdu decentralizovaná a necenzurovatelná transakční síť, tady bude pořád bitcoin,“ dodal Rusnák.

Programovou dokumentaci Libry si nastudoval i ekonom Saifedan Ammous, autor knihy The Bitcoin Standard. Kryptoměnu Facebooku označil za jedinou digitální měnu kromě bitcoinu, na které záleží. Libra prý může masivně uspět, ale podobně jako Antonopolous se i Ammous domnívá, že konkurenci bitcoinu Libra nepředstavuje. „Pro miliardy lidí je možnost využívat po celém světě prostřednictvím chytrého telefonu měnu navázanou na dolar nekonečně lepší variantou, než jakou jim nabízí jejich národní měny. Pokud projekt Facebooku uspěje, nejspíš zničí většinu měn států třetího světa – nebo tyto země alespoň přinutí k tomu, aby své oběživo pevně svázaly s dolarem,“ uvádí Ammous s tím, že Libra může narušit mimo jiné také byznys společností Visa, Paypal či Western Union.

O poznání negativněji se k digitální měně Facebooku staví ekonom Nouriel Roubini, který je známý mimo jiné jako kritik bitcoinu. Nejrozšířenější kryptoměnu často označuje za podvod, Libra v jeho očích ale příliš lepší obraz nemá. “Začne fungovat jako soukromý, centralizovaný a oligopolní klub jen pro zvané,” popsal Roubini.

Jak mění digitalizace zavedená odvětví? Dočtete se v magazínu E15 Premium, objednávejte zde >>>

Video placeholde

Jak uspět v digitální době? Nový magazín E15 • E15