Policie zasahovala v Cryfinu. Správce kryptoaktiv nabral od investorů stamiliony

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala ve společnosti Cryfin zabývající se zprostředkováním kryptoměnových investic.

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala ve společnosti Cryfin zabývající se zprostředkováním kryptoměnových investic. Zdroj: profimedia.cz

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala ve společnosti Cryfin zabývající se zprostředkováním kryptoměnových investic. Deníku E15 to potvrdily dva zdroje obeznámené se situací ve firmě. Celkem devět zaměstnanců včetně šéfa a majitele firmy Václava Hollera policisté údajně odvezli k výslechům a zabavili firemní počítače a dokumenty. Podle dostupných informací je důvodem podezření týkající se daňových úniků. Samotná firma v oficiální reakci zatýkání popřela. 

„Proběhla tu monstrakce na základě anonymního telefonátu, zatčení pánové jsou momentálně už propuštěni,“ uvedl pro deník E15 zdroj z Cryfinu. Podle mediálního zástupce Cryfinu se informace nezákladají na pravdě. „V médiích se objevily nepravdivé zprávy, že ve společnosti Cryfin proběhlo zatýkání. Tyto informace nejsou pravdivé, včetně právní kvalifikace o údajné daňové trestné činnosti. Ani společnost Cryfin, ani nikdo z vedení nebo zaměstnanců nebyl z ničeho obviněn, nikdo nebyl zatčen. Další informace z důvodu mlčenlivosti není možné poskytnout,“ uvádí Jiří Chvojka z agentury Extended zastupující Cryfin. NCOZ své aktivity tradičně nekomentuje.

Společnost Cryfin, která vznikla v únoru 2019, dokázala podle posledních dostupných údajů za tentýž rok posbírat skrze dceřinou společnost Cryfin Investments od investorů částku blížící se půl miliardě korun. O hospodaření celého holdingu čítajícího několik provázaných firem ani o objemu nabraných peněz od investorů v letech 2020 a 2021 neexistují žádné veřejně dostupné informace, firma zprávy o svých výsledcích nezveřejňuje.

Cryfin podle svých webových stránek nabízí kryptoměnové investice drobným i kvalifikovaným investorům. „Jsme zapsáni dle paragrafu 15 zákona 240/2013 Sbírky o investičních společnostech a investičních fondech v registru ČNB. Nepodléháme však jejímu dohledu,“ uvádí mimo jiné web společnosti. 

Cryfin není prvním jménem, které je v poslední době zmiňováno v souvislosti s investicemi drobných hráčů do instrumentů navázaných na kryptoměny. Tržní vody už loni výrazně rozvířil projekt Xixoio podnikatele Richarda Watzkeho. O projektu s cílem vytvořit alternativní finanční systém postavený na bázi technologie blockchain, tedy s využitím decentralizované databáze, padala od expertů na finanční trhy kritická hodnocení odkazující na model takzvaného Ponziho schématu.

„Neregulovaných oblastí investičních substitutů přibývá a je to problém, a bude to velký problém,“ řekl už dříve deníku E15 generální ředitel finančněporadenské společnosti Partners Petr Borkovec.