Bitcoin - kurz a jeho pád | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Bitcoin s výkyvy kurzu nekončí. Obří nárůsty i propady ceny jsou pro kryptoměny typické

red

Bitcoin má za sebou rekordní rok 2017, během kterého zdražil více než patnáctkrát. Do roku 2018 ale vstoupil hlubokým poklesem, což mnoho investorů vyděsilo. Pro kurzy kryptoměn jsou nicméně velké výkyvy oběma směry charakteristické. Sledujte graf s aktuální cenou bitcoinu.

 

Bitcoin  již v závěru roku 2017 zažil nejhorší týden od roku 2013, když ztrácel téměř 30 procent. Podle investorů a analytiků šlo o přirozenou korekci po strmém nárůstu ceny.

Tyto "korekce" po prudkých růstech hodnoty do jisté míry souvisejí s vybíráním zisků, stejně tak stále s ještě relativně malou tržní kapitalizací kryptoměn. Výrazný pohyb na burze tak může vyvolat relativně málo hráčů.

Kurz bitcoinu usd - aktuální graf:

Právě kolísavost ceny bitcoinu a dalších digitálních měn je podle jejich kritiků důvodem, proč nedojde k jejich masivnímu rozšíření do oblasti standardního platebního styku.

Například viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl upozorňuje, že volatilita je nezměnitelnou součástí bitcoinu, protože počet jeho "mincí" v oběhu je již předem omezen na 21 milionů. 

Kurz bitcoinu vůči české koruně (Kč):

Bitcoin je tak ve své podstatě de facto deflační měnou, která je nestabilitou kurzu charakteristická. Ta naopak podle zastánců bitcoinu klesne spolu s dalším růstem popularity kryptoměn.

Kurz bitcoinu k euru (eur):

Zároveň je třeba dodat, že kurzy bitcoinu se mnohdy výrazně liší, zejména ve srovnání českých a zahraničních burz a směnáren. V případě těch českých je ale výhodou uživatelské rozhraní v rodném jazyce i rychlejší převod prostředku na účet na burze.

Propad kurzu bitcoinu na začátku roku 2018 

V případě bitcoinu a kryptoměn obecně mohou být ale příčiny poklesu kurzu rozmanitější. Jak ukázal přelom ledna a února, spouštěčem výprodejů v panice mohou být také obavy z přísnější regulace obchodování s kryptoměnami, zejména na hlavních asijských trzích. Pro budoucnost bitcoinu a jeho ceny je nicméně značný stupeň nejistoty charakteristický.  

Prvotní lednový výprodej ostatně nepřímo spustil jihokorejský ministr. Ten v médiích řekl, že vláda chystá sadu opatření, která by zabránila iracionálnímu šílenství při investování do kryptoměn. Jižní Korea je oblibou digitálních měn proslulá, většina transakcí s bitciony se uskutečňuje právě tam.

Přehled největších propadů kurzů bitcoinu z nedávné doby:

Tamní kabinet následně ale přiznal, že nemá páky na eliminaci obchodování s bitcoiny. Zaměřil se nicméně na vymáhání zákazu obchodování přes anonymní účty na kryptoměnových burzách.

Analýza: Regulace dala kryptoměnám facku

Nejrozšířenější kryptoměna tak zažila nejhlubší propady za poslední roky, ostatní kryptoměny na tom nebyly o mnoho lépe, byť jistou výjimku v tomto období představoval ether.

Všechny články o kryptoměnách najdete zde >>>

Zastánci digitálních měn nicméně tvrdí, že podobné výrazné poklesy kurzu kryptoměn jsou vhodnou příležitostí k jejich nákupu. Podle jejich odpůrců jde ale o předzvěst prasknutí bubliny.

Karel Fillner: Bitcoin a bublina? Jako uchovatel hodnoty je jen těžko překonatelný
Prázdné bankomaty, astronomické poplatky. Čtěte, jak kupovat bitcoin v době kryptománie
Perfektně organizovaný chaos. Čtěte, jak funguje bitcoin a další kryptoměny
Kryptoměny: v čem spočívá jejich přínos a využití? Tuhle otázku by si měli položit nejen začátečníci

Sledujte cenu nejen bitcoinu, ale i kurzy dalších kryptoměn zde >>> 

Bitcoin a blesková finanční smrt
Karel Fillner: Použitelných kryptoměn je sotva pár desítek
Hodnota kryptoměn spadla, jejich těžba se ale pořád vyplatí. Čtěte, co je k tomu potřeba

Autor: red
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!