7 osobností Přerovska: Marcela Kleckerová proslavila Helfštýn Hefaistonem, teď hrad opouští | E15.cz

7 osobností Přerovska: Marcela Kleckerová proslavila Helfštýn Hefaistonem, teď hrad opouští

Naďa Jandová

FOTOGALERIE. Kdo patří k nejvýznamnějším osobnostem na Přerovsku? Jaroslav Wykrent vybral Marcelu Kleckerovou.

Týn nad Bečvou/ Sedmička představuje v novém seriálu sedm osobností Přerovska. První osobnost zvolilo v anketě sto lidí v Přerově a v Hranicích. Zvítězil Jaroslav Wykrent. Ten vybral další osobnost: správkyni Helfštýna Marcelu Kleckerovou, která hrad proslavila Hefaistonem, zasadila se o jeho opravy a vdechla mu život akcemi pro veřejnost. Teď hrad po šestatřiceti letech opouští.

„Zastihli jste mě v období životního zlomu. Dala jsem výpověď,“ řekla Marcela Kleckerová. Na Helfštýně bude do konce února. „Pro mě to bylo těžké rozhodnutí, hradu jsem věnovala celý život a můj vztah k němu trvá. Bohužel, nový ředitel začal měnit některé věci. Těžko to popsat, psychicky mě to vykolejilo. K mému zdravotnímu stavu řekl, že mně pracovníci musí posluhovat. Po zralé úvaze jsem se rozhodla dát výpověď,“ objasnila správkyně.

Kleckerová trpí vrozenou svalovou dystrofií a je na vozíku. „Omezuje to, ale snažila jsem se, aby tím má práce netrpěla. Potřebovala jsem, aby mi lidé kolem pomáhali, nikdy jsem necítila, že by je to obtěžovalo,“ dodala kastelánka, které do důchodu zbývá rok a půl.

Svou roli při rozhodnutí odejít sehrály podle ní i horší podmínky pro chod hradu. I proto si řekla, že na hradě už nechce být. „Záleží na kvalitních službách pro návštěvníky, ale na rok 2010 naplánoval ředitel například zrušení průvodce a toaletářky. Hradem ročně projde sto tisíc lidí a dohled nad WC musí být. Díky toaletářce si lidé myslí, že čtrnáct let staré záchody na hradě jsou nové,“ uvedla Kleckerová.

Řekla, že na hradě bude nový kastelán Jan Lauro, který bude i správcem hradu. „Jsem ráda, že to je člověk se vztahem k tomu, kam jsem Helfštýn směřovala. Je vyučený uměleckým kovářem a vystudoval dějiny umění. Pokud bude potřebovat pomoci, poradím,“ řekla Kleckerová.

Chtěla být popelářkou a baletkou

Marcela Kleckerová se narodila v roce 1950 v Přerově. Když byla malá, chtěla být popelářkou, později baletkou a na měšťance výtvarnicí. Pro její rodiče bylo ale důležité, aby měla všeobecné vzdělání. Jasnou volbou bylo gymnázium v Přerově.

V roce 1968 začala studovat dějiny umění na filosofii v Olomouci. Ještě za studia chodila na brigády do Muzea Komenského v Přerově, kde začala pracovat od roku 1973. Věnovala se dějinám školství a komeniologii, což je věda, která studuje život a dílo Jana Amose Komenského.

„V roce 1975 se uvolnilo místo na památkové péči a já jsem tam přešla. Dost jsem to ale zvažovala, protože mě komenologie bavila,“ řekla správkyně hradu. Tímto rozhodnutím se svázala s Helfštýnem, který muzeum spravuje.

Památky se tehdy těžko opravovaly. „Když jsme řekli, že někde musí být štuková fasáda, bobrovka na střeše nebo kované prvky, odpovědí majitelů památek bylo: Kde to seženeme, kdo nám to udělá? Začala jsem jim pomáhat, a tak jsem se dostala ke kovářům, z potřeby zajistit kovářské práce. S prací uměleckých kovářů jsem se seznámila v dílně Jiřího Jurdy, jehož práce jsou hodně zastoupené na Helfštýně,“ řekla Kleckerová.

Hefaiston hrad proslavil

Tehdy ji napadlo využít prostory hradu a ukázat lidem řemesla. Přemluvila umělecké kováře, aby předvedli své umění lidem. „Bylo to těžké, tehdy to nebylo zvykem, ale nakonec mně vyhověli. Chtěla jsem každý rok představit jiné řemeslo, ale kováři se tak zalíbili, že jsme v tom pokračovali. Helfštýn se stával známý. Už ve druhém ročníku jsme měli zástupce z NDR, pak i ze západního Německa. Poté se to tak rozšířilo, že začali jezdit kováři z celého světa a Helfštýn se stal centrem uměleckého kovářství,“ uvedla správkyně hradu.

Na hrad denně dojížděla z Přerova. Teď už patnáct let bydlí v domku v podhradí v Týně nad Bečvou. Považuje se ale za Přerovanku.

Jaroslav Wykrent jí vzkázal otázku: Marcelo, kolik vám zbývá ještě životní energie, když tolik z ní dáváte kamenům Helfštýna? „Čím víc člověk energie vydává, tím se jí víc naučí vyrábět,“ odpověděla. A kdo podle ní patří k největším osobnostem Přerovska? Bez váhání jmenovala starostu Lipníku Miloslava Přikryla. O něm se dočtete příště.

Autor: Naďa Jandová
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!