Afričané okysličují ligu a mírní rasismus | E15.cz

Afričané okysličují ligu a mírní rasismus

Fotbalisté z černého kontinentu jsou pro kluby sázkou. Někdo se vůbec neprosadí, jiný zařídí úspěch i naplnění rozpočtu.

Afrika boduje. Útok fotbalové Sparty teď táhnou Kamerunec Léonard Kweuke a Bony Wilfried z Pobřeží slonoviny. Pár dobrých zkušeností s hráči černé pleti mají i další pražské kluby.

„Stačí si vzpomenout na Mirečka ve Viktorce,“ zmiňuje internacionál Horst Siegl někdejší oporu Žižkova Kennedyho Chihuriho. V sezoně 2000/2001 byl tehdejší reprezentant Zimbabwe nejlepším cizincem ligy, což je mezi Afričany unikát.

Cizinec? Raději pořádně prověřit

„Podobně jako třeba v případě Jihoameričanů musejí být kluby ostražité. Není problém sehnat kontejner fotbalistů z jiného kontinentu, ale kdo chce kvalitu, měl by mít informace z důvěryhodných zdrojů. A pak si toho borce ještě pořádně vyzkoušet,“ říká hráčský agent Václav Němeček.

Neznámí Afričané jsou levní a mají dobré fyzické předpoklady. „Jsou silní a elastičtí. Technicky bývají taky vyspělí. Doučují se hlavně taktiku,“ popisuje Němeček.

Rozhodující můžou být i charakterové vlastnosti. „Kluby by si měly zjistit informace o hráčově rodině. Je důležité vědět, jak ten kluk žil,“ vysvětluje Siegl.

Jedním z klíčových faktorů je i jazyk. „Z vlastní zkušenosti vím, že se člověk musí naučit mluvit řečí toho národa, kde hraje,“ poznamenává Němeček, jenž hrál mimo jiné v Číně a ve Francii.
Někteří Afričané se v Česku vůbec neprosadí.

„Vzpomínám si na Zambijce Timothyho Mwitwu, se kterým jsem hrál ve Spartě. Do party zapadl, ale fotbalově to nebylo úplně ono,“ podotýká Siegl.

Když naopak někdo zazáří jako například Mickael Tavares ve Slavii, pomůže klubu k úspěchu na sportovním i ekonomickém poli. Desítky milionů korun za prodej do zahraničí můžou mít zásadní vliv na sezonní rozpočet.

Lidé si postupně zvykají

Kvalitní Afričané jsou oživením ligy a jejich působení zároveň přispívá k potlačení rasismu. „Na Spartě je to teď úplně v pohodě,“ pochvaluje si Němeček.

I proto se dost možná počet fotbalistů z černého kontinentu zvýší.

„Zvlášť Praha je pro svobodné cizince ideální, i Bony o ní doma mluví hezky,“ nadhazuje s úsměvem Siegl.

Právě afričtí hráči můžou pražským klubům pomoci k tomu, aby porážely ostatní.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!