Agentury Fannie Mae a Freddie Mac přebírá vláda USA | E15.cz

Agentury Fannie Mae a Freddie Mac přebírá vláda USA

Americká vláda se rozhodla převzít kontrolu nad hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac, které se potýkají s krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech.

Oznámil to ministr financí Henry Paulson. Převzetí agentur zajišťujících financování hypotečních úvěrů je součástí snahy vlády o podporu trhu s bydlením, jehož útlum má negativní dopad na celou ekonomiku.

Vládu znepokojily ztráty obou agentur, které se za poslední rok vyšplhaly na téměř 14 miliard dolarů (244 miliard korun). „Fannie Mae a Freddie Mac jsou tak velké a tak protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velký chaos na finančních trzích doma i po celém světě,“ zdůvodnil vládní opatření Paulson. Oba podniky přejdou pod správu Federální agentury pro financování bydlení (FHFA), dokud se je nepodaří stabilizovat. Ministerstvo financí v nich navíc získá majetkový podíl. Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke rozhodnutí vlády podpořil. „Tyto nezbytné kroky pomohou posílit americký trh s bydlením a podpoří stabilitu našich finančních trhů,“ prohlásil.

Pro finanční trhy je to v krátkém období pravděpodobně dobrý krok,“ řekl analytik Peter Kenny ze společnosti Knight Equity Markets. „Zjevně to pomůže sektoru bydlení,“ upozornil investiční ředitel firmy Advisors Capital Management Charles Lieberman. Agentury vykupují od finančních ústavů hypotéky, které pak mění na další finanční instrumenty, jež prodávají. Freddie Mac a Fannie Mae vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Celkový objem takových úvěrů se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů USD.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!