Akuma propouští lidi | E15.cz

Akuma propouští lidi

O práci přijde v průběhu patnácti měsíců 200 lidí.

Akuma a.s., česká dceřiná společnost italské skupiny Fiamm, uzavře v Mladé Boleslavi továrnu na výrobu baterií. Důvodem je pokles poptávky na trzích.
Celkem 200 zaměstnanců přijde o práci. Vedení továrny je propustí v průběhu příštích patnácti měsíců. Zůstane pouze 130 lidí, kteří budou vyrábět antény a kabely. „Jsme smutní, že musíme toto rozhodnutí učinit. Bohužel celosvětový útlum na automobilovém a průmyslo- vém trhu postihl celý náš sektor,“ řekl Paolo Candotti, ředi- tel lidských zdrojů Fiamm Group. Vedení města zvažuje pomoc propuštěným. V krizovém centru budou zřejmě lidé moci například požádat o bezúročné půjčky ze speciálního fondu a odložení zaplacení nájmů v obecních bytech. Najít lidem práci se bude snažit také boleslavský úřad prá- ce. Rýsuje se možnost, že by někteří mohli nastoupit do Škoda Auto.
Akuma vyráběla autobaterie od roku 1903 do roku 2008, kdy nový majitel jejich výrobu zastavil a soustředil se pouze na staniční průmyslové baterie a svazky kabelů do aut. Provoz, kde se baterie vyrábějí, skončí během patnácti měsíců, dvě stovky lidí dostanou výpověď a ve velké továrně zůstane jen sto třicet zaměstnanců ze sekce kabely.

Dvě stovky lidí bez práce

„Je mi přes padesát a máme ještě tři roky hypotéku na byt. Vůbec nevím, zda najdu ve svém věku jiné zaměstnání,“ řekl zaměstnanec Akumy, který si nepřeje být jmenován.
„O situaci, jak zmírnit dopady propouštění, jednáme s vedením města a odboráři,“ řekl Paolo Candotti. Chceme sehrát aktivní roli v hledání způsobů, jak zaměstnancům Akumy najít další uplatnění,“ slibuje Candotti.
„Velmi mě mrzí, že se propouštějí zaměstnanci Akumy. Naštěstí k tomu bude docházet postupně, takže budeme moci lépe reagovat a pomáhat,“ řekl primátor města Raduan Nwelati. „K jednáním chceme přizvat i zástupce Škody Auto, protože tato firma má naopak přijímat nové zaměstnance,“ doplnil primátor.

Pomůže i úřad práce

Ve hře je i obnovení krizo-vého centra. To sice k poslednímu srpnu přerušilo provoz, ale vedení magistrátu je připraveno jeho činnost obnovit v případě, že se v nejbližších měsících zvýší nezaměstnanost. Lidé, kteří ztratí zaměstnání, mají také možnost čerpat bezúročné půjčky ze speciálního fondu pro lidi postižené ekonomickou krizí.
Další zvažovanou možností je odklad placení nájmů v městských bytech.
„Vždy ale budeme postupovat tak, že pokud uděláme nějaké výhody pro lidi, kteří přijdou o práci, tak se to bude týkat všech občanů města. Nebude se to tedy vztahovat jen na pracovníky jedné firmy. To by byla určitá diskriminace, která je podle mne nepřípustná,“ řekl primátor Nwelati.
„Se situací jsme byli seznámeni a už jsme se domluvili s vedením firmy, jak budeme spolupracovat,“ řekl ředitel Úřadu práce v Mladé Boleslavi Luboš Záveský.
„V nejbližší době dostaneme seznam všech zaměstnanců, kterým hrozí ztráta místa. Na seznamu budou uvedeny i příslušné kvalifikace. Vedení Fiamm uspořádá mítink se zaměstnanci, na kterém lidem řekneme, jak jim můžeme pomoci. Chtěli bychom jim najít nové zaměstnání ještě před tím, než dostanou výpověď. S firmou budeme udržovat velmi těsný kontakt a každý postup chceme vzájemně projednat,“ doplnil Záveský.
Zástupci společnosti Fiamm na jednání s vedením města slíbili, že se s propuštěnými vypořádají nadstandardně, tedy nad rámec povinnosti ze zákona. Ale jen v případě, že jim to dovolí současná ekonomická situace. V červenci dosáhla nezaměstnanost na Mladoboleslavsku čtyř procent, když úřady práce evidovaly 3290 lidí bez práce. Ve středních Čechách bylo na konci července 4864 volných pracovních míst.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!