Akvaristika a katusy mi dobíjí baterky | E15.cz

Akvaristika a katusy mi dobíjí baterky

Pěstování kaktusů a akvaristika jsou celoživotní lásky Bedřicha Nikla.

Bedřich Nikl z Mladé Boleslavi vystudoval strojní fakultu v Brně a celý život pracuje v oblasti bytového hospodářství. Jeho dvě velké životní lásky jsou ale od tohoto oboru hodně vzdálené.

Zvolil jste si záliby, které jsou velmi odlišné od vašeho povolání.
Mám rád přírodu a věci s ní spojené. Oba mé koníčky, pěstování kaktusů a akvaristika, k přírodě patří. Celý život pracuji v oboru bytové výstavby především hlavou a moje záliby mi doplňují celkový harmonický pohled na život a na svět. Příroda mi dobíjí baterky.

Proč jste si zvolil právě kaktusy?
Kaktusy jsou zvláštní součástí rostlin na zemi. Tvarově, chováním, květem nebo charakterem rozmnožování jsou tak úžasně rozmanité, že mě stále baví je studovat a starat se o ně. Dodnes se objevují nové druhy a kultivary.
Kaktus je rostlina, která je velmi odolná a její pěstování se řídí jedinou zásadou. Nesmí se jí škodit. To znamená ignorovat jejich základní potřeby. Těmi jsou teplo, světlo a voda. Když je mají, každý musí mít při pěstování kaktusů úspěch. Ale práce je s nimi od jara do podzimu dost. Hodně je hnojím, každý rok přesazuji do větších květináčů, sbírám semínka.

Jak dlouho se jejich pěstování věnujete?
Začínal jsem před třiceti lety. Pořídil jsem si dva skleníčky na balkon v paneláku. Tak vzniklo moje první letní stanoviště kaktusů. Byly nevytápěné a měly asi metr čtvereční. Víc místa jsem neměl. Pár květináčů jsem měl ještě na parapetu.

Ale co s nimi v zimě?
V zimě je to snadné. Květináče jsem koncem října nebo začátkem listopadu naskládal do přepravek a umístil do sklepa. Dělá to tak hodně lidí. Kaktusy jsou hodně odolné, nevadí jim tma a sucho. Na jaře, nejdéle v dubnu, jsem je vyndal a začal zalévat. Vetšinou jsem byl nedočkavý, a když vysvitlo sluníčko v březnu, už jsem je tahal ze sklepa. Dnes mám vytápěné skleníky, ale v zimě kaktusy moc péče nepotřebují. Zhruba jednou za měsíc je kontroluji, a když jsou třeba v lednu teplejší dny, tak je mlžím. Mám své koníčky sezonně rozdělené. V létě se starám o kaktusy a v zimě se víc věnuji akvarijním rybičkám. Z jedné místnosti v domě jsem si udělal pěstírnu ryb. Mám akvária o celkovém obsahu asi šest tisíc litrů.

Jaké kaktusy pěstujete?
Nemám rád sloupovité druhy. Líbí se mi víc kulaté kaktusy s ozdobnými trny. Některé exempláře mají trny červené nebo žíhané. Rozmnožují se semeny a odnožováním. Choulostivé druhy se musí roubovat na odolnou podnož. Roubuji málokdy, nejsem totiž dost šikovný. Rouby mi dělá kamarád Ladislav Horáček, který pěstuje kaktusy v Pískové Lhotě. Ve skleníku mám asi třicet naroubovaných kaktusů. Především mexických. Me- zi moje oblíbené patří rod Ariocarpus. Jsou hodně vzác- né a náročné na teplotu. A ma- jí ještě jednu zvláštnost. Vět- šina kaktusů kvete během května a června, Ariocarpus až v září. Teď mi právě nasazují květy.

Jezdíte někdy sbírat kaktusy a semena do ciziny?
Ani ne. Navíc sbírat semenáčky v přírodě je ve většině zemí zakázané. Kaktusy pocházejí z Jižní Ameriky. Ale jak už je v dnešní době běžné u zvířat i u rostlin, v přírodě se ty nejvzácnější skoro vůbec nevyskytují. Je mnohem jednodušší podívat se do botanických zahrad v Evropě. Tenerife na Kanárských ostrovech má jednu z nejkrásnějších a nejucelenějších sbírek kaktusů, jaké jsem kdy viděl.

Ale kaktusy rostou i v Africe.
Dnes ano. Všude vidíte políčka a zahrady olemované opunciemi, ale ty tam byly zavlečené. Z Afriky pocházejí jen pryšce a živé kameny.
Jaký má názor na koníčky vaše paní?
Nevadí jí. Kdybychom spolu seděli neustále u televize, asi bychom si brzy šli na ner- vy. Takhle si zalezu do skle-níku nebo k akváriím a ona má klid na své záliby. Stará se o zahradu a pěstuje pokojové květiny. Kvůli nim jsem jí postavil zimní zahradu. Vlastně se dá říct, že naše koníčky nám pomáhají udržet šťastné manželství.

Co plánujete v nejbližší budoucnosti?
Až jednou budu v důchodu, tak bych chtěl zkoušet množit vzácnější druhy kaktusů opylováním. Jsem sice už v důchodovém věku, ale zatím stále ještě pracuji. V nejbližší době bych si chtěl pořídit kotel na dřevo s roz- vodem do skleníků i do do- mu. Zásoby dřeva mám doce- la velké a vytápění skleníků bude lacinější než akumulačními kamny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!