Alena Šrámková převzala Poctu ČKA 2007 | E15.cz

Alena Šrámková převzala Poctu ČKA 2007

První dáma české architektury profesorka Alena Šrámková obdržela Poctu České komory architektů 2007.

Toto ocenění je udělováno každoročně již od roku 2000 významným osobnostem v oboru, které se svou prací a morálním kreditem výrazně zapsaly do historie moderní české architektury. Zpočátku byla Pocta předávána především in memoriam architektům, kteří se nedočkali výraznějšího ocenění veřejnosti v době minulého režimu. Poslední tři roky je předávána žijícím architektům - Karlu Hubáčkovi, Miroslavu Masákovi a letos Aleně Šrámkové.

Alena Šrámková od sedmdesátých let minulého století realizovala řadu objektů, mezi nejznámější patří budova ČKD v Praze na Můstku, hlavní nádraží v Praze, dům s pečovatelskou službou v Horažďovicích nebo věžovité stavby - meteorologické stanice v Chebu a na Šeráku či dům pro vědeckého pracovníka. Od roku 1991 vede jeden ze studentských ateliérů na Fakultě architektury ČVUT v Praze, i nadále však projektuje ve svém architektonickém ateliéru Šrámková architekti, v současné době pracuje především na řešení nové budovy Českého vysokého učení technického v Praze-Dejvicích.

V porotě, jejíž složení nominuje vždy představenstvo ČKA, s předsedou Josefem Halíkem, tento úkol řešily další přední osobnosti architektonické scény - Jan Bočan, Jiří Suchomel, Jaroslav Šafer a Vítězslava Rothbauerová. Docent Halík poukázal na vytrvalost této významné české architektky v prosazování svého postoje: „… Být stůj co stůj avantgardní v době, kdy je všechno dovoleno, není zdaleka takovým hrdinstvím jako kdysi, je to spíš zavedená manýra. A právě tady je třeba ocenit vnitřní sílu a důslednost přesvědčení, které do své tvorby vkládá Alena Šrámková. Její architektura není zaostalá ani ve srovnání s nejradikálnějšími výkřiky. Jde jí o uchovávání trvalých hodnot, vyrůstajících z domácího kulturního prostředí, o architekturu, představující hlubinu bezpečnosti…“ Ladislav Lábus a Josef Pleskot architektce poděkovali - přiznali, jak velký vliv měla a stále má na jejich tvorbu. Architekt Ladislav Lábus uvedl: „… Alena Šrámková pro mě znamenala osudové setkání.

Možná kdybych začal praxi jinde, tak bych to nevydržel a vzdal… Při výjimečné otevřenosti a přímosti je nepřehlédnutelné, jak je postupně ve svém projevu skromnější a opatrnější, i když nadále jasně zastává svoji vyhraněnou vizi architektury.“ „Stále žasnu nad architekturou… Baráky jsou dobrodružství,“ řekla při převzetí Pocty Alena Šrámková. Podle jejích slov je tu architektura od toho, aby společnosti pomohla najít další hodnoty. „Společnost lítá od šoku k šoku.

Domy by měly člověka uklidnit a usměrnit. Ne ho lekat… Snažím se své studenty učit, aby se nedali obalamutit penězi a aby se nesnažili šokovat a překvapovat… Klienti se dnes chtějí prezentovat tím, jak jsou bohatí. To je nesympatické… Když se dělá architektura dobře a se zaujetím, tak se na tom ale nedá vydělat…“ Při příležitosti udělení Pocty ČKA 2007 a k výstavě byl vydán Českou komorou architektů katalog Aleny Šrámkové, který je volně v prodeji.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!