„Alpské“ středisko ve středních Čechách | E15.cz

„Alpské“ středisko ve středních Čechách

Přesně na Silvestra minulého roku zahájil za velkého zájmu veřejnosti provoz rozšířený lyžařský areál v Monínci. Návštěvníci tak trochu nevěřili svým očím. Parkoviště pro 500 aut, moderní čtyřsedačková lanovka, přes kilometr dlouhá sjezdovka s umělým zasněžováním a s nočním osvětlením, samoobslužná restaurace alpského stylu, novotou svítící apartmány.

Monínec je již dlouhá léta oblíbeným rekreačním střediskem, ideálním například pro školy v přírodě. K zimním sportům však sloužila pouze krátká louka pod hotelem, vhodná opravdu jen pro lyžařskou školu a pro velmi nenáročné lyžaře. Přitom Javorová skála, na jejímž úbočí Monínec leží, nabízela terén vhodný pro atraktivní sjezdovku. Provozovatelé střediska – firma rodiny Krejčových – si brzy uvědomili, že takováto investice není v jejich možnostech a že pro uskutečnění svého záměru budou potřebovat finančně silného partnera. Tím se stala pražská stavební a developerská společnost Trigema. Po několika letech příprav se nakonec projekt podařilo stavebně realizovat v průběhu roku 2008. Jeho cena se přiblížila k 190 milionům korun, významnou částí této částky přispěl Středočeský kraj z fondů Evropské unie.

#####Popularita střediska překonala očekávání

Zájem lyžařů překonal všechna očekávání. Za první sezonu jich navštívilo areál přibližně 100 tisíc. Doslova hitem se stalo večerní lyžování, proudy aut mířily dennodenně před šestou hodinou večerní s železnou pravidelností na Monínec. Možnosti zalyžovat si na Monínci využívali lidé od Prahy po České Budějovice, z Příbrami, Tábora i ze Sedlčan. Investice do lyžařského střediska s sebou přinesla i některé zajímavé vedlejší efekty – pomohla například oživit podnikání místních živnostníků a dokonce zachránila před zrušením lékařskou záchrannou službu v nedalekém Sedleci-Prčici. Po skončení zimní sezony zahájila společnost Monínec ihned přípravy na sezonu letní, neboť Monínec je koncipován jako středisko s celoročním provozem. Přes léto nabízí cyklotrasy s využitím lanovky, turistické výlety, koupání, rybaření, malou selskou zoologickou zahradu.

#####Areál se dále vylepšuje

Největší aktrakcí – a také největší investicí se stala nejdelší tubingová dráha v republice. Tubing je v postatě sjezd na velké gumové nafukovací duši po speciální dráze. Přes léto byl tubing umístěn na dojezdu sjezdovky. Provoz dráhy bude zachován i v zimním období, jenom se posune o kousek jinam, blíž k parkovišti. Významná vylepšení a změny čekají i na lyžaře. Byl posílen zasněžovací systém zakoupením dalších sněhových děl, čímž se minimálně o jeden den zkrátí doba potřebná ke kompletnímu vysněžení sjezdovky – letos postačí necelé tři dny mrazu a bude se moci začít lyžovat.

Další novinka - na Monínci bude jako první v republice uveden do provozu samoobslužný automat na prodej nejžádanějších permanentek. Odpadne tím mezi lyžaři nejméně oblíbená činnost – stání u pokladny ve frontě na permanentku. Kromě půjčovny otevře letos také prodejna sportovních potřeb. A lyžařská škola se přesune do spodní části areálu, v sousedství restaurace M2. Pro účastníky lyžařské školy a zároveň i pro tubingovou dráhu bude sloužit již zmíněný pojízdný koberec. Celkem se mezisezonní investice při započítání dalších, méně viditelných položek, jako je zatravnění sjezdové trati včetně protierozních opatření, vyšplhaly na 5,5 milionu korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!