Amazon přispěje 50 miliony na obchvat Dobrovíze | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Amazon přispěje 50 miliony na obchvat Dobrovíze

Amazon přispěje 50 miliony na obchvat Dobrovíze
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Scottish Government, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

pav, ČTK

Americká internetová firma Amazon potvrdila, že složí 50 milionů korun pro stavbu obchvatu Dobrovíze. Jeho vybudování je jednou z podmínek, které obsahuje zatím nepodepsaná smlouva o spolupráci mezi Amazonem, obcí a místním občanským sdružením.

Zasilatelská firma, která chce v obci u ruzyňského letiště vybudovat obrovské distribuční skladiště, je připravena dát 50 milionů korun na vázaný účet, tyto peníze pak budou použity právě na stavbu obchvatu. Obec by měla obdržet dopis, ve kterém Amazon potvrdí, že počítá s plněním podmínek, jež návrh smlouvy obsahuje, potvrdili starosta Dobrovíze Martin Šafr a ředitel developerské společnosti Panattoni Pavel Sovička.

Zastupitelstvo obce už v polovině února odhlasovalo, že s Amazonem spolupracovat bude. Podle Sovičky by měla být smlouva podepsána v následujícím týdnu či dvou. Amazon podle Sovičky i starosty dohody, na kterých se s obcí a občanským sdružením Občané pro Dobrovíz během posledních měsíců domlouvá, plní. „Společnost Amazon potvrzuje, že hodlá i nadále plnit požadavky, které jsou předmětem smlouvy o spolupráci,“ stojí v dopise.

Amazon by měl postavit obchvat i protihlukovou stěnu

Starosta Dobrovíze přečetl na dnešním jednání zastupitelstva dopisy dva. Ten právě doručený od Amazonu a pak také od společnosti Panattoni, který také slibuje další spolupráci. Obsahem dopisu od Amazonu je mimo jiné i potvrzení, že společnost Amazon počítá s tím, že složí předem 50 milionů korun pro plánovanou stavbu okruhu obce, což by mělo být zárukou pro to, aby jeho stavba byla zahájena i dokončena bez prodlení. Starosta věří, že by se během roku 2015 mohl obchvat začít stavět. Nejdříve však musí proběhnout územní řízení a stavební povolení.

Oproti původnímu plánu Amazon postaví pro distribuční centrum samostatnou čistírnu odpadních vod, ale zároveň i nadále počítá s tím, že se bude podílet na modernizaci a rozšíření kapacity stávající obecní čistírny. Obec ale tlačí čas, kapacita místní čistírny je na hraně. Zastupitel Jiří Šesták na dnešním jednání kritizoval, že smlouva s Amazonem stále ještě není podepsána. „My v ruce teď nemáme nic. Smlouvu už je nutné podepsat, ať se začne něco dělat. Nebráním se pak dodatkům,“ řekl.

Amazon pokračuje například s výkupem pozemků pro výstavbu obchvatu. Podle informací starosty už více než polovina vlastníků podepsala smlouvu o smlouvě budoucí a nikdo z těch ostatních se k výkupu zatím nestaví záporně. Celkem je jedná o zhruba deset až patnáct vlastníků pozemků. Místními obyvateli požadovaný semafor u přechodu pro chodce poblíž školy by také měl stát během několika týdnů.

Obyvatele Dobrovíze by také měla chránit protihluková stěna. Zástupci Amazonu také řeší kruhový objezd u výjezdu ze silnice R6, který představuje napojení dopravy z distribučního centra na rychlostní komunikaci.

Jeneč požaduje dva kruhové objezdy

V zápisu ze středečního jednání zastupitelstva Jenče, na jejímž katastru se místo nachází, stojí, že zastupitelstvo si vyžádalo co nejrychlejší dodání dopravní studie s tím, že Jeneč bude trvat na vybudování dvou kruhových objezdů. „Žádoucí je též vybudování možnosti cykloprůjezdu a průchodu pěších na řešených komunikacích,“ konstatovali se jenečtí zastupitelé.

V obci se také už testoval kamerový systém pro monitoring průjezdu kamionů.

Nyní se v Dobrovízi staví parkoviště pro zaměstnance Amazonu a pak odstavné parkoviště pro kamiony a autobusy. Výstavba haly o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních by měla začít, jakmile společnost získá stavební povolení.

Podobné distribuční centrum by mělo vzniknout také v Brně v průmyslové zóně Černovická. O aktualizaci územního plánu, která by umožnila jeho stavbu, bude 15. dubna hlasovat brněnské zastupitelstvo.

Amazon
Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává 97 tisíc lidí.

Jakub Pelikán: Hala pro Amazon je prestižní záležitostí. Přežijeme ale i bez ní

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!