Anketa | e15.cz

Anketa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak vidíte současnou situaci na realitním trhu, jak se změnilo chování zákazníků? Budou podle vás obecně ceny bytů ještě dále klesat, nebo jsou lokality, kde výraznější pokles cen vůbec nehrozí?

*Robert Hanzl, NEXT REALITY s. r. o.*

1. Jak vidíte současnou situaci na realitním trhu, jak se změnilo chování zákazníků?

Momentální situaci na realitním trhu hodnotíme vcelku pozitivně. Je zřejmé, že prodej nemovitostí se opět pozvolna rozhýbává. Podle našeho názoru se lidé naučili v „krizi“ nebo s „krizí“ žít. Na podzim minulého a začátkem tohoto roku, kdy jsme všude četli, že nás čeká skoro konec světa, spousta kupujících klientů vyčkávala. Nyní, když vidí, že se vlastně nic nezměnilo, že stále vydělávají, že stále chodí do práce a celý ten poplach s názvem „krize“ se jich vlastně osobně nijak netýká, začínají na celou věc pohlížet pozitivně. O kvalitní nemovitosti je stále velký zájem. Momentálně se velmi dobře prodávají rodinné domy na periferiích měst, rekreační objekty, pozemky a byty spíše v cihlových domech. Neprodejnost nebo velká nabídka bytů v panelových domech je způsobena spíše neochotou majitelů těchto bytů přizpůsobit cenu možnostem kupujících, respektive ochotě bank na tyto byty půjčovat. Byly to právě banky a skoro až nesmyslná pravidla pro poskytování hypoték v letech 2006 a 2007, kdy banky byly ochotny půjčit až do 150 procent hodnoty bytu, což znamenalo prudký nárůst cen. Když prodávající panelového bytu viděl, že soused prodal stejný byt za tři miliony korun, zkusil nastavit cenu 3,1 miliony korun, a pokud zde byla banka, která tuto cenu zafinancovala, tak kupující koupil. Právě díky vysokým cenám některých bytů působí trh přesyceně. Opak je však pravdou. Pokud nabereme do nabídky dobrou nabídku s reálně nastavenou cenou, nemáme problém s prodejností.

2. Budou podle vás obecně ceny bytů ještě dále klesat, nebo jsou lokality, kde výraznější pokles cen vůbec nehrozí?

U reálně nastavených cen bytů problém nevidíme. Nejnižší propad z výše uvedeného důvodu máme již za sebou a momentálně vidíme spíše stagnaci nebo mírný nárůst cen. V této době je důležitá role profesionálně vyškolených realitních makléřů, kteří reálně posoudí majitelem požadovanou cenu nemovitosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video