Anonym si vypůjčil příjmení Chládek | E15.cz

Anonym si vypůjčil příjmení Chládek

E-mailový anonym svaluje vinu za nedávnou leteckou tragédii na strakonické letiště. Po jeho zveřejnění v místních novinách se ale rodina Chládkových cítí poškozená. Pisatel zneužil její jméno.

16. srpna se zřítilo do Otavy letadlo cessna, tři lidé pád nepřežili, desetiletá dívka je těžce zraněná. Den na to přišel do redakcí některých deníků e-mailový anonym, který za nehodu vinil strakonický aeroklub. Autor ho podepsal vypůjčeným příjmením Chládek.

Skuteční Chládkovi, kteří žijí ve Strakonicích, se cítí poškozeni. „Jde mi o to, aby lidé nespojovali naši rodinu s obsahem toho anonymu. Podepsat ho jako Chládek byla od jeho pisatele nehorázná drzost. Navíc, když si ho celé město přečetlo v deníku, který ho otiskl. Někteří si ho i kopírovali,“ říká Jan Chládek.

Důvěryhodnost jména Chládek u informací o strakonickém aeroklubu, který letiště provozuje, podtrhává fakt, že téměř celá rodina Chládkových je s letištěm léta spjatá.

„Otec byl parašutista třicet let, strýc létá a je předsedou aeroklubu, sestra byla ve středisku vrcholového sportu, bratr stále skáče a dělá tandemové seskoky. Bratranec létal na větroni, já jsem skákal s padákem,“ popisuje.

Z toho je zřejmé, že na letišti jsou Chládkovi stále jako doma.

Kdo je anonym

Anonym je muž z Písku, který se před několika léty učil v aeroklubu létat s padákem. „Dal jsem si práci a vypátral jsem ho. Mám jeho jméno i telefonní číslo, ale zatím jsem s ním ještě nemluvil. Nedokážu si vysvětlit jeho motiv. Asi chtěl pošpinit jméno aeroklubu,“ poznamenává Chládek.

Velitel letiště František Přibil si myslí, že anonym je zaměřený proti jeho osobě a nejedná se jen o jednoho člověka, ale o skupinu. „Za vším může být závist nebo rivalita,“ říká.

Rodina Chládkových připravuje na deník a jeho šéfredaktora žalobu. „Anonym, který mu došel do redakce, zveřejnil na webu. Mého bratra ujistil, že do tisku ho nedá. I když od něj věděl, že nikdo z nás autorem není, druhý den v plném znění vyšel. S naším jménem,“ nechápe Jan Chládek. Šéfredaktor novin do uzávěrky tohoto čísla na dotaz Sedmičky nereagoval.

Jak se na takové zneužití jména dívá spisovatel, novinář a vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff? „No, to je jasné, že se ten člověk cítí poškozený. Pokud noviny zažaluje, patrně to vyhraje. Ten anonym je podle všeho pěkná svině, tohle se nedělá. Pochybuji, že půjde vypátrat a když, zda se mu to podaří dokázat,“ odpovídá.

Odpovědný je vydavatel

„Nevím jak dnes, ale dřív to bylo tak, že odpovědnost nenesl dotyčný redaktor, ale vydavatel – šéfredaktor. K tomu by se měl vyjádřit právník. Samozřejmě že redaktor deníku těžko může ověřovat totožnost všech pisatelů, to by noviny nikdy nevyšly,“ dodává.

To, že taková praxe platí stále, potvrzuje Sedmičce právník Syndikátu novinářů v Praze Antonín Pechar. „Za obsah deníku odpovídá jeho vydavatel. Na něm záleží, jak se pak zachová k redaktorovi,“ říká.

Pisatel reaguje na tragédii Cessny 172 po svém. „Mám oprávněné obavy, že zde dochází ke zkreslení vyšetřování se snahou uklizení všech stop,“ píše mimo jiné muž, který se bál své názory podepsat.

V půlstránkovém článku popisuje činnosti aeroklubu, upozorňuje na zastaralé stroje, na kterých se létá, pochybuje nad dodržováním bezpečnostních a jiných předpisů, provádí výčet neštěstí, které se staly před léty, a vyjadřuje pochyby o kompetenci vyšetřovací komise, která má údajně vazby na piloty a zástupce letišť.

Podle posledních informací leteckých inspektorů bylo letadlo technicky v pořádku. Selhat musel lidský faktor.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!