Apple a Google odškodní 64 tisíc zaměstnanců za kartelovou dohodu | E15.cz

Apple a Google odškodní 64 tisíc zaměstnanců za kartelovou dohodu

Apple a Google odškodní 64 tisíc zaměstnanců za kartelovou dohodu
Silicon Valley
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

pav

Technologické firmy ze Silicon Valley mezi sebou v letech 2005 až 200í uzavřely nelegální dohodu, která měla zabránit přetahování zaměstnanců a zvyšování platů. K dohodě se kromě společností Apple a Google připojily i firmy Adobe, Intel, Intuit, Lucasfilm a Pixar.

Zaměstnanci, kteří po odhalení těchto praktik v roce 2010 sepsali hromadnou žalobu, požadovali náhradu z uniklé mzdy ve výši tří miliard dolarů. Celkem se pod žalobu „podepsalo“ na 64 tisíc zaměstnanců. Firmy Intuit, Lucasfilm a Pixar už své zaměstnance odškodnily částkou 20 milionů dolarů.

Další kolo soudního líčení s Applem, Googlem, Intelem a Adobe, které bylo naplánováno na konec května se pravděpodobně vůbec neuskuteční. Podle Reuters se totiž tyto čtyři firmy dohodly na mimosoudním odškodnění v celkové výši 324 milionů dolarů, které budou rozděleny mezi poškozené zaměstnance. Mezi ty nebudou započítáni členové představenstva, někteří z nejvyšších manažerů a také zaměstnanci mimo vývoj – především ti z obchodů firem.

Díky této žalobě byla zveřejněna e-mailová komunikace, která v minulosti probíhala mezi vedením jednotlivých firem. Šlo především o prvotní dohody mezi Jobsem a Schmidtem a také o vyjednávání Applu s Adobe.

Recept na úspěch nezačíná penězi

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!