Apple jde k soudu kvůli knihám. Kauza prý změní obchodování na internetu | E15.cz

Apple jde k soudu kvůli knihám. Kauza prý změní obchodování na internetu

Apple jde k soudu kvůli knihám. Kauza prý změní obchodování na internetu
Apple
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Americký technologický gigant Apple v pondělí stane před soudem kvůli obviněním z konspirace, která údajně vedla k růstu cen elektronických knih. Informovala o tom agentura Reuters. "Tato kauza v podstatě stanoví pravidla pro internetový obchod," řekl bývalý vedoucí pracovník Federální obchodní komise (FTC) David Balto.

Americké ministerstvo spravedlnosti loni v dubnu obvinilo Apple a pět předních vydavatelů knih ve Spojených státech z kartelových dohod ohledně cen elektronických knih. „Obvinění vydavatelé se spojili s firmou Apple. Jejich společným cílem bylo omezit cenovou konkurenci v prodeji elektronických knih,“ uvedlo tehdy ministerstvo.

Podle obvinění přinutila kartelová dohoda spotřebitele „zaplatit za elektronické knihy o desítky milionů dolarů více, než by jinak platili“. Generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen v dubnu řekl, že dohoda zvýšila celkové náklady spotřebitelů o více než 100 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy Kč).

Apple bude před soudem sám, protože vydavatelé se již dohodli na urovnání obvinění. Souhlasili, že změní svou cenovou politiku a zaplatí ve prospěch spotřebitelů celkem 164 milionů dolarů (3,25 miliardy Kč). Podle ministerstva tato dohoda již vedla k poklesu cen elektronických knih pro spotřebitele.

„Jsem přesvědčen, že vláda bude schopna soudu předložit přímé důkazy, že Apple se vědomě účastnil konspirace směřující ke zvýšení cen elektronických knih,“ uvedla minulý měsíc soudkyně Denise Coteová, která má případ na starosti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!