Areál bavlnářské Perly se může změnit v obytnou čtvrť | E15.cz

Areál bavlnářské Perly se může změnit v obytnou čtvrť

Svým způsobem ojedinělá bude transakce, jejímž předmětem se stane rozsáhlý areál bavlnářských závodů Perla nacházející se uprostřed Ústí nad Orlicí na východě Čech. Dražbu tohoto majetku podniku v konkurzu realizuje společnost Naxos. První podání činí 40 milionů korun. A právě o nemovitosti, jejichž ceny se pohybují řádově v desítkách milionů korun, mají v současné době stejně jako na konci loňského roku investoři v České republice zájem.

Jednou z možných variant je demolice továrních budov textilky a nová výstavba. Areál výrobního podniku Perly se v centru města rozkládá na ploše téměř 32 tisíc metrů čtverečních, zastavěná plocha představuje více než 27 tisíc metrů čtverečních. „Zájem o pozemky by mohli mít developeři, kteří by nechali hlavní budovu Perly, sklady, garáže a další objekty zbourat a začali tu stavět především obytné domy. A jsou tu i další zájemci,“ říká projektový manažer Naxosu Jan Sachr. Ústí nad Orlicí se tak může stát jedním z dalších měst, jehož centrum výrazně změní svoji tvář.

#####Uprostřed města se již tovární kola neroztočí

„Dalšími zájemci by mohly být menší finanční skupiny, ale i privátní investoři, kteří by areálu dali nový směr, tedy jednotný ráz. Následně by začali s rozprodejem menších parcel ať již samotným koncovým vlastníkům či lokálním developerům a stavebním společnostem,“ uvádí Jan Sachr. Vzhledem k poloze areálu v samém centru města nelze podle jeho slov především kvůli emisním a hlukovým limitům předpokládat, že by tu pokračovala výroba. Akciová společnost Perla byla založena v roce 1994 na základě privatizačního projektu. Stala se pokračovatelem bohatých textilních tradic tohoto regionu, které sahají až do šestnáctého století. Loni v červnu byl na majetek bavlnářských závodů vyhlášen konkurz a jeho dražba by se měla uskutečnit v červnu tohoto roku.

#####O nemovitosti za desítky milionů je stále zájem

To podle Jana Sachra souvisí nejen s pomalu se zotavující ekonomikou, ale také s potřebou soukromých investorů umístit volné finanční prostředky, které drželi po celou dobu krize s úmyslem výhodně investovat. A navíc vhledem k tomu, že se blíží letní měsíce, a tedy i doba dovolených, bude snaha zrealizovat většinu obchodů do konce června. „Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku pak očekáváme prodeje majetku z insolvenčních řízení tam, kde již banky nebudou mít jiné východisko a šance na záchranu projektu bude mizivá,“ dodává projektový manažer Naxosu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!