Areál textilky Perla v Ústí nad Orlicí bude sloužit i jako parkoviště | E15.cz

Areál textilky Perla v Ústí nad Orlicí bude sloužit i jako parkoviště

Areál zkrachovalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí by v příštím roce mohl sloužit jako provizorní parkoviště a nájemní prostory pro příspěvkové organizace. Město už objekt s měsíčním zpožděním převzalo a na jaře jej začne postupně zpřístupňovat.

„Prázdné prostory chátrají rychleji, než když je někdo obývá. Z jara by areál mohl začít žít alespoň provizorním životem,“ řekl starosta Petr Hájek (SNK - Oušťáci). Podle něj by se do hlavní budovy mohly nastěhovat firmy zřízené městem nebo neziskové organizace. Zájemce prý město má. Ústí nad Orlicí rovněž bojuje v centru s nedostatkem parkovacích míst, což by zpřístupnění areálu mohlo problém vyřešit. „Jinak bych byl rád, kdyby se nám za čtyři roky podařilo dotáhnout záměr, jak se dá areál využít. Bude odsouhlasený veřejností i zastupiteli. Potom teprve můžeme shánět desítky či stovky milionů korun na jeho obnovu,“ řekl Hájek. Město areál právě převzalo, měsíc čekalo, než jej správkyně konkurzu nechá vyklidit. Zatím jej hlídala bezpečnostní agentura, nyní objekty bude procházet městská policie, což přijde město mnohem laciněji.

„Měsíčně stála bezpečnostní agentura až 35 tisíc korun. Její zaměstnanec v noci prošel stanovenou trasu, to naši policisté udělají také a za méně peněz v rámci svých povinností. Pořád je tam dost materiálu, který se dá prodat ve sběrných surovinách, což může některé lidi lákat,“ řekl Hájek. Odkoupení rozlehlého areálu textilky Perla odsouhlasilo už minulé vedení města. Původně jednalo o ceně 100 a později 60 milionů korun, ovšem jen v případě, že podnik zachová pracovní místa. Po krachu firmy s dlouholetou tradicí klesla cena nemovitosti na polovinu. V dražbě se areál o rozloze osmkrát větší, než je centrální náměstí, neprodal. Město se pak dohodlo s věřiteli na ceně 30 milionů korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!