Argentinský temperament a švýcarská přesnost | E15.cz

Argentinský temperament a švýcarská přesnost

Švýcarský architekt a designér brazilského původu Alfredo Häberli se loni na podzim představil i v Praze v rámci podzimní přehlídky Designblok. Pracuje pro mnoho mezinárodních firem a jeho „klidný“ rukopis se promítl jak do různých interiérů a výstavních stánků, tak do návrhů řady úspěšných produktů.

Narodil se na druhém konci zeměkoule – v argentinském Buenos Aires v roce 1964.

Když mu bylo třináct let, odešel do Švýcarska, kde vystudoval průmyslový design na Höhere Schule für Gestaltung v Curychu. Po škole působil u velké řady mezinárodních firem jako designér, navrhoval také výstavy pro vyhlášené curyšské muzeum. V roce 2000 založil vlastní ateliér a dnes patří jeho kancelář Alfredo Häberli Design Development k předním evropským studiím. Věnuje se jak produktovému designu, tak interiérům. Kromě nábytku, například pro italské firmy Alias nebo Moroso, pracuje pro kultovního výrobce bot, firmu Camper, pro niž navrhuje obchody po celém světě.

#####Proslavil ho servis

„Mám víru v sebe a velké sebevědomí.

Je to díky mým rodičům. Vždycky nás ve všem podporovali, i když nás neposílali na drahou školu a nedávali nám tučné kapesné. Vštěpovali nám do hlavy, že být designérem je těžké, ale když to chceš, tak to dokážeš. Bez svých otázek a pochybností bych se asi tak daleko nedostal, spíš by ze mě byl jen arogantní chlap. Jsem extrémně pomalý při rozvíjení svých nápadů, neustále se sám sebe ptám a mluvím o nich s každým, i se svými zákazníky,“ říká o svých začátcích. Ve světě designu ho proslavil servis Origo pro skandinávskou firmu Iittala (navrhl ho v roce 2000).

Jak řekl v jednom rozhovoru, mísí se v jeho práci argentinský temperament a okouzlení lidmi okolo se švýcarskou přesností a smyslem pro detail. „Je mi velmi blízké pravidlo ,forma následuje funkci´, v tom vidím spíš švýcarskou mentalitu. Ale velmi rád také pozoruji lidi, jak zacházejí s předměty, jak je používají, a snažím se to pak promítnout do své práce,“ říká. Pro výrobce látek, firmu Kvadrat, navrhl interiéry milánského showroomu, které představujeme. Jeho koncept interiéru je založený na pruzích látek, které procházejí interiérem. Měkké kombinace látek s přírodním dřevem evokují klid a příjemnost, protože Kvadrat se specializuje především na výrobu potahových látek pro čalouněný nábytek.

#####Spojení talentu s řemeslným zppracováním

Nemá rád drahý design prodávaný ve vybraných luxusních obchodech, jsou mu bližší široce dostupné předměty, které v sobě spojují talent designéra s řemeslným zpracováním. To ostatně odráží jeho práce pro finskou firmu Iittala. Jeho rukopis není na první pohled tak výrazný a jednoznačně identifikovatelný, jako třeba u jeho vrstevníků Karima Rashida nebo Rona Arada, ale na druhou stranu působí svým klidem a určitou vyrovnaností. „Můj rukopis není tak očividný jako rukopis Marka Newsona, na můj výtvor se musíte podívat dvakrát, ale pak Häberliho uvidíte, i když ne na první pohled. To by bylo moc jednoduché. Možná proto chvíli trvalo, než jsem se mezinárodně proslavil. Já totiž miluju anonymní věci,“ říká.

[file:3157:small:left]

#####Alfredo Häberli

Narodil se v roce 1964 v argentinském Buenos Aires, v roce 1977 se s rodinou přestěhoval do Švýcarska, kde vystudoval vysokou školu. Pracoval v oddělení vývoje německé firmy Siemens a v letech 1993–1999 jako designér na volné noze pro řadu firem, jako je Alias, Authentics, Edra, Eternit, Danese, Driade, Luceplan, Thonet, Zanotta ad. V roce 2000 zakládá vlastní studio Alfredo Häberli Design Development. V roce 2006 vydalo nakladatelství Frame jeho monografii Alfredo Häberli – Sketching My Own Landscape. Během své kariéry získal řadu mezinárodních ocenění, naposledy byl letos na jaře oceněn na kolínském veletrhu IMM časopisem A&W jako Designér roku 2009. Jeho portfolio najdete na www.alfredo-haeberli.com

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!