Aukce nových bytů a domů na český způsob | E15.cz

Aukce nových bytů a domů na český způsob

Když se na počátku prosince 2009 konala první aukce bytů, kterou pořádaly společnosti Professionals a Gavlas, velmi jsem této akci fandil a mrzelo mě, že jsem se nemohl aukce zúčastnit. Pouze jsem zaregistroval řadu kritických poznámek a výtek.

O to více jsem se těšil na aukci druhou, která se odehrála 27. května a nabídla 26 bytů a čtyři rodinné domy od 13 nejen pražských developerů. Při mém příchodu do aukční síně před 13. hodinou (první aukce měla začít v 13.30 hodin) jsem byl překvapen poklidnou atmosférou. Zcela chyběly zástupy potenciálních kupujících -účastníků aukce. Většina z přítomných byli diváci, kteří za jednotné vstupné 100 korun byli nejprve odkazováni na balkon, později, když se nenaplnilo očekávání o počtu účastníků aukce (celkem jich bylo podle tiskové zprávy vydané organizátory pouhých 56), byli diváci vpuštěni i do přízemí, aby aspoň opticky vytvořili kulisu naplněného aukčního sálu. Realitní show začala s hodinovým zpožděním ve 14.30 hodin.

#####Publikum rozehřála aukce vína

Vlastní aukci nemovitostí předcházelo „rozehřívací kolo“. Na aukci vína licitátor vysvětlil způsob licitování a pojem limitní ceny. Možná tím i vysvětlil některé mezery a nedokonalosti aukčního řádu, který organizátorům žádnou čest nedělal. Je dobře, že si organizátoři aukce vzali zasvé doporučení, které jsem na stránkách časopisu Realit několikrát uvedl, že je vhodné v aukci využívat tzv. limitní cenu (reserve price). Problém však byl, že tomu bylo tak nějak na „český způsob“. Když je na aukci stanovena limitní cena (stanovuje ji prodávající), je její velikost účastníkům aukce neznáma, oproti vyvolávací ceně, která je vždy zveřejněna.

V průběhu aukce, tak jak je licitací dosahována aktuální cena na aukci, je účastníkům aukce licitátorem či elektronických aukčním systémem oznamována skutečnost, zda byla či nebyla limitní cena dosažena. Pokud limitní cena na aukci není dosažena, licitátor neudělí příklep, aukce nemá svého vítěze. Jak to tedy probíhalo na druhé aukci bytů a domů? Pouze v aukci vína licitátor oznamoval účastníkům aukce, zda byla či nebyla limitní cena dosažena. Protože nakonec limitní cena byla překonána, licitátor udělil příklep vítězi aukce.

#####O koupi se rozhodovalo v zákulisí

Na otázku přítomných, jestli se nemovitost prodala, se licitátor jenom tajemně usmál. Domnívám se, že bylo velkou chybou, když při licitaci nebyli účastníci aukce informováni, zda již byla limitní cena dosažena. Takto „bojovali“ jenom proti ostatním účastníkům a je předpoklad, že by své vítězné podání i navýšili. Argumentem pro konání „kamenných“ (rozuměj v aukčních síních) aukcí nemovitostí je to, že mohou nastavit tržní ceny. Avšak na druhé aukci nemovitostí pořádané společnostmi Professionals a Gavlas bylo na 30 nabídek nemovitostí 60 účastníků. To je příliš málo na stanovení tržní ceny. Přesto se jednoznačně ukázalo, že ceníkové ceny developerů jsou stále vysoké - odhadem o 20 až 30 procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!