Autobusáci práci zvládají i ve sněhu | E15.cz

Autobusáci práci zvládají i ve sněhu

Redakce Sedmičky otestovala úroveň autobusové dopravy ve Frýdku-Místku. Autobusáci obstáli. I přes krutou zimu svou profesi zvládají. Jezdí včas a s čistými autobusy.

Jezdí autobusy v čas? Jsou zastávky zasypané sněhem, nebo vyčištěné do hladka? Mrznou cestující v MHD, nebo se svezou ve vyhřátém autobuse? Redaktorka Sedmičky navštívila sedm náhodně vybraných zastávek a mluvila s cestujícími, se kterými se svezla v několika autobusech. ČSAD ve Frýdku-
Místku v testu obstálo. Dopravu cestujících zvládají velmi dobře i v zimě. Zastávky i nádraží jsou uklizené, řidiči jezdí včas a s uklizenými autobusy. S tím souhlasili i cestující. „V autobusech je teplo, jsou čisté a řidiči se chovají hezky,“ vyjádřil většinový názor Josef Stolarik z Frýdku-Místku.

Zastávky byly většinou uklizené

Ze sedmi náhodně vybraných autobusových stanic bylo šest vpořádku. Sníh nepřekážel na zastávce Místek-Slezan,před Frýdeckým magistrátem, na stanovišti u lékárny, na Frýdlantské zastávce, a také na
obou autobusových nádražích.
Nejhůře dopadla zastávka Frýdek-Lískovecká. Chyběl přístřešek proti dešti nebo sněhu a problém byl i dostat se k jízdnímu řádu. Hromada sněhu znemožňovala přístup k panelu s informacemi o příjezdech
autobusů.
Podle Jaromíra Kohuta z technických služeb se pracovní četa o zastávky ale stará. „Netvrdím, že máme zastávky ze sta procent v pořádku, ale rozhodně se na ně zaměřujeme,“ komentoval Kohut. Na
namrzlých chodnících a cestách podle něj technické služby Frýdku-Místku vypotřebovaly už stovky tun soli za týden.

Dlouhé čekání na autobus lidé ve Frýdku-Místku neznají. Jak redaktorka v testu zjistila autobusy přijížděly na zastávky včas, nebo s maximálně dvouminutovým zpožděním. Týkalo se to například linek číslo 1 a 5. To, že autobusy jezdí přesně, potvrzovali i čekající lidé.
„Autobusy většinou přijíždějí, jak mají. Menší zpoždění v tomto počasí chápu. Ale vadí mi, že odtud nic nejezdí na nové nádraží,“ postěžoval si Jan Kyčer z Místku.
Mluvčí magistrátu Jana Matějíková řekla, že každý, kdo vidí mezeru ve spojích, má právo oslovit odbor dopravy. „Naši lidé potom zjišťují, jestli se stížnost týká většího množství lidí, pokud ano, tak jízdní řád změníme,“ říká Matějíková. Na zimu podle Matějíkové ČSAD každoročně posiluje spoje. V létě jich jezdí devatenáct, v zimě šestadvacet.

Autobusové nádraží zářilo čistotou

Test Sedmičky nevynechal ani hlavní nádraží. Hned za vchodovými dveřmi je čekárna se skoro dvacítkou míst k sezení, další desítka míst je hned vedle. V době testu tam bylo teplo a čisto. V budově nechybí ani trafika a záchody. Nikde nebyly vidět žádné kaluže vody ze sněhu.
Pracovník ČSAD Jakub Vyvial vysvětlil, proč je všude tak čisto. „Máme tam pracovní četu, která uklízí dvakrát denně,“ řekl Vyvial.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!