Autokino mu vrátilo Ameriku | E15.cz

Autokino mu vrátilo Ameriku

Jet do biografu a zůstat pohodlně v autě. To nabízí od minulého víkendu autokino na plovárně ve Volyni. Jediné v jižních Čechách s kapacitou pětatřiceti míst.

Připomenout si Ameriku. Z nostalgie. Kvůli tomu vyrazil minulý pátek Milan Bělík z Poříčí u Strakonic do volyňského autokina. Organizátoři tam připravili předpremiéru pro majitele starých vozidel.
„Poprvé jsme autokino viděli ve vypůjčeném Pontiacu Sunfire, když jsme cestovali po Spojených státech amerických. Museli jsme přijet do Volyně, abychom zavzpomínali. Atmosféra byla navlas stejná,“ vyprávěl s nadšením vysokoškolský profesor, který projel Ameriku s manželkou v letech 2005 a 2007. Páteční projekci připravil Petr Jirsa z Volyně. „Vyzkoušeli jsme ji při příležitosti srazu veteránů. Pro majitele starých aut z celé republiky jsme druhý den ještě promítali film z minulého srazu,“ řekl organizátor a zakladatel jihočeské atrakce.
Další projekce už budou pro filmové fanoušky z celého okolí. Do autokina se vejde pětatřicet aut. „Původní letní biograf je v dezolátním stavu. Domluvil jsem se s kulturním střediskem, že rozjedeme rovnou autokino. Také proto, že nikde v kraji není,“ vysvětlil Jirsa.
Poprvé viděli diváci skrz přední sklo film Líbáš jako bůh. Z dalších snímků uvedou provozovatelé Muž a žena a zřejmě i Ženy v pokušení. Nejbližší termíny jsou 15. a 29. srpna. „O projekcích se lidé dozvědí z městského rozhlasu a plakátů. Vstupné bude závislé na ceně filmu od distributora,“ dodal Jirsa. Jet do biografu a zůstat ve vlastním autě má několik výhod. Člověk nikoho neruší jídlem a pitím. Unavení si během filmu mohou zdřímnout. Jedinou volyňskou nevýhodou je zvuk, který nejde naladit na autorádiu. Proto musejí mít diváci otevřená okna. Posádky kabrioletů se sklopenou střechou problém se zvukem z reproduktorů mít nebudou, ale zase musejí myslet na počasí.„Podle mě je autokino výzva pro kabriolety a mladé lidi,“ hodnotil majitel felicie z roku 1966 Milan Machník ze Strakonic.
S autokinem poprvé přišel americký prodavač aut a filmový fanoušek Richard M. Hollingshead ve státě New Yersey 6. června 1933.
Atrakce měla kapacitu čtyři sta aut, film promítal na obrovské plátno, zvuk šel z reproduktorů. Na přelomu padesátých a šedesátých let bylo ve Spojených státech amerických na čtyři tisíce autokin. Později nastal jejich útlum.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!