AZ Tower se stane branou do moderního Brna | E15.cz

AZ Tower se stane branou do moderního Brna

Stavba nejvyšší budovy v České republice se po odkladech zřejmě rozběhne na podzim letošního roku. Téměř sto deset metrů vysokou budovu AZ Tower v brněnském Jižním centru mezi ulicemi Pražákova a Heršpická začne na podzim stavět developerská společnost Properity.

Oproti původním záměrům byla aktuální podoba AZ Toweru o několik metrů zvýšena a měla by dosahovat výšky přesně 109,5 metru. „Výstavba by měla být zahájena na podzim letošního roku a dokončena v roce 2012. Prostory v budově nejsou určeny k pronájmu, ale pro rozprodej po jednotkách. V současné době máme již 40 procent rezervací na zakoupení jednotlivých jednotek,“ tvrdí jednatel firmy Properity Jiří Maršálek, podle nějž jde o jediné centrum, kde si mohou firmy kanceláře odkoupit do vlastnictví.

Jednatel Properity rovněž uvedl, že v současné době již probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby, které bude uzavřeno v červenci, takže harmonogram stavby s podzimním startem není ohrožen. Podle původních plánů přitom měl AZ Tower stát již dnes, začít se s ní totiž mělo již v polovině roku 2008. Podle Jiřího Maršálka zmíněný odklad nezavinila krize, ale změny v projektu a vyřizování potřebných povolení.

#####Elegance spojená s ekologií

[file:6996:small:right]

Architektonickou podobu AZ Toweru vytvořila kancelář BurianKřivinka, která pro Properity projektovala další výraznou brněnskou stavbu – obchodní a bytový komplex Eden v Králově Poli. „Tato kancelář pro nás již dříve pracovala na projektu komplexu Eden, jehož součástí je i nejvyšší bytový dům v Brně,“ řekl Jiří Maršálek o spolupráci s ateliérem Burian-Křivinka. Snahou architektů bylo vytvořit štíhlou a přitom originální stavbu. Řešením je hmota budovy, která sestává ze dvou kvádrů, z nichž jeden je vyšší a druhý je různě deformovaný. Podle architekta Gustava Křivinky by celá stavba měla působit dojmem, že kaskádovitě stoupá vzhůru. Pokud jde o statiku, výškovou věž zajistí piloty umístěné 30 metrů pod zemí a stavba bude mít řadu ekonomicky i ekologicky výhodných aspektů. Náklady na provoz budovy sníží skutečnost, že pro vytápění a klimatizaci bude využito tepelných čerpadel a pro společnou spotřebu elektrické energie budou sloužit i větrné elektrárny umístěné na vrcholu budovy. Stavba také kompletně zužitkuje dešťovou vodu.

#####Obchodní i administrativní plochy

AZ Tower by měla podle investora být určitou vstupní branou do nového moderního Brna. Nachází se nedaleko sjezdu z dálnice D1, tedy v přímém napojení na Prahu, Ostravu a Vídeň, a budova nabídne přes 17 tisíc metrů čtverečních maloobchodních, kancelářských a bytových ploch. V objektu bude třicet nadzemních a dvě podzemní patra. V podzemí půjde o garáže s 265 parkovacími místy, v přízemí budou obchody, restaurace a kavárna, v sousední budově, která bude součástí projektu, pak najde sídlo komplex autosalonů, kanceláře a zasedací sály. Ve výškové věži budou do 23. nadzemního podlaží k dispozici kancelářské plochy, 24. až 27. podlaží je určeno pro luxusní bytové jednotky či exkluzivní kanceláře, v nejvyšších patrech bude luxusní mezonetový byt.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!