Babybox v Mostě má vlastní song | E15.cz

Babybox v Mostě má vlastní song

V mostecké nemocnici je box pro nechtěné děti. Písničkář Miroslav Paleček pro něj dokonce složil píseň.

Co se to dnes v Mostě v nemocnici děje. To čtyřicátýprvní babybox se na nás všechny směje. To je část slov písničky, kterou schránce pro nechtěné děti věnoval písničkář Miroslav Paleček.
V nemocnici je už sedm týdnů a zatím ji nikdo nevyužil. „Kéž by to svědčilo o tom, že každá maminka přivede na svět chtěné dítě a dovede se o něj postarat,“ říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess.
Nenápadné zařízení je vlevo od vchodu do pavilonu C mostecké nemocnice. Do vyhřívaného boxu může matka v tísnivé životní situaci odložit svého novorozence. Anonymně.
„Každý další babybox zvyšuje naději zachráněného lidského života,“ zdůrazňuje Ludvík Hess. Most je v pořadí čtyřicátýmprvním městem v Česku, kde babyboxy jsou.

Vyhnali je na ulici

O babyboxu slyšela i dvaadvacetiletá Zuzana, která žije v azylovém domě v Mostě i se svou roční dcerkou Natálkou. Natálce byly necelé tři měsíce, když je vyhnali z domu na ulici. „Maminka zemřela a táta nás nechtěl,“ vypravuje svůj příběh Zuzana.
Jen s taškou věcí na sebe a na malou zůstala ze dne na den bez střechy nad hlavou. „Chvíli jsem o něm přemýšlela, ale nedovedla jsem si představit, že bych Natálku už nikdy neviděla,“ vypovídá mladá matka.
V nouzi ji nakonec pomohla kamarádka. „Poprosila jsem ji, jestli u ní můžeme nějaký čas zůstat. Souhlasila, ale obě jsme cítily, že to po třech měsících nedělá dobrotu,“ líčí Zuzana.
Odjela za tetou do Prahy, pak zase bydlela u kamarádky až nakonec zaklepala na dveře mosteckého azylového domu. Měla štěstí. Jeden pokoj byl volný. „Jsem šťastná, že to takhle skončilo. Snad našetřím nějaké peníze, abychom mohly časem do svého,“ usmívá se Zuzana.
Podle Ludvíka Hesse sociální bída a mezilidské vztahy vedou mnohé ženy do zoufalství. Právě v Mostě s vysokou nezaměstnaností je sociální situace složitá, a proto je právě tady babybox namístě. Projekt na pomoc matkám v nouzi podporuje i písničkář Miroslav Paleček. „Ludvíka Hesse znám od sedmdesátých let, kdy zakládal literární časopis Divoké víno. Když před pěti roky převzal myšlenku babyboxů v Čechách, hodně mě to zaujalo,“ vzpomíná Paleček.

Song šitý na míru

Hess v té době vydával knihu, kde se zmínil o přátelství s Miroslavem Palečkem. „Pozval mě na křest. Flašku jako dárek jsem měl v záloze pro nejhorší případ. Rozhodl jsem se, že tátovi babyboxů složím písničku. A tak vznikl Babybox song,“ vypravuje Miroslav Paleček.
Teď jezdí spolu s ním do měst, kde babyboxy otvírají. „Hanba by mě fackovala, kdybych všude zpíval původní verzi. Pro každé město složím sloku šitou na míru. A tak vznikla i moje písnička pro Most,“ dodává Paleček.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!