Bárta zahraje v divadle Led Zeppelin | E15.cz

Bárta zahraje v divadle Led Zeppelin

Charismatický zpěvák a milovník vážek Dan Bárta míří znovu do Kladna. S netradičním projektem vystoupí v neděli na jevišti městského divadla.

Nikoli se svým sólovým projektem Illustratosphere, ale se skupinou Balzar trio se představí zpěvák Dan Bárta při nedělním koncertu v Kladně.

„S kluky hraju zhruba deset roků. Nejsme autorský, ale interpretační projekt, jakási odlišně kvetoucí a plodící odnož Illustratosphere. Chtěli jsme spolu v tomhle tvaru něco natočit, zahrát si, ale nechtěli jsme psát nové písničky. A taky jsme nechtěli nahrát klasické standardy,“ říká Bárta o akustickém projektu Balzar trio, jež v říjnu vydalo premiérové album.

Mixovali v New Yorku

„Rok, možná dva, jsme hledali písně, které se nám líbí. Jenže takových je spousta. Nakonec jsem vybral ty, které mnou nějak pohnuly a jež jsem si z různých, ale vážných důvodů zamiloval. V našem projektu prošly všemi možnými studiovými filtry. To znamená, že jsme je s klukyd rozebrali, znovu složili, drobet si s nimi pohráli, přearanžovali je pro hlas, piano, kontrabas a bicí a s úctou a díky je natočili. Takový tribute, dejme tomu, těm uvěřitelným muzikantům a zpěvákům,“ říká Bárta.

Album s názvem Theyories sice nahráli v Hudebním studiu Smečky, ale jednotlivé skladby mixovali v Sears studiu v New Yorku pod vedením Jamese Farbera. Ten je podepsaný pod alby Brada Mehldaua, Bruce Springsteena, Ala Jarreaua či Johna Scofielda. Farberovi pomáhal Mark Wilder, držitel několika cen Grammy.

Na albu posluchači najdou písně skupin Police, zpěvačky Björk, Simply Red, Jamiroquai, hardrockové legendy AC/DC či Led Zeppelin.

„Když mi Dan začal nosit skladby, které by měly být na desce, třeba od AC/DC, neměl jsem zpočátku představu, co s tím bude akustické trio dělat. Na druhou stranu to pro nás byla velká výzva. A protože jsme s Danem většinu skladeb přearanžovali či jiným způsobem upravili, znám dokonale obě verze – originál a naši. Bylo mi potěšením to dělat a doufám, že se posluchači pobaví stejně jako já,“ říká spoluautor koncertního projektu a zakladatel tria Robert Balzar.
Seskupení kolem Bárty představí publiku v kladenském divadle všech třináct skladeb i písní z Theyories.

„Časově nám to vychází tak akorát, aby koncert nebyl příliš krátký, ale ani nudně dlouhý. Akustika v divadle bude určitě v pohodě, protože to je prostor, kde mluví herci k divákům i v zadních řadách a ti je musejí slyšet,“ říká Bárta.

Na průzkumu vážek

Zpěvákovi je prý jedno, kde vystupuje. „V uplynulých dvaceti letech jsem v Kladně hrál snad osmkrát a vždy to bylo dobré. Někteří lidé si mě možná budou pamatovat ještě z vystoupení v legendárním Klubu 19,“ zve Bárta na koncert v netradičním prostředí.
Při zmínce o Kladně se populárnímu interpretovi vybaví i zážitek, který není spojený s hudbou: „Vzpomínám si, že jsem před lety v okolí Kladna prováděl soukromý ekologický průzkum stavu vážek. Velmi rád je fotím a jezdím kvůli nim po celém světě, takže i ke Kladnu. V jiné souvislosti si na město už nevzpomínám,“ říká zpěvák a zároveň fotograf Bárta.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!