Bazény jsou pro děti riziko | E15.cz

Bazény jsou pro děti riziko

Hradečtí lékaři začali zkoumat zdravotní rizika populárního plavání kojenců a batolat v bazénech.

Dvaatřicetiletá Anna s osmiměsíční Maruškou začala na jaře chodit do bazénu. Nadšení z her a plavání s dětmi vystřídalo rozčarování.

„Marušce se na těle objevila vyrážka. Když se ztratila, zkusili jsme plavání znovu. Opět jsme museli k lékaři a nakonec jsme skončili na kožním,“ vzpomíná mladá žena.

Není jediná, kdo se v Hradci Králové setkal s podobnými problémy. Podle zahraničních studií navíc plavání kojenců a batolat v bazénech má další zdravotní rizika, k nimž patří i vznik astmatu a průduškového zánětu. Poznatky ze zahraničí a častější nemocnost u dětí, které plavecký výcvik navštěvují, přiměli hradecké lékaře, aby připravili vlastní studii. Ta by měla popsat zdravotní rizika a potvrdit, či vyvrátit předchozí zjištění odborníků. „Už dnes jasně vidíme, že děti, které v kojeneckém věku chodí s matkou do bazénu, jsou častěji nemocné,“ vysvětluje hradecký pediatr Ladislav Hanousek.

Druhá stránka věci je, že chlor, který se používá k dezinfekci bazénů, poškozuje výstelku dýchacích cest, a tím se alergeny snadněji dostanou do těla.

„Kdo je náchylný k alergiím, tak ho pobytem v bazénu vystavujeme většímu riziku. U svých pacientů mohu v tomto případě potvrdit větší výskyt kožních onemocnění,“ říká Hanousek a dodává, že ho před časem oslovila alergoložka Jiřina Chládková z hradecké fakultní nemocnice, aby se společně podíleli na výzkumu zdravotních rizik plavání kojenců a batolat v bazénech.

K novému výzkumu lékaře přiměly poznatky z praxe i ze zahraničí, podle kterých se jasně ukazuje, že důležitou roli při vzniku astmatu a průduškových onemocnění má věk, ve kterém jsou děti vystaveny sloučeninám chloru ve vodě bazénu i ve vzduchu.

„Negativní účinek nejvíce vnímáme u dětí do pěti let, protože vyvíjející se plíce jsou více náchylné k dráždivému účinku chloru,“ říká alergoložka Jiřina Chládková.

Dětský lékař Ladislav Hanousek uvedl, že výzkum se změří na sledování nemocnosti u dětí, které navštěvovaly bazény s tím, že výsledky budou lékaři porovnávat s dětmi, které plavat nechodily.

„Náš názor nebude populární. Nebudou s ním souhlasit hlavně maminky, které jsou s dětským plaváním spokojené. To, že nemocnost dětí souvisí s koupáním v bazénech v útlém věku, dokazuje dokumentace, kterou si vedu. „Výzkum prokáže, jestli to je jen má zkušenost nebo to platí pro celé město,“ říká Hanousek.

Podle podobných studií, které byly publikovány v USA, v Belgii či ve Francii, je patrné, že nejvíce ohrožuje děti chlor. Voda pro kojence musí být teplejší, proto se také musí více dezinfikovat. Tam, kde se bazény využívají na další aktivity, používají provozovatelé chloru ještě více.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!