Betlém ochraňuje největší anděl | E15.cz

Betlém ochraňuje největší anděl

V Loučné u Janova nad Nisou mají unikátní dřevěný betlém. Každý rok se rozroste o novou postavu.

Anděl ochraňuje od začátku letošního adventu svatou rodinu a Jezulátko v betlémě v Loučné. Postavy v životní velikosti z voňavého dřeva už několik let patří ke kostelíku svatého Josefa. A každý rok do betléma další figuru přidá jejich autor, řezbář Ivan Dědek Šmíd. Dohromady jich je třináct a lidé je mohou vídat po celou dobu vánočních svátků až do Tří králů, kdy se opět zrakům lidí skryjí.

Největší socha

„Letos přibyla socha anděla, která je zatím největší. Je o něco vyšší než ostatní postavy, což má symbolizovat to, že ostatní ochraňuje,“ vysvětlil David Jelínek ze Spolku přátel Janova nad Nisou, který celou akci organizuje. Poprvé jej mohli návštěvníci spatřit první adventní neděli, kdy celý betlém stál před kostelem. Zároveň tak i začal program, který po celou dobu svátků každý víkend v kostele místní pořádají. „Původně jsme jen vystavovali betlém. Nejdřív pouze tři postavy, Pannu Marii, Josefa a kolébku s jezulátkem. Později přibyl například pastýř s ovečkami a tři králové. V roce 2005 jsme začali také s pořádaním kulturních akcí v kostele, kdy každá nabídne něco jiného,“ říká Jelínek. Každý víkend v kostele v Loučné vystoupí jiný soubor s programem, který je vánočně laděný. Návštěvníci například už slyšeli vánoční muziku jazzovou nebo bluesovou. Teď je čekají Vánoce folkové a lidové, které začnou v kostele na Štědrý den v deset hodin večer.

Na víc místech

Kolemjdoucí mohou dřevěný betlém obdivovat v Loučné každý den. Do kostela zůstávají otevřené dveře a postavy jsou vidět skrz mříž. Na Tři krále to bude naposledy, pak kostelník vrata zavře a sochy zájemci uvidí opět až za rok. „Přes léto jsou uložené v kostele, ale na jiném místě. Často se s nimi pak fotografují svatebčané při obřadech,“ poznamenal Jelínek. Zároveň ale upozornil na to, že tento rok je betlém naposledy k vidění společně. Sochy jsou totiž příliš velké a už se nám do kostela společně nevejdou. Napřesrok tak některé přestěhujeme do kapličky v Hraničné, kterou náš spolek nyní nechal opravit. I tam budou lidé moci sochy vidět v advetním čase skrz mříže,“ objasnil Jelínek. Společně je v roce 2011 uvidí zájemci opět pouze první adventní neděli před kostelem v Loučné. „Na loučenský betlém jsem se šla podívat už několikrát a je moc krásný. Obdivuji, že někdo dokáže z tak velkého kusu dřeva vytvořit něco tak krásného. Od doby, kdy jsem betlém objevila, si každý rok cestu do Loučné najdu, abych viděla, jaká socha zase přibyla,“ dodala k betlému jedna z jeho obdivovatelek Daniela Pacltová z Jablonce nad Nisou.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!