Bez hudby si život neumím představit | E15.cz

Bez hudby si život neumím představit

Další postavou seriálu Generace 77 je Radek Plachetka, který již jedenáct let hraje s chlumeckou kapelou Komunální odpad. Ta se před časem přejmenovala na Komunál.

Když bylo kytaristovi a zpěvákovi Radkovi Plachetkovi šestnáct let, přišel k němu na návštěvu mladší kamarád David Kříž, který tehdy hrál v zahraničí uznávané královéhradecké kapele Thema Eleven. „Tvrdil mi, že není vůbec náročné zahrát na kytaru skladby třeba od skupiny Metallica a dalších kapel, kterými jsem tehdy žil. Tak jsem zůstal celé léto doma s kytarou a zkoušel to, co mi David ukázal,“ vzpomíná Radek Plachetka, kterému je letos třicet tři let a téměř každý víkend vyráží koncertovat s chlumeckou kapelou Komunál, která plní české a moravské kluby.

Radek Plachetka se narodil 14. května 1977. Dnes žije v Hradci Králové a je další postavou seriálu Sedmičky, který představuje osobnosti narozené v této zlomové době.

Vzal si týden na rozmyšlenou

„Po roce, co jsem zkoušel na kytaru, jsme si s kamarády založili vlastní kapelu. Jmenovala se Zase ne. Občas jsme udělali nějakou převzatou věc, ale už tehdy hlavní část repertoáru tvořily naše vlastní věci. Většinu hudebního materiálu jsem tehdy skládal sám,“ připomíná své hudební začátky.

Na koncertním pódiu se potkal i s chlumeckou skupinou Komunální odpad.

„O něco později potřebovali kytaristu. Na společných koncertech si vyhlédli mě. Tenkrát mě to dost překvapilo. Vzal jsem si týden na rozmyšlenou a nakonec jsem na nabídku přikývl. Rok jsem hrál ve dvou kapelách, ale pak už jsem to nezvládal, tak jsem z domovské skupiny odešel,“ vypráví kytarista, který se v sestavě komunálního odpadu poprvé objevil v roce 1999.V kapele se podílel na vzniku devíti alb.

„Musel jsem si zvyknout na trochu jiný přístup. Dřív jsem pracoval převážně sám. V Komunálu vznikají skladby na společných zkouškách. Je to kolektivní práce,“ poznamenává Radek Plachetka. Přes týden pracuje jako manažer logistiky velké tabákové společnosti a o víkendech vyráží z Hradce Králové na štace s kapelou.

Muzika, která dodává energii

„Každý pátek po náročné práci si říkám, jak můžu zvládnout ještě nabytý koncertní program, ale když stojím na pódiu a vidím nadšené fanoušky, tak do mě vstoupí další energie. I když jsem někdy fyzicky unavený, tak koncerty mě neuvěřitelně nabíjejí. V mém věku je to už styl života. Neumím si představit, že bych fungoval jinak,“ říká muzikant, kterého ovlivnili kapely Metallica, Megadeth nebo Iron Maiden.

Kapela se rozloučila s manažerem

Fanoušci kapely tvrdí, že s novým jménem Komunál získal i novou šťávu. Navíc na koncerty přichází stále více lidí.

„Měli jsme dlouhodobě problém s manažerem. Nakonec jsme se rozhodli, že si pojedeme na sebe. Rozešli jsme se s ním, ale zároveň byla nevyhnutelná i změna názvu skupiny. Musím říct, že kapela má teď nového ducha. Cítíme se mnohem svobodnější a to se odráží i na našich vystoupeních,“ vysvětluje a dodává, že si navíc nesmlouvali jednou tolik koncertů, než před rokem.

Do klubů se za Komunálem vracejí i staří skalní fanoušci.

„Plácají nás po ramenou a říkají, chlapi vy jste jako dřív,“ dodává.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!