Bína: Cyklistika u mě vyhrála na celé čáře | E15.cz

Bína: Cyklistika u mě vyhrála na celé čáře

Arpád Györi

Hokejista Arpád Györi vyzpovídal prostřednictvím týdeníku Sedmička cyklokrosaře Martina Bínu.

Na cyklokrosovém mistrovství republiky v Táboře se sešly dvě sportovní osobnosti. Bývalý hokejista, nyní trenér Arpád Györi položil bronzovému medailistovi domácího šampionátu jezdci Budvaru Tábor Martinu Bínovi několik otázek.

Jak byste zhodnotil dnešní závod? Trošku zklamání. Tato trať mi vyhovuje, ale během závodu jsem udělal spoustu chyb.

Jste technický typ závodníka. Dnešní podmínky vám asi svědčily? Určitě. Ale jak už jsem řekl, na trati jsem dělal zbytečné chyby.

Jaký byl podle vás zlomový moment v závodě? Zřejmě polovina závodu. To už jsem totálně promrzl a nemohl jsem udržet ani řídítka. Současně mi zmrzly i oči. V tu chvíli mě dojel Petr Dlask. Snažil jsem se jet s ním, ale pak už to prostě nešlo.

Vaše krize v podstatě ovlivnila zbytek závodu? Ano, přesně tak.

Blíží se mistrovství světa. Jak budete během tří týdnů ladit formu? Něco se ještě natrénovat dá. Chystám se trénovat přímo v Táboře na trati. Ale spíš už budu jen ladit.

Nepojedete za teplem? Budu doma, abych si zvykl na počasí, které tu panuje. Myslím si, že odjet někam za teplem není ideální.

Teď bych malinko odbočil a trochu z jiného soudku. Netuším, jestli je vybavení všech jezdců stejné nebo individuálně specifické? Vybavení je takřka stejné. Spíš každý používá jiné galusky a může zvolit jiný vzorek nebo je odlišně nafoukne. To pak hraje v závodě velkou roli. Ale to už je na volbě každého z jezdců.

Odlišuje se způsob přípravy na sezonu nebo je to záležitost jednotlivce? Určitě mám jiný systém přípravy než ostatní soupeři.

Můžete prozradit v čem je jiný? To nebudu říkat. Ale jsem si zcela jistý, že je zcela odlišný (s úsměvem).

Zajímá mě to z toho důvodu, jestli se dá technika naučit? Techniku musí mít člověk vžitou. Ale samozřejmě se dá spousta věcí naučit.

Po každém těžkém závodě je důležitá regenerace organismu. Co pro to děláte například vy? Hned po závodě si vyjedu na kole, aby se svaly uvolnily. Pak chodím na masáž.

Když jste byl malý, začínal jste rovnou s cyklistikou nebo jste dělal i jiný sport? Cyklistice jsem se věnoval hned od malička. V pubertě jsem chvilku koketoval s fotbalem, ale po měsíci jsem se zase vrátil. Pak jsem poznal, že cyklistika jednoznačně vyhrála na celé čáře.

Proč zvítězila právě cyklistika? Dokonale mě naplňuje. Nemám potřebu hledat něco jiného. Jsem rád, že zvítězila.

Máte v době všeobecného úbytku nejmladší generace ve sportu nějaké kontakty s dětmi nebo děláte cyklistické nábory? Ani ne. I když jsem zaslechl něco o tom, že se v Táboře pro děti chystá nějaká náborová akce. Kdo ví, třeba se tam také ukážu.

Protože je cyklokros zimním sportem, člověk je náchylnější k nachlazení. Jak se tomu bráníte? Zdraví je pro nás strašně důležitá věc a snažím se pro něj udělat všechno. Je to těžké a o maličkostech. O tréninku nesmím prochladnout, a proto chvátám do tepla.

Autor: Arpád Györi
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!