Bochenkovy obrazy zdobí kostely | E15.cz

Bochenkovy obrazy zdobí kostely

Od smrti známého malíře Jana Bochenka uplynulo nedávno sto let. Opavané po něm pojmenovali jednu z ulic.

Více než desítka obrazů významného malíře a hlučínského rodáka Jana Bochenka zdobí interiéry kostelů a far v Bohuslavicích, Dolním Benešově, Hlučíně a Sudicích. Nedávno uplynulo sto let od jeho smrti. V Kobeřicích je jeho obraz ozdobou hlavního oltáře. „Představuje Nanebevzetí Panny Marie. Bochenkův podpis na něm sice není, ale místní farář Jan Vidlák vypátral v archivech, že je to opravdu jeho dílo,“ řekl kobeřický místostarosta Hubert Jašek. V Opavě slavného malíře připomíná Bochenkova ulice a obraz Panny Marie se svatým Dominikem, který mohou lidé vidět ve farním kostele v Kateřinkách.
„Obraz je úplně v zadní části kostela v kapli Panny Marie Lurdské. Jsem ve farnosti nový, takže jsem se teprve nedávno dozvěděl, že je jeho autorem Bochenek,“ uvedl kateřinský farář Pavel Ziólkowski.

Talent objevil kaplan

Bochenek se narodil v roce 1831 v rodině hlučínského stolařského mistra. Aby otec uživil rodinu s osmi dětmi, musel mladík vypomáhat v dílně. Bochenka to ale táhlo k malování. Jeho talentu si jako první všiml hlučínský kaplan Cyprian Lelek. „Mladý Hanys, jak mu tenkrát doma říkali, kreslil zbožné obrazy podle kostelních korouhví, které mu půjčoval kostelník. Když je kaplan uviděl, nechal ho namalovat obraz Cyrila a Metoděje a zaplatil mu pět tolarů,“ řekl ředitel hlučínského muzea Metoděj Chrástecký.

Maloval, aby se uživil

To byly první peníze potřebné k tomu, aby mohl studovat malířství. Další si vydělal malováním a renovací obrazů pro rodinu Rothschildů.
„Takto se mu podařilo našetřit 120 tolarů, aby mohl začít studovat na Umělecké akademii v Berlíně. Dostal sice státní stipendium, ale na pobyt si musel vydělávat sám. Kopíroval proto muzejní obrazy a po večerech učil kreslit jiné,“ pokračoval Chrástecký. Obrovské vypětí a nedostatek jídla Bochenek nevydržel a onemocněl. Lékař mu doporučil léčení v Mariánských Lázních, ale mladík na to neměl peníze. Pomohla mu náhoda. V lázních si protestanti postavili novou kapli a pruský král Bedřich Vilém IV. požádal berlínskou akademii, aby navrhla malíře, který by namaloval oltářní obraz.
„Profesoři doporučili Bochenka, takže se mohl během práce zároveň léčit,“ doplnil Chrástecký. V roce 1857 uspěl mladý Bochenek ve výtvarné soutěži absolventů školy. Za odměnu dostal patnáct set tolarů na tříletý služební pobyt v Itálii.
Tam našel svou ženu Agnes a ovlivnila ho skupina malířů, kteří si říkali ‚Nazaréni‘. Jejich ideálem byl návrat k prostotě. Zemřel v Berlíně 3. prosince 1909.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!