Boj o lyžaře začíná. Vlekaři hlídají děti a učí anglicky | E15.cz

Boj o lyžaře začíná. Vlekaři hlídají děti a učí anglicky

Hory jsou plné lyžařů, krize nekrize. Dokonce zájem o lyžování v cizině vzrostl o deset procent.

Jízda v čerstvém prašanu nebo na upravené sjezdovce. Kdo by odolal. Na horách málokdo, protože areály jsou od poloviny prosince plné. Krize nekrize – když jde o zábavu, lidé moc na peníze nekoukají. Děti vyrazily s novým vybavením, které našly pod stromečkem, a ani ostřílení lyžaři nezůstávají pozadu.

Především slevy

Hromadné slevy, večerní lyžování, parkování zdarma. A ještě lyžařům pohlídáme děti. S takovými nabídkami se letos předhánějí šumavské areály, které v polovině prosince otevřely své brány. Tradičně plný Špičák je toho důkazem. „Letos jsme poprvé zavedli službu pendlbus, což je autobusová doprava zdarma z parkoviště Kaskády nebo od hotelu Karl až do areálu. Službu jsme zavedli na vánoční svátky,“ uvedl vedoucí provozu Josef Treml. Další novinkou je také hlídání dětí ve věku od tří let. O ně se postarají pracovníci areálu Nad Nádražím. Cena hlídání je sto korun na hodinu.

„Tohle je skvělý nápad. Doma mi děti nikdo nepohlídá a s manželem si chceme zalyžovat. A náš Matěj je na lyže ještě moc malý,“ pochvaluje si Martina Soukupová z Plzně, kterou zastihli redaktoři Sedmičky na vrcholu Špičáku.

Naopak Ski areál Samoty zase vyrukoval s novými rodinnými permanentkami. „Dva dospělí a minimálně jedno dítě zaplatí dohromady tisíc korun na den,“ tvrdí tamní provozovatelé. Spoustu slev a novinek nabízí i lyžařský areál v Kašperských Horách, kde už před několika lety nalákali provozovatelé spoustu lyžařů na skibusy. Ty sváží do Kašperských Hor lyžaře z celého Plzeňského kraje. A půjčovny lyží a lyžařské školy? Ani ty nezaostávají. Půjčení lyží v českých areálech vyjde na několik stovek korun. V některých půjčovnách navíc nabízí nákup značkových doplňků, přičemž při překročení určité cenové hranice pak zákazníkovi půjčí celé vybavení zdarma.

Dokonce i v lyžařských školách se areály předhání v nabízených možnostech. Kromě běžné výuky začátečníků i pokročilých, dětí a zájemců o snowboard nabízí například kašperskohorský areál pro účastníky kurzů výuku angličtiny zdarma. Spousta lyžařských areálů na Šumavě nabízí navíc přenosné jízdenky, které lze využít napříč jednotlivými středisky. Třeba areál Belveder v Železné Rudě je takto propojen s tamním lyžařským areálem Nad Nádražím. Přenosné jsou však jen některé typy jízdenek, konkrétně se to netýká třeba večerního lyžování.

Samozřejmostí ve všech areálech je večerní lyžování, které si v posledních letech získává stále více zájemců. Rostoucí návštěvnost však s sebou přináší i negativní stránku – bezohlednost některých lyžařů a snowboardistů. Tady pak v mnohých případech nastupuje horská služba, na jejíž ošetřovně skončí za sezonu desítky lidí. „Na vině je spousta věcí. Neohleduplnost, přecenění sil nebo třeba nepoužívání lyžařské přilby,“ říkají záchranáři.

Lyžování v nížinách

Je Špičák příliš náročný? Využijeme Kocourov. Tak uvažuje spousta rodin s malými dětmi, které si netroufnou na prudké sjezdovky na Šumavě nebo nechtějí cestovat za lyžováním přes půl Klatovska. Areál mají doslova za kopcem, stačí jet z Klatov jen několik kilometrů směrem na Horažďovice. Kocourov u Měčína nabízí lyžařský areál, kde se však musí spolehnout hlavně na umělé zasněžování kvůli nedostatku přírodního sněhu v nižších polohách.

„Pro nás je místní areál ideální. Nemusíme nikam jezdit, máme to prakticky hned za barákem,“ libuje si František Pelíšek z Kocourova. „Já jsem se tam učila na snowboardu. Měla jsem z toho trochu obavy, zvlášť když jsem viděla ty začátečnické pády. Proto jsem se s přáteli vypravila do Kocourova, kde není takový nával jako v Železné Rudě,“ vzpomíná Jana Zemanová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!