Bojujte a do play-off se dostanete | E15.cz

Bojujte a do play-off se dostanete

Kdyby mohl, rozhodl by jinak. Plzeňskému hokejovému týmu by devatenáct bodů strhnout nenechal. Vladimír Balaš plzeňským Indiánům fandí.

I když se jako velký fanoušek hokejové Plzně snažil, seč mohl, tak katastrofě nezabránil.

„Dokázal bych si představit mnohem mírnější trest, ale ovlivňovat se pan Šulc nenechal,“ říká v rozhovoru pro Sedmičku Vladimír Balaš, předseda arbitrážní komise Českého svazu ledního hokeje a bývalý děkan právnické fakulty v Plzni.

Co máte jako předseda arbitráže Českého svazu ledního hokeje za úkol?

Arbitrážní komise je orgánem, který řeší spory mezi členy svazu a mezi jejich členy a orgány. Zabývá se spory, jejichž řešení není upraveno žádným předpisem svazu, a které se nepodaří vyřešit smírem.

Měl jste ze své pozice možnost nějak ovlivnit rozhodnutí Stanislava Šulce?

Z povahy věci vyplynulo, že v případu neoprávněného startu hráčů se spor k arbitrážníkomisi nedostal. Přezkoumávat rozhodnutí ředitele extraligy nemohu. Ovlivňovat jinak se pan Šulc nenechal, určitě si vyslechl spoustu názorů na to, jak věc řešil, včetně mého. Předpokládám, že některé názory, včetně názorů uvedených v podáních Plzně a Mladé Boleslavi, měly na jeho rozhodování vliv.

Je podle vás trest adekvátní?

Těžko říci, jaká je míra adekvátnosti. Na to asi může mít každý jiný názor a do jisté míry se při úvahách o výši sankce mohou promítat nejrůznější vlivy. Já se asi k věci nemohu vyjádřit nezaujatě. Jako fanoušek Plzně bych si dokázal představit mnohem mírnější postih. V Plzni jste dlouhá léta působil jako děkan právnické fakulty. Plzeň máte pořád rád.

Co na to říká vaše plzeňské srdíčko?

Bolí to, ale jsem optimista a věřím, že se do play-off dostaneme. Když půjde zbytek sezony stejně jako ta minulá, ještě nám budou body přebývat. Doufám, že hráče rozhodnutí jen posílí. Brod je ještě daleko. Když to dá mančaft se skvělými fanoušky dohromady, určitě bude sezona nakonec úspěšná.

Existuje nějaká možnost, že týmy získají odečtené body zpátky?

Pár instancí ještě k dispozici je, bohužel se nedomnívám, že by se něco mohlo změnit. Důvod je prostý, nepřekročilli pan Šulc rozhodnutím své kompetence, nemůže soud do autonomie svazu zasahovat a rozhodnutí řádně ustavených orgánů v mezích pravidel nijak měnit. To si spíše myslím, že by mohl jisté polehčující okolnosti vzít v úvahu orgán vnitrosvazový, k němuž se kluby jistě odvolají.

Zmínil jste se, že fandíte Plzni. Máte v týmu nějakého oblíbeného hráče?

Například elegantního beka Modrého, ale i další. Chodíte na hokej? Občas na hokej zajdu a když je třeba, fandím i hodně nahlas. Bohužel má profese je taková, že mně na záliby tolik času, kolik bych si přál, nezbývá.

Vladimír Balaš

Jeden z nejschopnějších
českých právníků
• Učí na Právnické fakultě
Univerzity Karlovy
• Byl prvním děkanem
právnické fakulty v Plzni
• Působil jako ředitel
Ústavu státu a práva
• Zabývá se mezinárodním
právem veřejným a
srovnávacím právem
ústavním
• Teď vyjednává podmínky
o založení polární stanice
JČU na Špicberkách

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!