Boom nákupních center skončil | E15.cz

Boom nákupních center skončil

V České republice skončil boom výstavby nákupních center. Příští rok se podle poradenské firmy v oboru nemovitostí Cushman & Wakefield nechystá otevření žádného velkého obchodního centra s výjimkou menších nákupních parků v centrech měst.

Příští rok se developeři v České republice omezí na rozšíření stávajících projektů, poprvé od roku 1990 se neotevře žádné nové nákupní centrum. Skončilo období živelného růstu, trh poroste přirozeně. Nebude se už stavět plošně na území celé země. Očekáváme, že developeři budou stavět architektonicky kvalitní budovy na dobře viditelných místech v centrech měst,“ uvedl vedoucí výzkumu trhu v C&W Alexander Rafajlovič.

„Zpomalení výstavby je celoevropský trend, příští rok by se v Evropě mělo postavit zhruba 5,2 milionu metrů čtverečních nové plochy v nákupních centrech, což je nejméně za posledních třicet let. V České republice očekáváme nejnižší objem nové výstavby od roku 1998. Je to nová situace po letech rychlého růstu, kdy jsme doháněli západní Evropu,“ uvedl vedoucí maloobchodního týmu v C&W Jan Kotrbáček. Podle přepočtu na populaci existovalo podle C&W v Evropě v pololetí letošního roku v průměru 231 metrů čtverečních nákupní plochy na tisíc obyvatel. Český průměr byl 191 metrů čtverečních na tisíc obyvatel a ke konci roku má dosáhnout 198 metrů čtverečních.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!