Boom obřích nákupních center je zřejmě u konce | E15.cz

Boom obřích nákupních center je zřejmě u konce

Hypermarkety, supermarkety, diskonty a jiné velkoprodejny dobyly v posledních letech téměř každé město a městečko České republiky. Ač expanze některých maloobchodních formátů ještě zdaleka neskončila, zdá se, že prakticky u konce je budování obřích nákupních center v okolí či dokonce uprostřed velkých měst.

[file:8009:small:right]

Letos se otevřelo takové jediné - konkrétně Galerie Harfa, naopak o problémech dalších se hovoří zcela otevřeně. I v Praze jsou minimálně tři obchodní centra, nad kterými se stahují černé mraky. Je otázkou, nakolik se na těchto problémech podepsala krize a nakolik to, že trh zejména v okolí Prahy je už prostě nasycený. To samé platí například o Liberci, kde je snad největší nákupní plocha v přepočtu na jednoho obyvatele.

Právě situace na trhu s nákupními centry je hlavním tématem tohoto čísla magazínu Realit. Rád bych vám nabídl také rozhovor se ředitelem České rady pro šetrné budovy Borisem Župančičem, který se zamýšlí i nad tím, proč se vlastně stále řeší, zda stavět či nestavět šetrné budovy. Podle jeho slov by totiž mělo být zcela samozřejmé stavět jenom šetrné budovy.

Blíží se čas Vánoc a s tím i období předvánočního shonu. Přeji vám pevné nervy.

*Tomáš Johánek, šéfredaktor*

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!