Box miluju, říká Chromý | E15.cz

Box miluju, říká Chromý

Monika Gordíková

Boxuje teprve dva roky, přesto už má Mostečan Dušan Chromý na kontě několik úspěchů.

Most / Trénink, trénink a zase jenom trénink. Dušan Chromý box miluje. Na jeho výsledcích je to vidět.
V patnácti viděl Dušan boxerský trénink a od té doby má o náplni svého života jasno. Dnes je o dva roky starší. Ze třiačtyřiceti zápasů odešel pětatřicetkrát z ringu jako vítěz. „Přitom prohrával se špičkovými soupeři a z nezkušenosti,“ upřesňuje jeho trenér a bývalý boxer Roman Tonka, který je zároveň Dušanovým strýcem.

Dohromady je svedla náhoda. Tonka ze zvědavosti dorazil na jeden z tréninků, protože je navštěvoval i jeho syn, a všiml si, že mezi kouči a svěřenci není všechno v pořádku. „Tak jsem přiložil ruku k dílu a povedlo se mi to, co nikomu jinému,“ říká Tonka.

V oddílu Baník Most má nyní pod svými křídly dvacítku mladých boxerů. V únoru se ale od tradičního klubu odtrhne a otevře si svou vlastní tělocvičnu. „Nejde mi o peníze, ale nikdo vás ani nepochválí,“ odhaluje důvod Tonka. Počítá s tím, že minimálně sedmdesát procent svěřenců půjde s ním.

Největší potenciál vidí Tonka v Dušanovi. V sedmnáctiletém klukovi, který by nejraději s boxerskými rukavicemi i spal. Kvůli boxu dokonce nechal školy. „Po základce jsem rok chodil na učiliště, ale pak jsem odešel,“ přiznává se Chromý. Nepochybuje o tom, že se boxem jednou bude živit. Zatím má skvěle našlápnuto. Ve své kategorii do čtyřiapadesáti kil nemá u nás konkurenci, a tak mu Tonka domlouvá zápasy v Německu. „Jiní borci musejí do této kategorie shazovat třeba i čtyři kila, kdežto Dušan má běžně jedenapadesát kilo,“ chválí Roman Tonka. Má k tomu důvod. Sedmnáctiletý talent vyhrál mezinárodní turnaj v Povrlech, seniorské mistrovství České republiky. Třetí byl na turnaji olympijských nadějí, na turnaji v Litvě a na mistrovství Evropy juniorů. Právě tato akce má pro něho zatím největší význam. „Jel jsem tam jako outsider a vrátil se s bronzem. Nikdo to nečekal. Ten zápas o třetí místo byl mým životním,“ říká Chromý.

Boxu se věnuje také jeho o rok mladší bratr. Rodiče svým ratolestem jejich zálibu schvalují. Jednou z výhod nebezpečného sportu je podle Dušana respekt. „Kamarádi ho ze mne mají,“ usmívá se Chromý. Zatím ho nepotkalo vážné zranění, ale moc dobře ví, že když pomine účinný ženský úder, tak nejvíce bolí úder „na bradu“.

Příští rok bude pro mladou naději velmi náročný. Chystá se na juniorské mistrovství světa do Francie, na seniorské mistrovství Evropy do Moskvy a na Olympijské hry mládeže do Singapuru. „Z Francie musí přivézt medaili, aby dostal nějakou měsíční rentu a mohl alespoň trochu žít. S penězi je to náročné. Jsou vlastně to jediné, co nás trápí,“ uzavírá Roman Tonka.

Autor: Monika Gordíková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!